Kedilerin Sevmediği Kokular | Kedi Uzaklaştırıcı 5 Koku

kedilerin-sevmedigi-koku-3

Dünya genelinde olduğu kadar ülkemizde de kedi sahiplenenlerin sayısı oldukça fazla. Kedilerin sevmediği kokular arayışı ise hemen her bireyde görülen bir durum. Zira çoğu zaman bazı yaşam alanlarından minik dostlarımızı uzak tutmakta zorlu çekeriz. Mutfaklar bunların en önde gelenidir. Yemek yaparken dilini şapırdatarak etrafımızda dolanan kediler aniden yemeğin üstüne sıçrayabilirler. Bu da özellikle ev hanımlarını zorlayan bir durum oluşturur.

Kedilerin sevmediği kokuları keşfetmek aslında onlara duyduğumuz sevginin bir göstergesidir. Zira kediler yaz aylarında balkon demirlerine tırmanarak yürekleri ağzına getirir. Ne yazık ki kısmen de olsa balkondan düşmeler, telafisi olmayan sorunlar yaşanabilmektedir. Bu sebeple kedileri balkon demirinden tutmanın en etkili yolu, sevmedikleri kokuları yaymaktır. Aşağıda listeleyeceğimiz kokuları uygulamadan önce veterinerinizden onay almanızı tavsiye ediyoruz…

kedilerin-sevmedigi-kokular-2
Kedilerin Sevmediği Kokular

Kedileri Sevmediği Kokular Nelerdir?

Günümüzde kedileri tehlikeli bölgelerden ya da istenmeyen yerlerden uzaklaştırmak için birçok yapay ürün bulunuyor. Fakat aynı etkiyi doğal yöntemler ile elde etmek mümkün. Bu kokuları istenmeyen bölgelere uyguladığınızda kediniz buraya yaklaşmaktan pek fazla keyif almayacaktır. İşte kedi kedilerin sevmediği kokular…

1.    Portakal Limon Kokusu

Minik dostlarımız adeta portakal ve limon kokusunda nefret etmektedirler. Ayrıca kesinlikle bu gıdaları tüketmezler. Kedileri uzak tutmak için bu iki gıdayı kullanabilirsiniz. Örneğin balkon demir korkulukların üzerine taze soyulmuş portakal limon kabukları serpiştirebilirsiniz. Böylelikle onların güvenliğini sağlayıcı bir uygulamada bulunmuş olursunuz.

2.    Muz Meyvesi Kokusu

Kediler için muz kokusundan nefret ederler dersek abartmış olmayız. Yemeyi sevmedikleri gibi kokusundan da hiç hoşlanmazlar. Etrafta bu gıdaya denk geldiklerinde hemen ortamdan uzaklaşırlar. Bu sebeple kedinizi uzak tutmak istediğiniz bir alan varsa orada muz bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Böylelikle doğal yollar ile sorunu çözmüş olacaksınız.

3.    Tuvalet Kokusu

Kediler tuvalet kokularından nefret ettiği için bu ihtiyaçlarını hızlı giderme eğilimindedir. Tuvalet kaplarında pek fazla oyalanmazlar. İşlerini halledip içinden çıkmak isterler. Ayrıca bu durum tuvaletlerin temiz tutulması gerektiğini de bizlere gösteriyor. Pis tuvaletler kediyi uzak tutacağı için evin istenmeyen bölgelerine dışkı yapmaları kaçınılmaz olacaktır. Siz istediğiniz kadar eğitim verin, eğer tuvalet temiz değilse başaramazsınız.

4.    Balık Kokusu

Evet, yanlış duymadınız. Kedilerin en sevdiği yemeklerden biri olmasına rağmen bayatlamış balıkların kokusuna asla tahammül edemezler. Tıpkı biz insanlar gibi bozuk balık kokusu onları iğrendirir. Bu yöntemi kedi uzaklaştırmak için kullanmamanızı öneririz. Zira yaşam alanlarınızda da hiç hoş olmayan kokulara sebebiyet verebilirsiniz.

5.    Biber ve Hardal Kokusu

Kedilerin nefret ettiği diğer kokulardan birisi de biber ve hardaldır. Yemek seanslarınızda biber ve hardal kokusunu alırlarsa hemen sofradan uzaklaşırlar. Kısacası tahammülleri yoktur. Özellikle de biber kokusunda yüksek oranda nefret ederler. Zaten bunları tüketmeleri de sağlık açısından önerilmez…

kedilerin-sevmedigi-kokular-1
Kedi Uzaklaştırıcı Sprey

Kedi Uzaklaştırıcı Sprey

Kedilerin artık günümüzde tüm yaşam alanlarımızda bulunmaları ve ortak olarak bu alanları paylaşmamız kısmen de olsa sorunlar yaratabiliyor. Minik dostlarımızın girmesinden rahatsız olabileceğiniz bazı alanlar olabilir. Genellikle de bu alanları şu şekilde oluyor:

  • Balkon demirlikleri ve pencere kenarları,
  • Mutfaklarda banko tezgâh üstleri,
  • Kıyafet dolaplarının iç kısmı,
  • Yemek masası üstü,
  • Koltuk yüzeyleri.

Pet shop marketlerde yukarıda saydığımız alanlardan kedileri uzak tutmak için kedi uzaklaştırıcı sprey ürünleri satılmaktadır. Her ne kadar etkili olsalar da kullanımında önce mutlaka veterinerden onay alınmalı. Zira bazı kedilerde alerjik reaksiyona sebep olabilir.

Kedi Sevgisi platformu olarak organik kedilerin sevmediği kokuları kullanmanızı öneriyoruz. Evde bulunacak basit gıdalar ile bunu başarabilirsiniz. Böylelikle sağlıklarını da riske atmamış olursunuz.

Kedi Uzaklaştırmak İçin Ne Yapmalı?

Onları ne kadar çok sevsek de bazen bazı yaşam alanlarından onları uzak tutmak isteriz. En çok da balkon ve pencerelerden uzak tutmak önemli bir konudur. Fakat belirtmeliyiz ki bunun için kedinize eğitim vermeniz mümkün değil. Minik patiler bu tür konularda eğitime açık bir zihin yapısına sahip değillerdir. Bunun için en ideal yöntem kedilerin sevmediği kokular kullanmaktır. Portakal, limon ve muz ile işe koyulabilirsiniz.

Kedilerin sevmediği kokular yazımızı beğendiyseniz sizlere Kediler Neden Hapşırır? konusunu tavsiye ediyoruz. Ayrıca Instagram hesabımızı da takip ederek ilginç kedi bilgilerine sahip olabilirsiniz.

Similar Posts