Kedilerin Tırnağı Nasıl Kesilir?Kedi Tırnak Makası Kullanımı

tirnak11 1

Kedilerin tırnağı nasıl kesilir? Kedilerin tırnakları normal tırnak makasıyla kesilir mi?

Kedilerin tırnağı insanlara oranla daha hızlı uzar. Doğaları gereği kediler tırnaklarına önem verseler de evcil yaşantıda bu çoğu zaman soruna neden olabilir.

Özellikle de koltukların tırmalanması, eşyaların çizilmesi ya da evde yaşayan bireylerin oyun esnasında zarar görmesi bu sorunlardan başlıca olanlarıdır. Bizler de bu yazımızda ‘Kedilerin tırnağı nasıl kesilir?’ sorusunun yanıtını paylaştık…

Uzayan kedi kırnakları için günümüzde üretilen kedi tahtaları işe yarasa da bunun geçici bir çözüm olduğu bilinir. Kediler tırnakları uzadığında kaşıma ihtiyacı duyarlar ve evin içerisinde buldukları eşyaları tırmıklarlar.

Genellikle bu eşyaların yumuşak yüzeyli koltuklar olması bireyleri zora sokabilir. Bu sebeple tırnaklarının belli periyotlarda kesilmesi gerekir. Peki kedilerin tırnağı nasıl kesilir? İşte cevabı…

Kedilerin Tırnağı Nasıl Kesilir?

kedilerin-tirnagi-nasil-kesilir
Kedilerin Tırnağı Nasıl Kesilir?

Kediler tırnağının kesilmesinden hiç hoşlanmazlar. Vahşi doğaları gereği tırnak onlarda güvenin simgesidir. Bu sebeple tırnak kesimi sırasında sahiplerini zorluk çıkarabilirler. Bu sebeple birtakım hususlara dikkat edilmesi hem kedinin hem de bireylerin sağlığı açısından önemlidir. Kedilerin tırnağını keserken dikkat edilmesi gerekenler ise şunlardır:

  • Kediler tırnak kesimi sırasında çok korkarlar. Bu sebeple bir anda üzerlerine gidilmemeli. Öncesinde birkaç deneme yapılmalıdır.
  • ‘Kedim tırnağını kestirmiyor’ sorunsalı çok sık yaşanır. Bu sebeple işlemi 2 kişinin yapması daha sağlıklı olacaktır.
  • Tırnak kesilirken kedinin diğer ayakları kontrol altına alınmalıdır.
  • Kesme işlemi çok hızlı yapılmamalı, kediye ara ara ödül maması verilmelidir.
  • Tırnak kesimi çok minik ölçekte olmalıdır. Uçları kırpılmalıdır. Tırnağın diplerine girilmemelidir.
  • Eğer sahiplerini çok zor duruma sokuyorsa bir veterinerden yardım alınmalıdır.

Kedilerin tırnağı, eğer evcil bir hayat sürüyorlarsa kesilmelidir. Bahçede ya da sokakta bakılan kedilerin tırnaklarını kesmeye gerek yoktur.

Huysuz Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

kedilerin-tirnagi-nasil-kesilir

Huysuz kedilerin tırnağı nasıl kesilir araştırması özellikle anlaşması zor kediler için araştırılmaktadır. Bakım konusunda eğer tecrübeli değilseniz bu durum sizi gerçek anlamda zorlayacaktır. Genelde uykulu haldeyken, uykudan yeni uyanmışken daha sakin oldukları dönemleri kesim için kullanabilirsiniz.

Yavru Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

Yavru kediler hem elde tutulması açısından hem de tırnaklarının küçük olmasından ötürü özenle yaklaşılan türler olmaktadır. Yavru kedilerde tırnak kesiminde zorlanacağınızı düşünüyorsanız veteriner de kestirebilirsiniz. Böylece daha kolay ve kısa sürede işleminizi halledebilirsiniz.

kedilerin-tirnagi-nasil-kesilir

Yavru Kedi Tırnak Kesimi Fiyatı

Yavru kedilerin tırnağı nasıl kesilir sorusuna yanıt bulduktan sonra eğer size göre olmadığını düşünüyorsanız, veterinerden destek almalısınız. Veterinerlerde genelde tırnak kesimleri için ekstra ücret talep edilmez aşı yaptırdığınız dönemde ücretsiz karşılanır. Ancak yine de fiyatlandırması ortalama olarak 50 TL civarında olacaktır.

Kedilerin Tırnağı Ne Zaman Kesilir? Kedilerin Tırnakları Ne Sıklıkla Kesilir?

Kedilerin tırnakları sabit bir zaman diliminde uzamaz. Bazı dönemlerde hızlı büyüme gösterirken bazen de yavaş uzayabilir. Kedilerin tırnağının kesim vaktinin gelip gelmediğini öncelikle onun eşyaları tırmıklamasından anlayabilirsiniz. Kediler, tırnakları çok uzadığında eşyalara sürtünmeye başlarlar.

Buna ek olarak patilerinin ortasına parmak ile bastırıldığında tırnaklarının uzunluğunu görmek mümkün. Kediler normalde tırnaklarını patilerinin içine gizler. Bu nedenle dışarıdan uzunluğu görmek imkansızdır. Ancak patilere bastırıldığında tüm tırnaklar gün yüzüne çıkar.

kedilerin-tirnagi-nasil-kesilir

Kedi Tırnağı Normal Tırnak Makasıyla Kesilir mi?

Kedi sahipleri tarafından kedi tırnağı nasıl kesilir kadar normal tırnak makasının uygun olup olmadığı merak edilir. Normal tırnak makası kullanmak da elbette sorun yoktur. Ancak kedileri kontrol etmek zor olduğundan bu makasları kullanırken ekstra dikkat etmek gerekiyor. Yoksa tırnakları çok daha derinden kesebilir, damarlarına zarar verebilirsiniz.

Kedilerin Tırnakları Kesilmezse Ne Olur?

Kedi tırnaklarını eğer kesmezseniz uzun vadede tırnaklarından dolayı kediler rahat hareket edemez hale gelir. Tırnakları sürekli olarak bir alana takılır. Bu canının yanmasına sebep olacaktır. Tırnaklarında kontrolsüz kırılmalarda sık sık görülecektir. Son olarak tuvaletinde kumu kontrol etmekte zorlanacaktır.

Kedi Tırnak Makası Kullanımı Nasıldır?

kedilerin-tirnagi-nasil-kesilir

Kedilerin tırnağı nasıl kesilir sorusuna verilecek cevapta en önemli durum kedi makası kullanımından geçer. Çünkü bu makası kontrol edebildiğiniz takdirde rahat rahat tırnakları kesebilirsiniz. İnsan tırnak makasından daha farklıdır. Normal makaslara benzerliği ile bulunmaktadır.

Makasın kullanımı sırasında kedinin tırnak boyutuna bakarak yerini belirlemelisiniz. Kedi tırnaklarının diplerinde kırmızı alanlar bulunur. Bu kırmızı alanlar damarlarına denk gelmektedir. Asla bu alana yakın şekilde kesim yapmamalısınız. Sadece tırnaklarının en uç kısımlarından küçük bir miktar kesmelisiniz.

Eğer bu yazımızı beğendiyseniz ‘Kediler Neden Göz Kırpar’ isimli yazımız ilginizi çekebilir. Ayrıca Instagram Kedi Sevgisi hesabımızı takip ederek kediler ile ilgili günlük bilgilere ulaşabilirsiniz.

Similar Posts