Kedilerin Yememesi Gereken Yiyecekler: 10 Tehlikeli Besin

kedilerin-yememesi-gereken-yiyecekler-3

Her ne kadar onları beslemeyi çok sevsek de kedilerin yememesi gereken yiyecekler vardır. Minik patiler ile zaman içerisinde kurduğumuz sıkı bağ sebebiyle, evde kendimiz bir şey tüketirken onların da canının çektiğini düşünür ve ikram ederiz. Elbette bunda bizlere iştahlı gözler ile bakmalarının da rolü büyüktür. Kimi zaman bir parça çiğ et, dondurma, kimi zaman ise sür veririz. Bunlar her ne kadar iyi niyetle yapılmış hareketler olsa da onların sağlığını riske atacak bir durum yaratabilir. Bu sebeple tüylü dostlarımızın hayatından bazı gıdaları mutlaka çıkarmalıyız. Onlar arzulu gözler ile elimizdeki yiyeceğe bakıyor olsalar bile…

Kediler için en sağlıklı beslenme yöntemi kuru mamalardır. Kimi zaman yaş mama takviyesi de yapılabilir. Ancak unutulmamalıdır ki günlük ihtiyaçları olan tüm besin değerlerini bu mamalar ile fazlasıyla karşılamaktadırlar. Yani insanların yediği yemeklerdeki besinlere ihtiyaç duymazlar. Eğer sofranızda fazla kalan gıdaları kedinize vermek cazip geliyorsa bu hatan dönmelisiniz. Özellikle de biraz sonra bahsedeceğimiz kedilerin yememesi gereken yiyecekler listesindekileri tüylü dostunuzdan katiyetle uzak tutmalısınız.

Kediler için zararlı yiyecekler listesi:

 • Soğan
 • Sarımsak
 • Çiğ yumurta
 • Çiğ et veya kemik
 • Çiğ hamur ürünleri
 • Süt
 • Üzüm çeşitleri
 • Köpekler için üretilen mamalar
 • Alkol
 • Kafeinli içecekler
kedilerin-yememesi-gereken-yiyecekler-2
Kedilerin Yememesi Gereken Yiyecekler

Kedi Soğan Yerse Ne Olur?

Soğan ve sarımsak, kedilerden mutlaka uzak tutulması gereken gıdalar arasında yer alır. Onların sağlığına büyük oranda tehlike arz eder. Veterinerlerin açıklamasına göre bu tür gıdalar kedilerdeki kırmızı kan hücrelerine doğrudan zarar vermektedir. Ayrıca mide bulantısı, salyva ve karın ağrısı gibi sorunsalları da tetikleyebilmektedir. Eğer kedinize sebzeli yemek hazırlıyorsanız içerisine sarımsak katmamanızı öneriyoruz. Zaten onların bu ürünlerin tadını kavrayamadıklarını unutmayın. Yani lezzet düşüncesiyle katmanıza gerek yok.

Kedi Yumurta Yerse Ne Olur?

Kedilerin yememesi gereken yiyecekler arasında yer alan çiğ yumurta, bazı olumsuz sonuçlar doğurma misyonuna sahip. Özellikle çiğ yumurtanın zararlı olduğunun üzerine basmak istiyoruz. Pişmiş yumurta ölçülü olarak yedirildiğinde minik dostlarımıza herhangi bir zararı yoktur. Çiğ yani pişmemiş durumlarda ise en başta vitaminlerden yoksun bırakırsınız. Aynı zamanda bakteri kapma riskini arttırırsınız. Uzmanlar, çiğ ürünlerin kedilere büyük zarar verdiğini belirtiyor. Siz de bu görüşlere uyarak kedinizin sağlığını koruyun.

Kedi Çiğ Et Yerse Ne Olur?

Çiğ et tüketimi kediler için zararlıdır. Sadece kediler için değil, insanlar için de sağlıksız bir tüketim şeklidir. Çünkü salmonella ve ecoli gibi zehirlenmelere sebebiyet verebiliyor. Buna bakteri kapma riskini de eklemekte fayda var. Eğer kediniz çiğ et yediyse ve olumsuz etkilendiyse kusma, ishal ve halsizlik gibi belirtiler gösterecektir. Böyle durumlarda mutlaka veterinerler ile iletişime geçilmeli. Son olarak pişmiş etin herhangi bir zararının olmadığını belirtebiliriz. Elbette doğru ölçeklerde verildiğinde bu kural geçerli olacaktır.

kedilerin-yememesi-gereken-yiyecekler-1
Kedilerin Yememesi Gereken Yiyecekler

Kedi Süt İçerse Ne Olur?

Kedilerin yememesi gereken yiyecekler listesinin başında süt ve süt ürünleri gelmektedir. Tüylü dostlarımıza süt verme arzusu, tüm kedi sahiplerinin dönemsel olarak düştüğü bir durum. Özellikle yazın sıcak havalarda soğuk sütün onları ferahlatacağını ve dahası iyi geleceği düşünülür. Fakat bu yanlış bir bilgi ve yaklaşım. Onların sütten alacakları bir besin değeri yok. Ayrıca durum çizgi filmlerde görüldüğü gibi de masum değil. Sindirim sistemlerinde laktoz maddesini parçalayacak oranda bir enzim yer almaz. Bu da onları rahatsız eder.

Kedi Üzüm Yerse Ne Olur?

Biz insanlar yaz meyvelerinden olan üzümü çok sık tüketiriz. Kışın da kurutulmuş halini sofralarımızdan hiç eksik etmeyiz. Çoğu zaman da tüketim esnasında ayaklarımıza sırnaşan tüylü dostlarımızın canının çektiğini düşünür ve onlara bir miktar kuru ya da yaş üzüm ikram ederiz. Fakat yapılmaması gereken bir davranıştır bu. Çünkü kedilerin üzümleri kolaylıkla sindirebilecek yapıda bir sindirim sistemleri yoktur. Başta kusma ve ishal gibi belirtiler görülür. Devamında ise akut böbrek yetmezliği gibi istenmeyen durumlara sebebiyet verebilir.

Kedi Köpek Maması Yerse Ne Olur?

Bazı evlerde köpekler ile kediler birlikte bir yaşam alanı oluşturmaktadır. Birlikte yaşamanın verdiği zorluklardan birisi de mamaların karışması sorunsalıdır. Öncelikle köpeklerin kedi maması yemesinde herhangi bir sorun yoktur. Sağlıklarına bir zarar gelmez. Fakat kediler için durum tam tersidir. Minik patiler yaşamlarını köpek maması tüketerek devam ettiremezler. Bunun en önemli sebebi de köpek mamalarındaki taurin ve araşidonik besinlerinin olmamasıdır. Eğer az miktarda bir tüketim olduysa sorun yok. Lakin uzun süreli verilmesi kesinlikle önerilmez.

Kedi Alkol İçerse Ne Olur?

Elbette hiçbir sahibin kedisine alkol vermeyeceğini düşünerek bu yazıyı cevaplıyoruz. Fakat kimi zaman tüylü dostlarımızı ev içerisindeki bir alkolü yalarken yakalayabiliriz. Böyle durumlarda hemen kedilere alkolün zararlarını araştırırız. Öncelikle onlar için bu içeceklerin çok zararlı olduğunu söylemeliyiz. Az miktar tüketmeleri halinde bile çok farklı sorunlar ile karşılaşılabilir. Oryantasyon bozukluğu, solunum güçlüğü ve koma bunlardan bazıları. Hatta kimi zaman ölüm seçeneği bile göz önünde bulundurulur. Bu sebeple az ya da çok demeden böyle bir durumda veterinerinize başvurmalısınız.

Kediler Kahve İçerse Ne Olur?

Kahvenin vazgeçilmez derece önemli bir içecek olduğunu toplumumuzda, kedilerin kahve içme riski her zaman için vardır. Fakat az veya çok fark etmeksizin kafeinli tüm içeceklerin onlara kötü etki ettiği unutulmamalıdır. Kimi zaman Misk kedisinin dışkısından kahve çekirdeği üretmek için onlara sürekli kahve yedirildiği göz önünde bulundurularak bir şey olmayacağı düşünülebilir. Ancak unutulmamalıdır ki Luwak kahvesi üretimi, Misk kedilerinin ömrünü kısaltmaktadır. Eğer ki kahve fincanınızı yalayan bir kedi görürseniz, mutlaka sağlık kontrolüne götürmelisiniz.

kedilerin-yememesi-gereken-yiyecekler-4
Kedilerin Yememesi Gereken Yiyecekler

Kedilerin Yememesi Gereken Yiyecekler İçin Nasıl Önlem Alınır?

Kedilerle yaşamak, insanlar için güzel bir duygu olsa da aynı zamanda beraberinde birçok sorumluluğu da getirmektedir. En önemlisi de onların sağlıklarının korunması konusu gelmektedir. Dengeli beslenmelerine özen gösterdiğiniz kadar yememeleri gereken besinlerden uzak durmaları için bir dizi önlem almalısınız. Aksi halde bu şirin dostlarımızın sağlıklarını büyük oranda tehlikeye sokmuş olursunuz. Peki kedilerin yememesi gereken yiyecekler için nasıl önlemler alınabilir? İşte detaylar…

 1. Öncelikle zararlı olan gıdaları kedilerin ulaşamayacağı alanlara koymalısınız. Özellikle kapaklı dolaplar bu iş için iyi bir çözüm kaynağıdır. Eğer ki dolabınız kolay açılıyorsa kedilerin açmasını önleyen kilitler takılmalıdır.
 2. Altın kurallardan birisi de mutfakta yemek yaparken kedilerin tezgahlarda dolaşmasının engellenmesi gerekliliğidir. En ufak bir dalgınlığınızdan faydalanarak yememesi gereken bir parça çiğ eti mideye indirebilir.
 3. Yemek sonrasında sofrada kalan yemek artıklarını kesinlikle minik dostunuza sunmayın.
 4. Tatil dönemlerinde tüm bu kurallara mutlaka dikkat edin. Zira çok fazla yiyecek ortada olabiliyor.

Kedilerin yememesi gereken yiyecekler konusunda her ne kadar dikkatli olunsa da bazen istemeden bu durumlar yaşanabiliyor. Böyle anlarda sahiplere düşen sorumluluk, vakit kaybetmeden veterinerine götürmektir. Az ya da çok fark etmez. Bazen bir parça et bile kedinizin hayatını riske atabilir. Kedi Sevgisi ailesi olarak kediniz için sağlıklı bir ömür diliyoruz.

 

İlginizi çekebilir: Kızgınlık Dönemi Dişi Kedi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Similar Posts