Kedilerle Araba Yolculuğu: Sakinleştirici 5 İpucu

Kedilerle Araba Yolculuğu

Kedilerle araba yolculuğu, uzun seyahat planları arasında kedi sahiplerini kara kara düşündüren bir sorunsal. Ancak baştan belirtmeliyiz ki yolculuk sırasında kedinizin verdiği tüm tepkiler doğal karşılanmalı. Neticede minik dostunuzun yaradılışında araba ile seyahat etmek yok. Anlayışla karşılamalı ve kedilerle araba yolculuğu hakkında sunduğumuz ipuçlarına kulak vermelisiniz.

Yavru kedilerle araba yolculuğu eğer ilk defa deneyimleniyorsa süreç biraz zorlu geçebilir. Önemli olan bu ilk seyahati kedilere sevdirmektir. Böylelikle sonraki araba yolculuklarında kediniz size zorluk çıkarmaz. Peki kedilerle araba yolculuğu nasıl keyifli hale getirilir? Bunun için sizlere 5 önemli ipucu hazırladık.

Kedilerle Araba Yolculuğu
Kedilerle Araba Yolculuğu

Kedi Taşıma Çantası Kullanın

Yavru kedilerle araba yolculuğu için olmazsa olmaz hususlardan birisi kedi taşıma çantası kullanımıdır. Bu hem sizin hem de minik dostunuzun güvenliği için önemlidir. Kediler arabada farklı seslere maruz kaldıkları için çok hareketli olabilirler. Camdan kaçma ve sürücüyü engelleme riskini ortadan kaldırmak için kedi taşıma çantası hayati önem görür.

Kedilerle araba yolculuğu sırasında kedi taşıma çantasının bir diğer faydası da kaza anında ortaya çıkar. Kediniz uysal olsa bile çantaya koyun. Çünkü kaza sırasında açılan hava yastıkları minik dostlarınıza büyük zarar verir. Ayrıca ön camdan fırlama riskini de taşıma çantaları minimum seviyeye indirir.

Arabayı Hemen Çalıştırmayın

Kedinin arabaya alışması ve onu sevmesi, kedilerle araba yolculuğu konusunu daha kolay hale getirir. Kedinizi arabaya bindirdiğinizde bir süre arabanın içinde dolaşmasına izin verin. Ardından kedi taşıma çantasına koyun ve yine bir süre daha bekleyin. Sonrasında motoru çalıştırabilirsiniz. Kedi yeni bir ortama girdiğinde etrafa kokusunu yayma fırsatı bulursa, o ortamı daha çabuk benimser. Bu ipucunu kedi araba yolculuğu sırasında mutlaka kullanın.

Kedilerle Araba Yolculuğu
Kedilerle Araba Yolculuğu

Kedinizin Bir Eşyası Arabada Olsun

Kedilerle araba yolcuğu sırasında tanıdık bir koku her zaman süreci daha kolay kılar. Kedinizin evde çok sevdiği bir eşyasını yanına bırakabilirsiniz. Battaniyesi, oyuncağı ya da sevdiği bir havlu bu eşyalara örnek olarak gösterilebilir. Böylelikle ilk defa bulunduğu ortamda kediniz kendini daha rahat hissedecek.

Her Gün Alıştırma Yapın

Uzman ilk kez yapılacak kedi yolculuğundan önce mutlaka kedilerin alıştırma sürecinden geçmesini öneriyor. Her gün 5 dakika kedinizi arabaya bindirmek faydalı olacaktır. Arabayı çalıştırmadan içerisinde vakit geçirmeli. Kokusunu etrafa bırakarak bulunduğu bu yeni ortamı benimsemeli. Bu ipucu sayesinde kedilerle araba yolcuğu daha kolay olacak.

Kedinizi Ödüllendirin

Kediler bir olaydan dolayı ödül aldıklarında bunu hafızalarına kazırlar. Aynı olay tekrar gerçekleşeceği zaman ödül kazanacaklarını bildikleri için daha az huzursuz olurlar. Kedilerle araba yolculuğu sırasında ona ödül maması vererek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Böylece araba yolcuğu deneyimini kediniz mutluluk duygusuyla ilişkilendirecek.

Kedilerle araba yolcuğu sabır ve bir süreç isteyen uygulamadır. Araba yolculuğu kedinizi korkutursa devam etmekten çekinmeyin. Pes etmediğiniz taktirde kazanan siz ve kediniz olacak. Kediler seyahat etmekten korkar. Fakat doğru yöntemler uygulandığı taktirde bu korkunun üstesinden gelmek mümkün. Kedilerle Yolculuk Yapmak yazımız ilginizi çekebilir. Ayrıca Instagram sayfamıza davetlisiniz.

Similar Posts