Kedilerle Yolculuk Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler!

yolcu13

Kedilerle yolculuk yapmak basit görünen ancak zor bir durumdur. Peki kedilerle yolculuk yaparken nelere dikkat edilmeli?

Kediler kendi ortamlarına duygusal yönden bağlandıkları için başka yerlere yolculuk yapmaktan pek hoşlanmazlar. Yaşadıkları ortamdan uzaklaşmak onlar için bir savunmasızlık göstergesidir.

Yeni yerler keşfetme güdüsü köpeklerde mevcuttur ancak kediler için aynı durumu söylemek zor. Bu sebeple kedilerle yolculuk yapmak için birtakım detaylı bilmek gerekir. Peki kedilerle yolculuk yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu soruyu sizler için yazımızda cevapladık…

Kedi ile Yolculuk Neden Zordur?

kedilerle-yolculuk
Kedilerle Yolculuk

Kediler bilindiği üzere yolculuk yaparken büyük strese giren canlılardır. Sadece veterinere götürürken bile yaşadığı stres göz önünde bulundurulduğunda şehirlerarası bir seyahatte yaşayacağı ve sahibine yaşatacakları tam bir kaosa dönüşebilir. Fakat bazı hususlara dikkat edilmesi durumunda süreç biraz daha kolaylaşabilir.

Öncelikle belirtmekte fayda var ki kedilerle yolculuk yapmadan evvel mutlaka veterinerden görüş alınması gerekir. Kedinizi iyi tanıyan biri olarak veteriner bu konuda en doğru yönlendirmeleri yapacaktır.

Kediler Uzun Yolculuk Yapabilir mi? Kediler Kaç Saatlik Yolculuk Yapabilir?

Kediler doğru koşullar yaratıldığı müddetçe uzun yolculuk yapabilirler. Fakat bu yolculuk süresi de oldukça önemli bir durumdur. Elbette kedilerin de belirli bir sabretme ve dayanabilme gücü vardır. 5-6 saati aşacak olan yolculukları tercih etmemeniz önerilir.

Bu noktada etkili olan unsur kedilerin hava ve mama ihtiyacını yeterince karşılayamaması bulunur. Bunun dışında özellikle tuvalet ihtiyacı büyük bir sıkıntıya düşecektir. Eğer zaman zaman kontrolünü yapabilecek durumdaysanız mesela özel aracınızla gidiyorsanız 5-6 saat uzayabilmektedir.

Kedilerle Yolculuk Sırasında Neler Yapılmalı?

Kedilerle yolculuk sırasında neler yapılmalı sorusundan önce yolculuk yapmadan önce dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Seyahat öncesinde bu minik canlılar kısa mesafeli yolcuklar ile alıştırma sürecine sokulmalıdır.

Böylelikle yolculuk sonrasında eve yani kendi yaşam alanına döneceği konusunda fikir sahibi olur ve yavaş yavaş stresi azalır. Unutulmamalıdır ki stres, yolculuk sırasında bir kediyi zora sokan en belirgin duygudur.

kedilerle-yolculuk

Kedinin yolculuğa alıştığı konusunda kesin fikir sahibi olunduğunda, yolculuğun gerçekleşeceği yönteme göre bir dizi önlem alınması gerekir. Bu yöntemleri şu şekilde açıklamak mümkün:

  • Otomobille Yolculuk: Otomobille yolculuk esnasında kediler sağlam bir taşıma çantası içerisinde tutulmalıdır. Çünkü araç içerisinde kazaya sebebiyet verebileceği gibi aynı zamanda da camdan dışarı atlama riski vardır. Ayrıca hava koşullarına göre taşıma çantasının sıcaklığı da sağlanmalıdır.
  • Trenle Yolculuk: Tren ile yolculukta taşıma çantasının türü çok önemlidir. Hem kedinin kaçmasını engelleyecek güvenlik olmalı hem de rahat taşınacak hafif bir yapıda olmalıdır. Diğer yandan vagonları kirletmemesi adına tabanı sert bir çanta tercih edilmelidir. Çünkü yumuşak zeminler idrarı dışarıya iletebiliyor.
  • Havayolu ile Yolculu: Havayolu şirketlerinin birçoğu kedilerin sahipleriyle birlikte seyahat etmelerine ne yazık ki izin vermiyor. Genellikle uçağın bagaj bölümünde hayvanlar için oluşturulan sıcak bir bölümde yolculuklarını yaparlar. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus yolculuklarda mutlaka direkt uçuşlar tercih edilmelidir. Aktarmalı uçuşlar kediler için iyi bir durum değildir.
  • Kediyle Otobüs Yolculuğu: Şehirler arası değişim sırasında otobüsle yolculuk yapılabilmektedir. Kedilerinizi firmaya bağlı olarak yanınıza alabilirsiniz. Fakat birçok firmanın bagaj kısmına almak istediği de bilinir. Ancak bagaj kısımlarında hava sorunu ve kedi kayıpları yaşanabilmektedir.

Kedi Taşıma Çantası Kullanımı

kedilerle-yolculuk

Bilindiği üzere taşıma çantaları büyük oranda kedilerin veterinerlere götürülmesi için üretilir. Kediler de zaman içerisinde bunu öğrendikleri için çantanın içerisinde huzursuz tavırlar sergiler. Bu sebeple kedilerle yolculuk yapmadan önce onların çantalara alıştırılması gerekir.

Burada önemli olan taşıma çantasının kediler için eğlenceli ve stresten uzak bir yer haline getirmektir. Bunun için içerisine sevdiği bir oyuncağı koyabilirsiniz. Ayrıca kedinizin çok sevdiği ödül mamalarını da çantanın içerisine serpiştirebilirsiniz. Böylelikle kedilerle yolculuk yapmak oldukça kolay bir hale dönüşecektir.

Yolculukta Kedi Tuvaleti Nasıl Hazırlanır? Kediler Uzun Yolculukta Tuvalet Sorunu

kedilerle-yolculuk

İlk defa kedi ile yolculuk yapacaksanız zorlanacağınız noktalardan birisi kedinizin tuvalet ihtiyacını gidermek olacaktır. Kedinizi uyutsanız dahi farkında olmadan tuvalet yapabilmektedir. Bu noktada kedi pedleri işinizi görecek bir durumda olacaktır. Çünkü kum ile taşıma yapmak oldukça zordur.

Kedi pedleri kısırlaştırma ve diğer ameliyat sonrasında ilaç etkisi bulunan kedilerin tuvaletini kontrol altında tutmak amacıyla kullanılır. Yolculuk sırasında da bu seçeneği değerlendirebilirsiniz.

Yolculuk için Kedi Uyutma İlacı Kullanılmalı mı?

kedilerle-yolculuk

Kedilerle yolculuk sırasında en çok tercih edilen yöntemlerden birisi uyku ilacı kullanmaktır. Sakinleştiricilerden farklı olarak kedileri belirli süre boyunca uyutmaktadır. Ancak bu ilaçların ismi öğrenilerek doktora danışmadan verilmemelidir. Kedinizin sağlık durumuna bağlı olarak veteriner kontrol altında kullanmalısınız.

Ayrıca kedilerle yolculuk yapmanın diğer püf noktalarını öğrenmek için ‘Kedi ve Seyahat’ başlıklı kategorimize göz atabilirsiniz.

Bunun dışında kedilere dair çeşitli bilgilerin paylaşıldığı Kedi Sevgisi sosyal medya hesabımıza da mutlaka bakmalısınız!

 

 

 

 

Similar Posts