Kedimin Bir Yeri mi Ağrıyor? | Kedilerde Ağrı Belirtileri

kedimin-bir-yeri-mi-agriyor

Kedimin bir yeri mi ağrıyor? sorusu, kedi sahiplerinin sıklıkla karşılaştığı sorunsalın bir ifade biçimidir. Çünkü kedideki davranış değişiklikleri, sahiplerini paniğe sevk eder. Bu gayet doğaldır. Zira kediler, herhangi bir yeri ağrıdığında bunu insanlara doğrudan aktaramazlar. Peki kedilerde ağrı belirtileri nelerdir? Bu yazımızda konu hakkında kapsayıcı bilgiler derledik.

Kediler her ne kadar evcilleşmiş olsalar da hala içlerinde vahşi yaşamın güdülerini taşımaya devam ediyorlar. Herhangi bir yerlerinde ağrı hissettiklerinde, bunun doğadaki düşmanlarına karşı bir zaaf olacağını düşünürler ve ağrılarını gizlerler. Haliyle bu da biz kedi sahipleri için sorun teşkil ediyor. Zira minik patilerin neresinin acı çektiğini ‘kedimin bir yeri mi ağrıyor?’ sorusuyla öğrenmek istiyoruz. Gelin kedilerde ağrı belirtileri konusunu hep birlikte tüm yönleriyle inceleyelim…

kedimin-bir-yeri-mi-agriyor
Kedilerde Ağrı Belirtileri

Kedilerde Ağrı Belirtileri

Kedilerde ağrı belirtileri konusunu bilmek, her kedi sahibinin sorumluluğundadır. Zira erken teşhis koymak, minik patinin sağlıklı ve mutlu bir yaşam geçirmesini sağlar. Öncelikle her kedinin yaşadığı ağrıya farklı tepki verdiğini söylemek mümkün. Bunun için düzenli veteriner kontrollerinizi aksatmazsanız, muayene sırasında bir sorun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca genel olarak bazı semptomlar da mevcut. Bunlardan başlıca olanlarını birkaç maddede belirtebiliriz.

  • Kedimin bir yeri mi ağrıyor? diye kaygınız var ise öncelikle onun iştahını kontrol edin. Zira ağrısı olan kedilerde iştah kaybı görülür.
  • Oyunculuğu ve sosyal etkileşiminde azalmalar meydana gelir.
  • Genellikle evde saklanır. Pek fazla insanların olduğu yere gelmez.
  • Vücuduna dokunduğunuzda agresif tepkiler verebilir.
  • Hareketlerin yavaşlama gözlemlenir.
  • Karakterinde farklılıklar görülür. Sinir seviyesi yükselebilir.
  • Sürekli olarak yüksek tonda miyavlama görülebilir.

Kedilerde Ağrı Türleri Nelerdir?

Kedilerde ağrı türleri, çok çeşitli yapıya sahiptir. Doğru tedavinin başlayabilmesi için kesinlikle ağrının sebebi öğrenilmelidir. Bu da ancak uzman bir veteriner muayenesi tarafından mümkün olur. Kedimin bir yeri mi ağrıyor? diye endişe duyanlar için aşağıda belirttiğimiz ağrı türlerini bilmek önemli olacaktır…

Kedilerde Akut Ağrılar

Genellikle bir yaralanma sonrası oluşan iltihaplanmanın tetiklediği bir ağrı türüdür. Ortalama 2 ila 3 ay kadar sürmektedir. Yaralanmanın yanı sıra travma ve cerrahi müdahale sonrasında da yaşandığı bilinmektedir. Bu ağrı türü genellikle bir anda başlar ve uzun sürer.

Kedilerde Kronik Ağrılar

Kronik ağrılar, beklenenden daha fazla uzun süren ağrılara verilen isimdir. Özellikle eklem hastalığı kedilerde büyük oranda kronik ağrılara sebebiyet vermektedir. Günümüzde yaşayan kedilerin %90’ınından fazlasında kronik ağrılar görülmektedir. Böyle bir sorun ile karşılaşırsanız mutlaka kedinizi veterinere götürmelisiniz.

kedimin-bir-yeri-mi-agriyor-3
Kedimin Bir Yeri mi Ağrıyor?

Kedilerde Kalıcı Ağrılar

Bu tür kalıcı ağrı çeken kedilerin özel bakıma ihtiyaçları vardır. Genel olarak tedaviye yanıt vermeyen bir hastalıktan dolayı yaşanır. Kedilerin yaşam kalitesini oldukça düşürür. Özellikle yaşlı kedilerde gözlemlenir. Düzenli veteriner kontrollerinde belirlenebilir. Ve veteriner hekimler iyi bir tedavi planıyla sorunu minimum seviyeye indirgeyebilir.

Kedimin bir yeri mi ağrıyor? diyen sahipler için yukarıda detaylı açıklamalarda bulunduk. Böyle bir sorunsal ile karşılaşırsanız en doğru çözümün veterinere gitmek olduğunu unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Kedilerde Bit Nasıl Temizlenir? konusu ilginizi çekecektir. Ayrıca minik patiler ile alakalı özel videolar paylaştığımız sosyal medya hesabımızı da takip edebilirsiniz. Patili kalın, mutlu kalın…

Similar Posts