Kedinin Ağzından Köpük Gelmesi | Sebepleri ve Belirtileri

kedinin-agzindan-kopuk-gelmesi-4

Kedinin ağzından köpük gelmesi sık yaşanmasa da başa gelince ciddiye alınması gereken bir durumdur. Genelde salyasıyla birlikte meydana gelen bir durumdur. Hızlı hızlı nefes alan kedi salya akıtırken ağzında köpüklenme oluşmasıdır. Genelde bu durumu yaşayınca insanlar kuduz ile karşılaştıklarını düşünürler. Evet, bu ihtimal dahilindedir. Ama tek sebebi bu olmayabilir. Köpüğü oluşturacak çok sayıda faktör var. Bu yazımızda da tam olarak nelerin sebep olabileceği ve tedavisinin nasıl olacağı konuları işledik.

kedinin-agzindan-kopuk-gelmesi-1
Kedinin Ağzından Köpük Gelmesi

Yavru veya Yetişkin Kedinin Ağzından Köpük Gelmesi

Kedilerin ağzından gelen salya az aralıklı ve yoğun olmadığı taktirde normal karşılanan bir durum olarak bakılır. Fakat bu salya miktarı sıklaşıp artar ve buna bir de köpük benzeri görünüm eklenirse durum ciddiye alınması gerekir. Bunu ciddiye almanız gerekli. Çünkü kedinin ağzından köpük gelmesi olağanın dışında bir durumdur. Konuyu es geçmemeniz önemli. Altında çok sayıda sağlık sorunu yatma riski taşır.

Kedinin ağzından köpük gelmesi konusunda en temel sebep korku ve endişe olarak kabul görür. Yaşam alanındaki bir sebepten dolayı korkuya kapılan minik patiler, hızlı hızlı nefes alıp köpüklü salya üretebilirler. Bu anlarda sakinleştirilmeleri ve onları endişeye sevk eden faktörün ortadan kaldırılması gerekir. Elbette buna ek olarak çok sayıda unsur var. Şimdi de onları inceleyeceğiz.

Kedinin ağzından köpük gelme sebepleri:

 • Diş kaynaklı ağız hastalıkları,
 • Korku ve endişe durumları,
 • Kedi anksiyetesi,
 • Toksik içerik bir şey tüketmesi,
 • Viral enfeksiyon durumları,

Kedinin Ağzından Neden Köpük Gelir?

Kedinin ağzında köpük görür görmez bir endişe kaplar içimizi. Çünkü olağanın dışında bir manzaradır bu bizler için. Sebeplerini öğrenirseniz en azından panik havasından çıkar ve çözüm odaklı bir yaklaşımda bulunursunuz. Aşağıda belirteceğimiz sebepleri bilmeniz önemli. Ayrıca bu tür durumlarda veterinere gitmeniz gerekiyor.

Diş Hastalıkları Kedinin Ağzından Köpük Gelme Sebebidir

Kedilerde görülen sağlık sorunları arasında en çok diş hastalıkları yaşanır. Beslenme alışkanları ya da farklı bir etkenden dolayı diş rahatsızlığı çekebiliyorlar. Bu tip rahatsızlıklar da yoğun salya ve köpük durumu yaratıyor. Ciddiyetle ele alınması gereken bu sorunsal için veterinere gitmelisiniz. İştahsızlık bunun yan belirtisidir. İştahı kesildiyse diş hastalığından şüphelenebilirsiniz.

Korku ve Endişe kedinin Ağzından Köpük Getirir

Kedinin ağzından köpük gelmesi sebeplerinden birisi de korku ve endişe yaşamalarıdır. Onlar hassas bünyeye sahip canlılar. Psikolojik bir yıkım yaşadıklarında sağlıkları da anlık ciddi olarak etkilenir. Ev içerisindeki bir durumdan dolayı endişe yaşayabilirler. Eğer köpük gelirken bir de ev içi saklanma yapıyor ve titreme geçiriyorsa bu sebepten şüphelenmeniz doğru olacaktır.

Kedilerde Anksiyete Ağızda Köpürmeyi Tetikleyebilir

Çoğu kişi bilmez lakin kediler de anksiyete durumu yaşayabiliyor. Travmatik olaylar anksiyeteyi tetikliyor. Böyle anlarda ona şevkat ile yaklaşmalı ve stresini üzerinden atmasını sağlamalısınız. Kendini güvende hissetmeye başlayınca köpükte de azalma olacaktır.

Zehirli ve Toksik Bir Şey Yendiğinde Köpük Oluşur

Kedileri gün içerisinde tüm hareketlerini izlemek mümkün değildir. Günün çoğu vaktinde kendi başlarında olurlar. Bu canlılar ilgilerini çeken çoğu şeyi ağzıyla oynamayı ve kimi zaman da bunları yutmayı sever. Eğer yediği şey toksik bir madde içeriyorsa zehirlenme durumları görülme riski yüksektir. Bu tip anlarda kusma da görülmektedir. Hatta ağızdan köpük kusmayla da çıkabilir. Ciddiyet arz eder ve acil müdahale gerektirir. Derhal veterinerinizi arayın.

kedinin-agzindan-kopuk-gelmesi-2
Kedinin Ağzından Köpük Gelmesi

Kedinin ağzından köpük gelmesi kimi zamanda böcek ilaçları ile teneffüs etmelerinden de kaynaklanıyor. Evinizdeki böcekleri öldürmek için kullandığınız ilaçlar bu minik patiler için son derece risk teşkil etmektedir. Bu nedenle ev içi yapılanmalarınızda kedilere göre bir tutum sergileyin. Onlara zararlı olacağını düşündüğünüz maddelere erişmelerini engelleyici hamleler yapın. Muhakkak toksik ürünleri kapalı alanlarda muhafaza edin.

Kedinin Ağzından Köpük Gelme Sebebi Viral Enfeksiyon Olabilir

Viral enfeksiyonlar kedinin ağzından köpük gelmesi durumunun bir numaralı sebebi olabilir. Enfeksiyon konusunda da en sık görüleni kuduz hastalığıdır. Bugün bir kedi kuduz olduğunda bunu ilk önce ağızda köpük oluşmasından anlarız. Özellikle aşıları eksik olan kedilerde görülmektedir. Bu sebeple aşıların öneminin üstünü çiziyoruz her defasında. Diğer bir enfeksiyon çeşidi de üst solunum yollarında oluşmaktadır. Her ikisi de tehlike arz eder ve erken teşhis patinin hayatını kurtarır.

Kuduz riski taşıdığını düşündüğünüz bir kedi ile yaşıyorsanız onunla temas kurmamalısınız. Veterinere götürerek gerekli önlemleri almalısınız. Çünkü kuduz mikrobu insana çok rahat bulaşır ve ölümle neticelendirecek kadar risk taşır.

Kedinin Ağzından Köpük Gelmesi Nasıl Olur?

Kedinin ağzından köpük gelmesi kolay gözlemlenebilen bir durumdur. İki türlü görülür. İlki, ağızdan akan salyalara karışmış halde ortaya çıkar. Renk olarak beyazdır ve kabarcıklı bir yapısı var. Diğeri de ortada hiç salya yokken sadece ağız kenarlarında beyaz bir sıvı yaşanmasıdır.

Kedinin Ağzından Köpük Gelmesi Tedavisi

Tedaviye başlanmasından önce teşhis konulması gerekir. Bu da veteriner kontrolleri sonunda belli olur. Veteriner hekim hastalığa göre bir tedavi çizelgesi oluşturur. Bu gözlemle olacağı gibi ilaç ile de uygulanabilmektedir. Ayrıca çok gerekli olması halinde cerrahi müdahale de bir seçenektir. Tedaviden ziyade nasıl önleneceği bilinmeli. Sorun ortaya çıkmadan önlem alırsanız, minik dostunuzun sağlıklı olmasını mümkün kılarsınız. Peki ama bu nasıl gerçek kılınabilir? İşte detaylar…

kedinin-agzindan-kopuk-gelmesi-3
Kedinin Ağzından Köpük Gelmesi

Kedinin ağzından köpük gelmesi önlemek için yapılacaklar:

 • İlk adım mutlaka yaşam alanını düzenlemek olacak. Toksik ve zehir içerikli her türlü gıda, kedinin ulaşamayacağı şekilde muhafaza edilmelidir.
 • Korku ve panik yaşaması durumunda üzerine gidilmemeli, onu endişeye sürükleyen sorun tespit edilerek ortadan kaldırılmalıdır.
 • Kediniz anksiyete yaşıyor olabilir. Bunun önüne geçmeniz ise mümkün. Kedinizin her zaman sevgiye ve şevkate ihtiyacı var. Bol bol huzur verici bir yaklaşım sergilemenizde fayda var.
 • Sağlık kontrollerini düzenli gerçekleştirmelisiniz. Çünkü bu kontroller sırasında en ufak bir rahatsızlığından haberdar olabilirsiniz.
 • Aşılarını aksatmayarak kedinin ağzından köpük gelmesi durumunun önüne geçebilirsiniz.
 • Kaliteli beslenmenin de bu sorunu önlemede etkisi büyüktür. Özellikle de diş sağlığı için doğru mama tercihlerinde bulunmanız iyi bir karar olacak.
 • Diş bakımlarını ihmal etmeyin. Kedilerin dişleri düzenli olarak fırçalanmalıdır. Böylece diş enfeksiyonları görülmeyecek, kedinizin ağzından köpük gelmeyecektir.
 • Evinizde bir böcek ilaçlaması yapılacaksa bu alanlara kedinizin ulaşmaması için önlem almalısınız. İlaçlama boyunca onları farklı bir alanda tutabilirsiniz.

Kedimin Ağzından Köpük Geliyor Ne Yapmalıyım?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kedinin hasta olmaması için birtakım önlemler almanız mümkün. Onlara gösterdiğiniz önem, hem huzurlu bir yaşam sürmelerini hem de ömürlerini daha da uzatmalarını sağlayacak. Bu konuda veterinerinize güvenin ve yönlendirmelerine eksiksiz uyun. Eğer ki kedimin ağzından köpük geliyor diyorsanız da bunun ciddi sonuçları olabileceğini göz önünde bulundurarak ciddi bir yaklaşım sergileyin. Sizlere ve minik patinize uzun sağlıklı bir yaşam diliyoruz. Patiyle kalın ve hep mutlu kalın.

 

İlginizi çekebilir: Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu ve En Yaygın 7 Belirti

Similar Posts