Kedinin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kedinin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kedinin hamile olduğu nasıl anlaşılır? sorusu, minik patilerin hamilelik sürecinde heyecan ve stres arası bir duyguyla merak ediliyor. Doğumlarından itibaren birçok farklı duygular hissettiren kedinin, hamilelik süresi yepyeni bir deneyimdir. Her aşamasında sahiplerine ihtiyaç duyarlar. Doğum için uygun ortamın hazırlanması, doğum sırasında kediye yardım ve sonrasında yavrulara bakım gibi önemli faktörlerden önce kedinin hamile olduğu tespit edilmelidir. Peki hamile kedi nasıl anlaşılır? Yazının devamında tüm bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kedinin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedinin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kedinin Hamile Olduğunu Nasıl Anlarız?

Kedilerde hamilelik belirtileri bazı basit yöntemler ile anlaşılıyor. Fakat kedinin yapısına ve hamileliğin gidişatına göre hamilelik dönemi zor gözlemlenebilir. En net belirti kedinin karnının şişmesidir. Özellikle beşinci haftadan sonra karın bölgesindeki genişlemeler gözle görülür düzeye ulaşır. Ayrıca davranışlarında da farklılıklar yaşanır. Hamile kediler normal zamana göre çok daha uysal ya da agresif olabilir. Peki bunlara ek olarak kedinin hamile olduğu nasıl anlaşılır? Hamilelik belirtileri konusunu birkaç maddede belirtmek mümkün.

  • Kedinin hamilelik döneminde karnı büyür ve vücut ağırlığı artar. Buna bağlı olarak da hareketlerinde yavaşlama gerçekleşir.
  • Davranış farklılıkları görülür. Sakin olan bir kedi agresifleşir ya da agresif bir kedi hiç olmadığı kadar sakin olur.
  • Normal zamanlara oranla daha sık tuvalete gider.
  • Doğumdan önce yavruları için güvenli bir ortam arayışına girerler. Genellikle kuytu köşeleri tercih ederler.
  • Tıpkı insanların da yaşadığı gibi kediler hamilelik döneminde kusma ve bulantı gibi durumlar yaşar.
  • Yine insanların hamilelik döneminde olduğu gibi çok sık uyku durumu görülür.

Yukarıda belirttiğimiz kedinin hamile olduğu nasıl anlaşılır? sorusunun yanıtları, genel belirtilerdir. Bunlara ek belirtiler yaşanabilir. Bu nedenle bir kedinin hamile olduğu en doğru veteriner kontrolü sonrasında belli olur. Eğer kedinizin hamile olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir veterinere gidin.

Kedinin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedinin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin Hamilelik Süreleri

Kedinin hamile olduğu nasıl anlaşılır? sorusu kadar hamilelik süreleri de sıkça merak ediliyor. Bu minik patilerin hamilelik süreleri ortalama 2 ay sürmekte. Hamileliğin nasıl geçtiğine ve kediye nasıl bakıldığına göre süreçte değişiklikler olabilir. Minik dostunuzu stresten uzak tutmak, sakin bir alan hazırlamak ve iyi beslenmesini sağlamak, hamilelik sürecini olumlu geçirmelerini sağlayacaktır. Ayrıca kedinin hamilelik süreci boyunca kedinin düzenli olarak veteriner kontrolüne götürülmesi şarttır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kediler ile ilgili her an bilmediğimiz yeni bilgiler öğreniriz. Tıpkı yukarıda bahsettiğimiz kedinin hamile olduğu nasıl anlaşılır? sorusunda olduğu gibi. Buna ek olarak kedi hamileliği hakkında birçok soru mevcut. İşte o sorulardan bazıları…

Kedinin Hamile Kalması İçin Kaç Kere Çiftleşmesi Gerekir?

Kedinin hamile kalabilmesi için belli oranda çiftleşmesi gerekir. Dişi bir kedi kızgınlık dönemindeki 24 saatlik periyotlarda ortalama 3-4 defa çiftleşmesi, hamile kalma ihtimalini arttırır. Bu rakamın altındaki çiftleşmelerde de hamile kalınabilir. Fakat ideal olan kedi çiftleşmesi seviyesi budur. Çiftleşme döneminde kedinizi takip ederek kaç defa ilişkiye girdiğini belirleyebilirsiniz.

Kedinin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedinin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Hamile Kediye Aşı Yapılır mı?

Kedinin hamile olduğu nasıl anlaşılır? sorusuna veteriner hekiminiz tarafından yanıt bulduktan sonra, eğer durum pozitif ise bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir. Hamile kediye aşı uygulaması da bunlardan biri. Öncelikle kesin olarak söyleyebiliriz ki hamile kediye aşı yapılmaz. Çünkü aşı minik dostunuza ekstra stres yükler. Eğer aşı vakti gelmişse hamilelik sonrasını beklemelisiniz.

Hamile Kedi Azar mı?

Hamile kedi azar mı sorunsalı, sıkça gündeme geliyor. Evet, hamile kedi yeniden kızışır. Fakat bu aynı kızgınlık döneminde gerçekleşir. Yani bir kızgınlık döneminin 20-25 gün sürdüğü düşünüldüğünde, kedi hamile kalsa bile kızgınlık sonuna kadar çiftleşmeye devam edebilir. Ancak kızgınlık bittiğinde kedi hamileyse, yeniden azmaz.

Hamile Kedi Banyo Yaptırılır mı?

Hamile kedi, süreç içerisinde sahibinin ilgisini ister. Bu sayede iyi beslenme ve sağlıklı olma gibi temel haklarına her zamanki gibi sahip olur. Peki hamile kedi banyo yaptırılır mı? Bu sorunun yanıtı kedinizin banyoyu ne kadar sevdiğiyle alakalıdır. Eğer banyodan korkuyorsa, bu işlem ona aşırı stres yükleyeceği için kesinlikle banyo yaptırılmamalı. Fakat suyu seviyorsa, ılık bir banyo ona iyi gelecektir.

Kedinin hamile olduğu nasıl anlaşılır? yazımızı beğendiyseniz Kedi Eş Bulma konusu ilginizi çekebilir. Ayrıca birbirinden güzel kedi paylaşımları yaptığımız Instagram adresimize de davetlisiniz.

Similar Posts