Kedinin Kuyruk Hareketleri | 9 Farklı Kuyruk Hareketi Anlamı

kedinin-kuyruk-hareketleri-3

Kedilerin nasıl iyi yürekli ve duygusal canlılar olduğunu anlamak için onların dilini bilmek gerekir. Kedinin kuyruk hareketleri de bu dilin en önemli dışa vurumudur. Nitekim bu dilden anlamayan bir kişi minik patilerin soğuk canlılar olduğunu düşünecektir elbette. Oysa durum tam tersi. Onlar kuyrukları üzerinden sahiplerine mesajlar verir, duygularını belli eder ve isteklerini gösterir. Peki ama bunu anlamak nasıl mümkün olabilir?

Kedinin kuyruk hareketleri çok sayıda farklı varyasyona sahiptir. İngiliz bilim insanlarının yaptığı araştırma sonucuna göre kedilerde toplam 300’den fazla farklı kuyruk hareketi tespit edildi. Elbette bu kadar varyasyonu akılda tutmak mümkün değil. Ancak çok sık yaptıkları eylemleri öğrenerek temel iletişimi kurmayı başarabilirsiniz. Yine aynı bilim insanları her ne kadar 300’ü aşkın kuyruk hareketi yapsalar da bunlardan sadece 9 tanesini çok sık uyguluyorlar. Bizler de tamamen bunlara odaklanacağız. Neler bunlar?

Kedilerin en çok yaptığı 9 kuyruk hareketi:

  • Düz ayakta kuyruk hareketi
  • Vücut etrafında kıvrılmış bir kuyruk hareketi
  • Gevşek ve sallanmış bir kuyruk
  • İnsana ya da objeye sarılan kuyruk hareketi
  • Hafifçe vurarak hızlı kuyruk hareketi
  • Arkaya doğru dik kuyruk
  • Soru işaretini andıran kedi kuyruk hareketi
  • Sıkışmış bir kuyruk
  • Kabarık duran kuyruk hareketi
kedinin-kuyruk-hareketleri-1
Kedinin Kuyruk Hareketleri

Kediler Neden Kuyruk Sallar?

Her canlının doğadaki diğer canlılara karşı duygularını ifade etme şekli var. Kedilerde de bu durum kuyruk hareketleriyle ortaya çıkıyor. Kediler, sizinle iletişim kurmak için kuyruk sallar. Özellikle de çok sevdikleri ve bağlılık kurdukları sahiplerine karşı bunu sık gerçekleştirirler. Acıktıklarında, mutlu olduklarında, oyun oynamak istediklerinde, kızdıklarında, sağlık sorunu yaşadıklarında ya da ilgi görmek istediklerinde kuyruk salladıkları bilimsel verilerce onaylanmıştır. İşte kedinin kuyruk hareketleri ve bunların insan dilince anlamı…

Kedinin Kuyruk Hareketleri Anlamı

Kedim mutlu mu? Bir yeri mi ağrıyor? Karnı aç mı? Beni özlüyor mu? Bu gibi çok daha fazla soruyu sıklıkla kedi sahipleri kendine sorar. Aslında bunu anlamak oldukça basittir. Kedinin kuyruk hareketleri güzel yorumlanırsa anlık olarak duygu ve taleplerini bilebilirsiniz. Bunun için sizlere birkaç tüyo vereceğiz. Artık kedinizi çok daha iyi tanıyacaksınız.

Düz Ayakta Kuyruk Hareketi

Gökyüzüne doğru kuyruğun dikeltilmesi hareketidir. En çok görülen kedinin kuyruk hareketleri olarak bilinir. Esas sebebi mutluluktur. Nasıl ki insanlar mutlu olunca gülümser, kediler de mutlu olduklarında kuyruklarını göğe doğru dimdik kaldırırlar. Vücut da yürür pozisyonda olur. Buna bir de size sürtünme eklendiyse o an mutluluktan uçuyor diyebiliriz. Ne yapılmalı? Böyle anlarda elinizle hafifçe sırtını ve başını okşayabilirsiniz. Böylece kediniz önemsendiğini hissedecektir.

Kuyruğun Vücut Etrafında Kıvrılması

Kediler bazen oturdukları yerde kuyruklarını kalçalarının etrafına dolar. Hayli ilginç olduğu kadar görsel açıdan da çok tatlı bir pozisyondur bu. Ama kediniz bunu gelişigüzel yapmaz. Bir anlamı var. Evet, bu kuyruk hareketi gerginliğe işarettir. Sakin ve sempatik göründüğüne bakmayın. Muhtemelen canını sıkan bir durumdan mustarip. Sebebini bulmak için iyi bir analiz yapın. Onu rahatsız edebilecek unsuru bulun. Tuvalet kabının değişme vakti gelmiş olabilir. Ya da mamasından keyif almıyor olabilir. Ayrıca bir sağlık sorunu da bu harekete sebep olabilmektedir.

kedinin-kuyruk-hareketleri-2
Kedinin Kuyruk Hareketleri

Gevşek ve Sallanmış Bir Kuyruk

Kedilerin avcı güdüleri var. Evlerde yaşasalar da kendi kendilerine avcı modlarını açabiliyorlar. Bazen bir oyunca ya da sinek bunun tetiklenmesine vesile oluyor. Avcı ve saldırı pozisyonu aldıklarında da gevşek bir kuyruk pozisyonu alıyorlar. Böyle anlarda kediniz neye odaklandıysa bunu bozmayın. İlgisini dağıtmayın ve hareketlerini gözlemleyin. Tehlikeli bir durum değildir bu. Ayrıca uykudayken de kedinin kuyruk hareketleri bu pozisyonu olabiliyor. Onlar uyurken dahi çevrelerine karşı tetikte olabilen canlılardır.

İnsana Ya Da Çevredeki Eşyalara Dolanan Kuyruk Hareketi

Dostluk ve sevginin bir işaretidir bu hareket. Bu zamanlarda genelde sevdikleri sahiplerinin bacaklarına kuyruklarını dolarlar. Ayrıca alanda başka bir kedi var ise ona da bu hareketi yapabilmektedirler. Eğer ki kolunuza kuyruğunu doluyorsa kediniz size ‘seni seviyorum’ demek istiyor. Siz de onu severek bu sevgiye cevap verebilir ve onun mutluluğuna mutluluk katabilirsiniz.

Kuyruğunu Hızlıca Vurma Hareketi

Böyle anlarda kuyruk boşlukta hafifçe sallanır ve ara ara kuyruğunu sertçe sağa sola savurur. Korkmuş kediler bunu yapar. Saldırgan pozisyonu açmıştır. Ciddi bir uyarı mesajıdır bu. Çevresinde olan insanları ya da diğer canlıları geri çekilmesi için açık uyarı niteliğindedir. Onun üzerine gitmeyin ve yalnız bırakın. Ona geri çekilme alanı bırakmalısınız. Köşeye sıkıştığını hissederse daha da saldırgan bir hal alabilir hatta istenmeyen bir sonuç yaşanabilir. Dikkatli olunuz.

Arkaya Doğru Dik Kuyruk

Çoğu kez karşılaşırsınız kedinin bu kuyruk hareketine. 45 derecelik bir açıyla yapar bunu. Şüpheciliğin ve tedirginliğin bir işaretidir. Çevresinde onu tedirgin edecek bir şeyden rahatsız oluyor anlamındadır. Kuyruğunu aşağıya indirene kadar üzerine gitmeyin. Kısa sürede zaten yumuşayacaktır. Bu da zaten rahatladığının ve gevşediğinin göstergesidir. Onun hislerini anlamak için sık sık kulak hareketlerine ve kedinin kuyruk hareketleri açılarına detaylı bakın.

kedinin-kuyruk-hareketleri-4
Kedinin Kuyruk Hareketleri

Soru İşareti Şeklinde Kıvrılan Kuyruk Hareketi

Soru işareti olması sizi tedirgin etmesin. Eğlenceli anlarında kediler bu hareketi yapmaktadır. Eğlence sürecinde oldukları için de oyun ve ilgi isterler. Sık sık da size gelip sürtünürler. Yapılacak şey basit. Ona bir süre vakit ayırmalısınız ve oyunlar oynamalısınız. Sıkılınca da oyunu yavaşça sonlandırmalısınız. Oyunu bırakmak istediği halde oynamaya zorlanan kedilerin tedirginliklerinin daha da arttığı bilinmektedir. Genel olarak bir kedinin oyun süresi ise maksimum 5-10 dakikadır. Sonrasında sıkılıp ilgisini başka bir şey çeker.

Sıkışmış Kuyruk Hareketi

Kendini güvensiz hisseden kedi, oturarak kuyruğunu bacak arasına sıkıştırır. Başını yavaşça öne eğer ve küçülme pozisyonuna girer. Onu güvensiz hissettiren şeyin sebebini bulmalı sahipler. Bulduğu sorunu da gidermeli. Bu hareketin diğer bir farklı yorumu da minik patinin acı çekiyor olma ihtimalidir. Uzmanlar sık sık bu hareketin yapılması halinde bir veterinere götürülmesi gerektiği konusunda sahipleri uyarıyor. Sağlık sorunu sebebiyle canı yanıyor olma ihtimali var. Konuyu önemsemelisiniz.

Kabarık Duran Kuyruk Hareketi

Kedinin kuyruk hareketleri konusunda en tehlikeli olan hareket kabarık duran kuyruklardır. Tehdit karşısında bazen savunma modundan çıkıp saldırı pozisyonu alıyorlar. Köşeye sıkıştığı ve kaçacak bir alan bulamadığı için artık her an salıdır gerçekleştireceğini göstermektedir. Ne yapılır? Eğer kedinin yakınlarındaysanız ona kaçış mesafesi bırakacak şekilde uzaktan yanından ayrılın. Yakınına yaklaşmamaya özen gösterin. Bir kedi kendine kaçabilecek alan yaratırsa hiçbir zaman insanlara saldırmaz. Son çare olarak kedilerde saldırganlık durumları görülür.

Kedinin kuyruk hareketleri arasında en çok görülen 9 davranış türünü ve bunların ne anlama geldiğini açıkladık. Elbette hareketlerin nadir de olsa farklı anlam taşıdığı dönemler olabilir ama genel olarak belirttiğimiz gibidir. Siz de farklı davranışlar görürseniz bizlere iletebilirsiniz. Bizler de burada paylaşarak daha fazla kişinin bilgilenmesini sağlayabiliriz.

 

İlginizi çekebilir: Kedilerde Görülen Hastalıklar | 10 Ölümcül Hastalık

Similar Posts