Kediye Dokununca Neden Elektrik Çarpar?

kediye-dokununca-neden-elektrik-carpar

Kediye dokununca neden elektrik çarpar? diyorsanız, muhtemelen minik dostunuzdan sıklıkla elektrik alıyorsunuz demektir ve şu an doğru yazıyı okuyorsunuz. Kediler kürklü canlılardır ve çoğunlukla bu kürkün içerisinde statik elektrik birikebilir. Bu birikmeler sonucunda onu severken minik çaplı bir elektrik çarpılmasına maruz kalabilirsiniz.

Kış aylarına girildiğinde evin içerisindeki havada kuruma gerçekleşir. Havanın kurumasıyla birlikte statik elektriğe maruz kalma riskimiz de artmış olur. Evdeki birçok tüylü eşyada bu statik elektrik bulunur. Kedilerin de oldukça tüylü canlılar olduğu düşünülürse onlardan elektrik almak gayet doğaldır. Peki kediye dokununca neden elektrik çarpar? Bu yazımızda çözüm yollarını sizler için paylaştık…

kediye-dokununca-neden-elektrik-carpar
Kediye Dokununca Neden Elektrik Çarpar?

Kedilerde Elektriklenme Neden Olur?

Bilimsel olarak incelendiğinde statik elektrik, havanın kurumasından dolayı meydana gelir. Bu enerji evdeki eşyalara öbeklenir. Kediniz de halı, yorgan, çarşaf ve battaniye gibi eşyalara sürtününce tüylerinin arasına statik elektrik girer. Kediye dokununca neden elektrik çarpar? sorusunun yanıtı tam olarak budur. Biriken bu enerji de insanlar ile temas sırasında açığa çıkar ve çarpma diye adlandırılan durum gerçekleşir.

Statik Elektrik Nedir?

Statik elektrik, maddedeki elektrik yüklerinde yaşanan dengesizliktir. İçinde ya da yüzeyinde bulunur. Elektriksel anlamda boşalmaya yaşayacağı sırada aktif olur. Kedinize dokunduğunuzda elektrik bu yüzden ortaya çıkar. Ayrıca nesneleri birbirine sürttüğümüzde çıkan sesler de bu statik elektriğin açığa çıkmasından kaynaklanır.

kediye-dokununca-neden-elektrik-carpar
Kediye Dokununca Neden Elektrik Çarpar?

Kedilerde Elektriklenme Nasıl Geçer?

Kışın kapalı ortamlarda nem oranı oldukça düşük seviyelere geriler. Bu, statik elektriğin açığa çıkması için harika bir dönemdir. Ancak yaz aylarında durum farklıdır. Sıcaktan nem oranı artar ve elektriklenme daha az görülür. Hal böyle olunca kış döneminde kediler daha fazla statik elektrik depolar. Tüylerine dokunmamızla birlikte ufak bir çarpma ile açığa çıkar. Bu da kediye dokununca neden elektrik çarpar sorunsalını doğurur. Gelin şimdi bu konuda neler yapılabilir onlara bakalım…

  • Düşük nemden dolayı sorunun ortaya çıktığı düşünüldüğünde yapılabilecek en iyi şey, eve iyi bir hava nemlendirici almaktır. Bu sayede evdeki nem oranını arttırabilir, sorunu çözebilirsiniz.
  • Günün belli bölümlerinde kediyi severken ellerinizi nemlendirebilirsiniz. Hafif ıslak eller ile tüylerini okşadığınızda oradaki nemi arttırır.
  • Hava nemlendirici cihazların alınamaması durumunda basit bir yöntem daha var. Peteklerinizin üzerine su dolu bardaklar koyabilirsiniz. Böylelikle odanın içerisinde nemi biraz daha yükseltebilirsiniz.
  • Yaz aylarında eğer kediniz bundan memnun kalıyorsa sık banyo yaptırabilirsiniz.

Kediye dokununca neden elektrik çarpar? sorusunu detaylıca ele aldık. Bu sorunu sık yaşıyorsanız da herhangi bir sağlık problemine işaret olmadığını söyleyebiliriz. Muhtemelen bulunduğunuz ortamda nem oranı oldukça düşüktür. Yukarıda belirttiğimiz yöntemler sayesinde sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Eğer bu yazımızı beğendiyseniz Kızgın Döneminde Erkek Kedi Nasıl Rahatlatılır? konusu ilginizi çekecektir. Ayrıca birbirinden güzel ve bilgilendirici paylaşımlar yaptığımız Instagram hesabımıza da davetlisiniz.

Similar Posts