Kızgınlık Dönemi Dişi Kedi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

kizginlik-donemi-disi-kedi

Kızgınlık dönemi dişi kedi hakkında bilinmesi gerekenler konusu, özellikle dişi kediye sahip olan bireylerin mutlaka bilinmesi gereken bir husus. Çünkü minik patiler bu dönemde normalden çok daha farklı davranış içerisine girer. Çoğu zaman bu davranışlara anlam vermekte zorlanırız. Minik patileri anlayamamak, iletişimin kopmasıyla neticelenir. Özellikle dişilerin erkeklere oranla daha da sancılı dönem geçirdiği düşünüldüğünde kızana girildiğinde sahipler büyük zorluklar çekebilir.

Bilindiği üzere kediler düzenli olarak kızgınlık döngüsüne girerler. Bu döngü belli aralıklar ile tekrarlanır. Yani dişi kediler sanılanın aksine sadece bahar aylarında çiftleşmez. Ayrıca kızgınlık dönemi kedilerin pubertasa yani ergenliğe girdikten sonra görülmeye başlar. Peki kızgınlık dönemi dişi kedi ne gibi davranışlar sergiler? Konu hakkında merak edilen tüm bilgileri sizler için derledik…

kizginlik-donemi-disi-kedi
Kızgınlık Dönemi Dişi Kedi

Kızgınlık Dönemi Dişi Kedi

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi ortalama 6 gün kadar sürer. Ayda ise yaklaşık 2 kez kızgınlık döngüsü devam eder. Bu süreçler elbette kediden kediye göre farklılık gösterir ancak genel ortalamalar bu şekildedir. Kızgınlık dönemi dişi kedi hakkında birçok merak edilen konu mevcut. Yazının devamında dişi kedilere dair bilgiler paylaşacağız.

Kızgınlık Dönemi Dişi Kedi Ne Yapar?

Kızgınlık dönemi dişi kedi tarafından erkeğe oranla daha farklı davranış şekilleri görülebilir. Yüksek tondan miyavlamalar, yerlerde sırt üstü yatmalar, şefkat beklemeler ve popo bölgesini kaldırmalar bunlara örnek olarak gösterilebilir. Bunlar aynı zamanda dişi kedi kızgınlık dönemi belirtileri olarak da ifade edilebilir.

Normalden Daha Fazla Konuşur

Kızgınlık dönemi dişi kedi ne yapar? sorusuna verilebilecek ilk cevap kesinlikle çok fazla miyavladıklarıdır. Bilimsel olarak bu miyavlamalar dişi kedinin erkek kediye çiftleşme çağrısı olarak kabul edilir. Normaldekinden farklı tonlarda çıkar bu sesler. Çoğu kez sahiplerine sanki konuşuyorlarmış gibi bir hissiyat uyandırır.

Şefkat İhtiyacı Artar

Kızgınlık dönemine giren kedilerde sıklıkla çevresindeki eşyalara ya da sahiplerinin ayaklarına sürtündüğünü görürüz. Bu aslında onların duyduğu şefkat ihtiyacının bir göstergesidir. Ayrıca bunun diğer bir sebebi de kokusunu yaymaktır. Her sürtündüğünde aslında o bölgeye koku bırakmış olur. Eğer dişi kediniz kızana girdiyse ona her zamankinden daha fazla ilgi göstermenizi tavsiye ediyoruz. Böylelikle daha sakin bir süreç geçirmelerini sağlarsınız.

kizginlik-donemi-disi-kedi
Dişi Kedilerde Kızgın Dönemi Belirtileri

Evden Kaçmak İster

Dişi kediler kızgınlığa girdiğinde kokusunu daha fazla alana yaymak ister. Böylece daha fazla erkeğe çiftleşme çağrısında bulunacaktır. Ayrıca miyavlamak ve dışarıdaki alanda bulunan kedilere çiftleşme çağrısında bulunmak ister. Bu sebeple kızgınlık dönemi dişi kedi evden kaçmaları çok yaşanır. Özellikle bu zamanlarda kapılarınızın kapalı olduğundan emin olmalısınız. Çünkü kedi kaybolmalarının büyük oranı kızgınlık döneminde yaşanıyor.

Kızgınlık Döneminde Dişi Kedi Acı Çeker mi?

Kızgınlık dönemi dişi kedi acı çekiyormuşçasına davranışlar sergilediği için çoğu zaman canının yandığı duygusu yaşanır. Peki bu gerçekten de doğru mu? Öncelikle şunu kesin olarak söyleyebiliriz ki kediler bu süreçte acı çekmez ya da üzüntü yaşayacak bir durumda olmazlar. Daha önce de belirttiğimiz üzere tüm o çıkardıkları acı ve feryat dolu sesler, tamamen erkek kedi arayışı içindir.

Eğer dişi kedinizi çiftleştirmeyi düşünmüyorsanız onu mutlaka kısırlaştırmalısınız. Bilimsel araştırmalar göstermiştir ki uzun süre kızana girip de çiftleştirilmeyen kedilerde birçok sağlık problemi ortaya çıkıyor. Ayrıca kediniz iyi bir çiftleşmenin ardından hamile kalırsa Kedilerin Gebelik Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler konumuzu okumanızı tavsiye ederiz. Buna ek olarak sosyal medya hesabımızı da takip etmeyi unutayınız…

Similar Posts