Kızgınlık Döneminde Dişi Kedi Nasıl Rahatlatılır?

kizginlik-doneminde-disi-kedi-nasil-rahatlatilir

Kızgınlık döneminde dişi kedi nasıl rahatlatılır? sorusu, dişi kediye sahip olup onu kısırlaştırmamış bireyler için çok önemli. Çünkü miyavlamaları, sürtünmeleri, şefkat dolu bakışları ve evden kaçmak için doğru anı kollamaları çoğu zaman bizleri zora sokuyor. Fakat üzülmeyin. Zira onları sakinleştirerek bu dönemin en az risk ile atlatmak mümkün. Peki kızgınlığa giren dişi kedi nasıl sakinleştirilir? İşte detaylar…

Dişi kediler tarihte sadece bahar aylarında çiftleşiyorlardı. Ancak günümüzde havaların ısınması ve evlere kombilerin girmesiyle sıcaklıkların artması, bu minik dostlarımızın çok sık kızana girmelerine sebep oluyor. Ayda ortalama 2 defa gerçekleşen bu döngüde kızgınlık süresi yaklaşık 6 gün kadar sürüyor. Fakat bu süreç minik patileri kendi hallerine bırakacağız bir zaman değil. Kedi sahiplerine de birtakım sorumluluklar düşüyor. Yazının devamında Kızgınlık döneminde dişi kedi nasıl rahatlatılır? sorusunu sizler için detaylandırdık.

kizginlik-doneminde-disi-kedi-nasil-rahatlatilir
Kızgınlık Döneminde Dişi Kedi Nasıl Rahatlatılır?

Kızgınlık Döneminde Kedi Nasıl Rahatlatılır?

Dişi kediler, kısırlaştırılmadıkları taktirde çok sık kızana girer. Özellikle yazın sıcak havalarda bu süreç daha da sıklaşır. Bazı kediler kızana girdiklerinde agresifleşebilir. Bazıları ise daha sakin ve sevecen bir hal alır. Fakat genel olarak davranışları çok değiştiğinden sahiplerini biraz yorabilirler. Öncelikle unutulmamalıdır ki kızgınlık dönemi için bir dişi kediyi sakinleştirmenin en iyi yolu çiftleştirmektir. Ancak böyle bir imkanınız yoksa kısırlaştırmanızı tavsiye ederiz. Peki kızgınlık döneminde dişi kedi nasıl rahatlatılır? İşte cevabı…

Kedinizi Yorun

Kediniz kızgınlığa girdiğinde büyük ihtimalle geceleri sıkça miyavlıyordur. Üstelik sesin şiddeti her zamankinden daha fazla oluyor. Bunun önüne geçmek için kedinizi sakinleştirmeniz gerekir. Bunun da en etkili yollarından birisi onu yormaktır. Gündüzleri onunla sıkça oyunlar oynayarak işe başlayabilirsiniz. Kızgınlık döneminde kedi nasıl rahatlatılır diye düşünüyorsanız onu yorarak çiftleşmeyi daha az düşünmesini sağlamanız doğru tercih olacaktır.

Beslenme Düzenini Değiştirin

Kızgınlık döneminde dişi kedi nasıl rahatlatılır? sorusunun yanıtlarından birisi de onun beslenme düzeninde değişikliğe gitmektir. Kediler, mama kapları sürekli dolu olduğunda buna alışır ve beslenmeyi kendilerine sorun etmezler. Eğer gün içerisinde mama kabını boş bırakırsanız böylelikle aklındaki çiftleşme düşüncesinin bir kısmını karın doyurmaya yönlendirmiş olursunuz. Genellikle bu konuda akşamları yatmadan önce mama kabının doldurulması önerilir.

Kedinize Müzik Dinletin

Ülkemizde müziğin kedilere olan faydası pek fazla bilinmez. Ancak uluslararası düzeydi bu alanda birçok araştırma yapılmıştır. Müziğin minik patilere sakinleştirici ve huzur verici bir özelliği vardır. Gününü belli saatlerinde onlara özel müzikler dinlendirmenizi tavsiye ederiz. Youtube platformunda kedi sakinleştirici müzikler mevcut.

kizginlik-doneminde-disi-kedi-nasil-rahatlatilir
Dişilerde Kızgınlık Dönemi

Sakinleştirici İlaç Kullanın

Tüm çabalarınıza rağmen kızgınlık döneminde dişi kedi nasıl rahatlatılır? sorusuna çare bulamadıysanız son çare olarak kedi sakinleştirici ilaç tercihine yönelebilirsiniz. Fakat unutulmamalıdır ki bu tür ilaçlar sadece veteriner önerisiyle kullanılır. Veterinerinize sorunu anlattığınız taktirde size en doğru ve etkili ilacı önerecektir. Instagram hesabımızda da bu konu hakkında paylaşımlar bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kediler İçin Göz Damlası

Similar Posts