Kızgınlık Döneminde Erkek Kedi Nasıl Rahatlatılır?

kizginlik-doneminde-erkek-kedi-nasil-rahatlatilir

Kızgınlık döneminde erkek kedi nasıl rahatlatılır? sorusu, yüksek sesle miyavlayan, yerlerde sürünen ve sahibinin gözlerinin içerisine acı dolu bakışlar atan kediler için önemlidir. Özellikle erkeklerin her an için çiftleşmeye hazır oldukları düşünüldüğünde durum daha da ciddi hal alıyor. Aslında erkek kedilerde kızgınlık döngüsü yoktur. Sadece belli periyotlarda çiftleşme arzuları kabarır. Hele ki yakınlarında bir dişi kedinin varlığını hissederlerse durum daha da kontrolden çıkan bir hale bürünebilir.

Kızgınlığa giren erkeklerde ciddi şekilde davranış değişiklikleri gözlemlenir. Çıkardığı ilginç sesler de bunlardan biri. Bu yüzden ‘erkek kediler kızgınlık döneminde acı çeker mi?’ sorusu gündeme gelir. Ancak belirtmeliyiz ki kedinizin tüm bu farklı davranışları olağandır. Doğasında olan tepkilerdir bunlar. Ama onları basit yöntemler ile rahatlatabilir, bu zorlu dönemlerini daha kolay hale getirebiliriz. Peki kızgınlık döneminde erkek kedi nasıl rahatlatılır? Yazının devamında bu sorunun cevabına ve daha fazlasına erişeceksiniz…

kizginlik-doneminde-erkek-kedi-nasil-rahatlatilir
Kızgınlık Döneminde Erkek Kedi Nasıl Rahatlatılır?

Erkek Kedi Kızgınlık Dönemi Belirtileri

Kızgınlık dönemine girmiş bir erkek kedinin belirtilerini anlamak hiç de zor değildir. Çünkü bu dönemde normale oranla çok farklı hareketler sergilerler. Bu davranışlar çoğu zaman sahipler için zorlayıcı olabilir. Genel olarak görülen erkek kedi kızgınlık dönemi belirtileri şunlardır:

  • Normalde olduğundan çok daha yüksek seviyede miyavlama sesi çıkarır. Hatta çoğu zaman konuşuyormuş hissi uyandırır.
  • Evden kaçma girişimlerinde bulunur. Kaybolan erkek kedilerin büyük kısmı kızgınlık döneminde gerçekleşir.
  • Sevgi gösterileri artar. Sadece insanlara değil, çevresinde bulunan eşyalara da sevgisi kabarır.
  • Sert yüzeylere sürtünür. Elbette bu sahibinin bacaklarını bulamadığında olur.
  • Dişi kedilere müsait olduğunu belirtmek için çevreye kokular bırakır.

Eğer kediniz bu tür belirtileri gösteriyorsa büyük ihtimalle kızgınlık dönemine girmiş demektir. Ancak hastalık ihtimalini de göz önünde bulundurmak lazım. Bu yüzden veteriner kontrollerini ihmal etmeyin.

kizginlik-doneminde-erkek-kedi-nasil-rahatlatilir
Kızgınlık Döneminde Erkek Kedi Nasıl Rahatlatılır?

Kızgınlık Döneminde Kedi Nasıl Rahatlatılır?

Kızgınlık döneminde erkek kedi nasıl rahatlatılır? sorusunun öncelikli olarak yanıtı, minik patiyi kısırlaştırmaktır. Eğer kedinizi çiftleştirme gibi bir planlamanız yoksa onu kısırlaştırmak en doğru tercih olacaktır. Böylelikle rahatlatılmasına gerek kalmayacaktır. Kısırlaştırmak istemezseniz de kızana giren kedinizi gün boyunca hareket ettirin. Yorulan kedilerin çiftleşme coşkusunda azalmalar yaşanır.

Erkek kedimin kızgınlık dönemi geçmiyor diyorsanız yapacağınız uygulamalardan birisi de beslenmesinde planlamaya gitmek. Bilindiği üzere devamlı mama kabı dolu olan kediler, bunu bildiği için yemek yemeye enerji harcamaz. Harcanmayan enerjiler de bizlere kızgınlık coşkusuyla döner. Bunun için yemek kabını günün belli saatlerinde azar azar doldurabilirsiniz. Böylelikle kediniz daha fazla efor sarf edecek ve dahası aklı yemekte olacaktır.

Son olarak kızgınlık döneminde kedi nasıl rahatlatılır? diye soranlar için bir önerimiz var. O da veteriner hekiminize danışmak. Günümüzde kedileri sakinleştirmek için birçok ilaç mevcut. Bu ilaçlar sayesinde kedilerin çiftleşme dönemleri daha sakin geçiyor. Yazımızdan memnun kaldıysanız Kediden Bulaşan Mantar konusu ilginizi çekebilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarımıza davetlisiniz…

Similar Posts