Nebelung Kedi Özellikleri | 2022 Nebelung Kedi Fiyatları

nebelung-kedi

Nebelung kedi ırkı mavi ve gümüş ışıltılı tüy renkleri ve dalgalı bir yapıya sahip olmasıyla bilinen bir Rus kedisidir. Narin ve sevecen yapıdalardır. Yüksek iştahlı oldukları için genellikle iri vücut yapısına sahiptirler. Peki Nebelung kedisi nedir? Nebelung kedi özellikleri nelerdir? İşte detaylar…

Mavi Rus Kedisi İlk Nerede Çıktı?

nebelung-kedi
Nebelung Kedi Irkı ve Özellikleri

Nebelung kedi ilk kez Almanya’da Nebelheim kedi evinde üretilmiştir. Üreticisi ise Cora Cobb olarak bilinir. Ancak 1980’den sonra Rusya’dan getirilen Mavi Rus kedileri ile çiftleştirildi. Böylelikle Doğu Avrupa’da da sayıları oldukça hızlı arttır. Tarihler 1997 senesine gelindiğinde ise uluslararası kuruluşlar tarafından özgün ırklar listesine alındı.

Nebelung Kedi Özellikleri Nelerdir?

Bahsedilen bu kedi gerek fiziki görünümündeki estetiksel durum gerekse davranışlarındaki sevecenlik olsun oldukça özel bir kedi türüdür. Onu böylesine özel yapan tüm özelliklerini birkaç maddede açıklamakta fayda var. İşte Nebelung kedisi özellikleri

  • Tüyleri orta uzunlukta ya da kısa seviyededir. Yoğunluğu ise sık orandadır.
  • Atalarının Mavi Rus kedisi olmasından dolayı tüyleri mavimsi renktedir. Bazen de gri olarak görülebilir.
  • Mavi, yeşil ya da sarı renkte göz rengi vardır.
  • Fiziki yapısı kaslı ve hayli güçlüdür.
  • Yetişkin bir Nebelung kedisi ortalama 4 ila 10 kilogram arasında vücut ağırlığına sahiptir. Erkekleri dişilere oranla daha hacimlidir.
  • Yaşam ömürleri ortalama 15 yıl olarak kabul görür.

Nebelung Yavru Kedi Bakımı Nasıl Yapılır? nebelung-kedi

Nebelung sahiplenecekseniz bakımı konusunda dikkatli olmanızda fayda var. Irk bir kedi olmasından dolayı diğer kedilere nazaran daha çok ilgi ve bakım talep edebilir. Bu açıdan beslenme dahil olmak üzere genel tüm bakımlarına hassaslıkla eğilmek gerekecektir.

Öncelikle yavru alacağınız kedilerde ilk aylara özenle yaklaşarak dikkat edin. Beslenmeden aksaklık yaşatmamak adına kedi sütü temin etmeniz gerekebilir. Çoğu zaman anne sütü ile büyümüş ve hazır mamaya hazır hale gelmiş kedileri sahiplenmeniz daha iyi olacaktır.

Hazır mamalarında kaliteye dikkat etmelisiniz. Çünkü bu kedilerin iyi gelişebilmesi amacıyla vitamin değerleri yüksek mamalar kullanılmalıdır. Beslenme düzenine dair ayrıntılı bilgiler yazının devamında verilecektir.

Düzenli veteriner kontrolleri elbette bu kedi ırkı için de geçerli olacaktır. Veteriner kontrolü kapsamında hastalıkları önlemek varsa tedavi başlatmak gerekir. Elbette düzenli olarak aşılarının da yapılması önemlidir.

Nebelung Kedisi Çok Tüy Döker mi?nebelung-kedi

Diğer kedi türlerinde olduğu gibi bu kedi türünde de tüy dökme sorunsalı olup olmadığı merak konusudur. Bahsedilen bu kedi ırkının tüy dökme oranı biraz fazladır. Tüy dökümü mevsim ve hava sıcaklıklarına göre artış gösterebilir.

Ancak bu durum doğru bakım ve doğru beslenme düzeni ile kontrol altına alınabilir. Ayrıca tüy dökümünün yoğun olduğu dönemlerde sindirim sistemleri zarar görmesin diye mal içerikli besinler verilir.

Nebelung Kedisi Ne Kadar Süre Hamile Kalır?

Alman kedi ırkının yetişkin boyutlara ulaşması ortalama 12 – 18 ay sürer. Hamilelik sürecinin sağlıklı geçebilmesi için dişi kedilerin yetişkin olması gerekir. Bu Alman kedilerde hamilelik süreci diğer kedi ırklarıyla aynıdır. Yani çiftleşmeden sonraki 60 – 65 gün aralığında doğumları gerçekleşir. Doğum esnasında annenin konforunun sağlanması ayrıca önemli bir detaydır.

nebelung-kedi

Nebelung Kedisi Nasıl Beslenmeli?

Bu kediler çok iştahlı olma özelliğiyle tanınır. Çoğu zaman sahipleri tarafından bu durum kontrol edilemez ve obezite baş gösterir. Bu nedenle kilo kontrolü Nebelung kedisi için önemli bir husustur.

Beslenme düzenini tahılsız ya da düşük tahıllı mamalar ile kurmakta fayda var. Ayrıca genel beslenme düzenini bir veteriner hekim aracılığıyla belirlemekte fayda var.

Nebelung Sahiplenme Nasıl Yapılır?

Fiziki olarak beğendiğiniz kedi ırkı Nebelung ise kısa sürede sahiplenmek isteyebilirsiniz. Yalnız özel bir ırk olmasından dolayı diğer kedilere nazaran çabuk bulunamayabilir. Sırf bu yüzden sahiplenme aşamasında ciddi araştırma yapmanız gerekir.

nebelung-kedi

Ülkemizde az da olsa bulunan Nebelung, özel alanlarda sahiplendirme yapılmaktadır. Kediler üstelik ücretsiz olarak maleesef bulunamaz. Sahiplenme yapabilmek amacıyla belirli ücret karşılığında temin edebilirsiniz. Etik sahiplenme koşulunu karşılamıyor olsa da malesef seçenekleriniz bu konuda kısıtlıdır.

Nebelung Yavru Fiyatları Ne Kadar? Nebelung Kedi Satın Al

Nebelung yavru fiyatları özellikle yetişkinlere göre daha fazla olmaktadır. Yavru kedilere olan talebin fazla olması bu noktada etkilidir. Fiyatların kişiden kişiye değişim gösterdiği görülebilir. Bütçenize bağlı olarak araştırmalarınızı sürdürerek karar verebilirsiniz.

nebelung-kediEğer bu yazımızı beğendiyseniz ‘Sfenks Kedisi Neden Tüysüz? 2022 Sfenks Kedisi Fiyatları’ başlıklı yazımız ilginizi çekebilir. Ayrıca Instagram Kedi Sevgisi sayfamızda da kediler hakkında ilginç bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Similar Posts