Ördek Sendromu Nedir? | Belirtileri ve Tedavisi

ordek-sendromu-4

Sosyal medya kullanımın her geçen gün arttığı günümüzde sıklıkla ördek sendromu nedir? konusu gündeme gelmektedir. Son yıllarda uzmanların sıkça telaffuz ettiği bir sorunsal olarak karşımıza çıkan bu sendrom, gerek ortaya çıkış hikayesi olsun gerekse de rahatsızlıkları olsun üzerinde durulması gereken, özellikle de ailelerin çocuklarına karşı dikkatli olması istenilen bir durum. Zira uzmanlar dikkat edilmemesi durumunda kalıcı davranış bozukluklarının yaşanabileceğine dikkat çekiyor.

Sosyal medya genel olarak bireylerin asıl oldukları hallerini değil de kendilerini nasıl göstermek istiyorlar o şekilde yansıttıkları bir mecra haline geldi günümüzde. Mutsuzluk teması bu uygulamalarda neredeyse yok denecek kadar az. Genel olarak başarı ve mutluluk anlarını gösteren resim ya da videolar paylaşılıyor. Bu da diğer kullanıcılar tarafından ‘hiç başarı göstermeden elde edilen bir şey’ olarak algılanabiliyor. İşte ördek sendromu temel olarak bu konuyu ifade ediyor bizlere.

ordek-sendromu-1
Ördek Sendromu

Ördek sendromunda başkalarının pozitif duygulara çok kolay eriştikleri yanılgısına düşme durumu vardır. Bir insanın mutluluğuyla mutsuzlanma hissi yaratır. Çoğu zaman hissedilen bu negatif duygu, bireylerin de özbenliklerine uygun davranmamaya, hissetmedikleri duyguları buralarda sergilemeye sebep olabiliyor. Psikologlara göre bu tehlikeli bir durum. Özellikle de çocuk yaşta bireyler için önem arz ediyor. Zira uzun vadede kalıcı etkileri olabiliyor. O halde şimdi bu sendromun ne olduğunu, kimlerde görülebileceğini ve belirtilerini inceleyelim. Ayrıca tedavisi mümkün mü buna göz atalım. Keyifli okumalar.

Ördek Sendromu Nedir?

Bir bireyin başkalarının hayatına dışarıdan bakılınca harika görmesi ve bunun görünmeyen kısmıyla ilgilenmemesi olarak gösterilebilir ördek sendromu nedir? konusu. Zahmetsizce kazanılmış gibi hissetmek ön plana çıkar. Birey kendisinin bu kadar çalışıyor olmasına rağmen o mutluluk ya da başarıya sahip olamadığı için, ciddi bir mutsuz hissi içerisine girer.

Stanford Üniversitesindeki bilim insanları tarafından öne sürülen bu sendromun hikayesi ise oldukça ilginçtir. Bir gün bir baba ve oğlu göl kenarında oturuyorlardır. O sırada gölün kıyısından bir ördek geçiyordu. Su üzerindeki kıpırtısız ama eşsiz güzellikte süzülüşü çocuğun dikkatini çeker ve babasına ‘baba şuna baksana, ne de güzel yüzüyor. Hiç hareket etmeden böyle harika yüzmesi çok ilginç değil mi?” der. Babası da tebessüm dolu bir ifadeyle ona bakar ve şöyle söyler: “Bak evlat, senin gördüğün o güzellik ve sandığın zahmetsizlik bir yanılsama. Görünen her zaman gerçek olan değildir. Çünkü hiçbir şey yapmıyor dediğin bu ördek, aslında yüzebilmek için suyun altında büyük çaba sarf etmektedir.”

ordek-sendromu-2
Ördek Sendromu

Görüldüğü gibi bu hikaye aslında ördek sendromu konusunu net olarak bizlere anlatıyor. Hayatta hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Özellikle de sosyal medyada bu durum daha da kesin olarak karşımıza çıkar. Başkalarının paylaşımlarındaki mutluluğun ve başarının altında birçok sebebin ve çabanın olabileceğini unutmamak lazım.

Ördek Sendromu Belirtileri

Konuyu bilen ve yoğun olarak sosyal medya kullanan herkes mutlaka ‘acaba bende ördek sendromuna yakalandın mı?’ diye soruyor kendisine. Ya da ebeveynler çocukları için bu durumdan endişeleniyor. Aslında birkaç soruda birey belirtilerini taşıyıp taşımadığını kendi bulabilir. Sizler için ördek sendromu belirtileri olabilecek sorular listeledik.

  1. Ben neden onun kadar mutlu değilim?
  2. Onun bu başarısının altında torpil var mı?
  3. Halbuki ben çok çalışıyorum ama neden onlar kadar başarılı olamıyorum?
  4. Yeteri kadar mutlu muyum?
  5. Neden istediklerim bir türlü olmuyor?

Bu sorular daha çok çeşitlendirilebilir. Herkes kendi hayatından bir soru ekleyebilir. Aslında genel olarak başkalarına baktığımızda çok sık ‘neden sorusunu sormaya başladıysak ciddi bir ördek sendromu belirtisi olabilir. Ayrıca sosyal medyada gezintilerimizde yüksek oranda ‘keşke’ kelimesinin geçtiği düşünceler de bulunuyorsak bu da bir tür belirti olabilmektedir.

Her sorunun insanlarda aynı etkiyi bırakmadığını bilmeliyiz. Çünkü yansımalar hiçbir zaman aynı olmuyor. Kiminin acı eşiği farklı oluyor kimininse mutluluk anlayışı farklı. Bu sebeple başkalarıyla kendi öz benliğimizi, yaşantımızı kıyaslamamalıyız. Ördek sendromundan ancak bu şekilde uzak kalmamız mümkün olabilir.

Ördek Sendromuna Yakalandığımı Nasıl Anlarım?

Bunu bireysel açıdan anlamak basit olsa da kimi zaman zor hale de bürünebiliyor. Zira insanlar böyle bir sendromu olduğunu kabullenmekte güçlük çekiyor. Kendinize bir takım sorular sorarak anlayabilirsiniz. Yukarıda da bundan bahsettik. En temel olarak farklı yaşantılar karşısında ‘keşke’ ve ‘neden’ gibi hislere çok sık kapılmanız ciddi bir belirti olabilir. Ayrıca başkalarının başarılarında zahmetsizmiş gibi bir duygu da sizi ördek sendromuna sürükleyebilir.

Ördek Sendromu Tedavisi

İnternet üzerindeki sosyal mecralarda beğeni ve beğenilme arzusu günümüzde gerek bireylerin gerekse de toplumların davranışlarında değişimlere yol açabilmektedir. ‘Herkes ne kadar da mutlu’ dedikçe kişi kendisi de olmadığı gibi davranışlarda bulunabiliyor. Mutsuz bir anında mutluymuş gibi görünmeye çalışıyor. Bu tür davranışlar, psikolojide davranış bozukluğu kategorisine girmektedir. Kalıcı sorunlar yaratabileceği gibi bireyleri mutsuzluğa sürüklemektedir. Peki ama ördek sendromu tedavisi var mı? Çözüm yolları neler? İşte detaylar…

ordek-sendromu-3
Ördek Sendromu

Stanford ördek sendromunda tedavi mümkün ancak öncelikle bireylerin bu konuda kararlı olması beklenir. Dirayetin olmadığı yerde sorunları da kalıcı çözüme kavuşturmak ne yazık ki mümkün olmamaktadır. Çocuklar için pedagoglar yardımcı olurken yetişkinler de terapist ya da psikologlara giderek tedavi sürecini başlatabilir. Aynı zaman kendi kendine de kişi bu sendromdan kurtulabilir. Nasıl diye soranlar için birkaç maddede listeleyelim.

  • İlk adım bireyin böyle bir sorunsala sahip olduğun kabul etmesidir. Aksi halde sendromun tedavisine geçmek mümkün olmaz.
  • İkinci adım olarak kararlılık gelir. ‘Ben bu davranış ve ruh halinden çıkacağım’ demeli birey kendine. Azimli olmak, süreci daha da kolay hale getirmektedir.
  • En önemli adımlardan birisi de sosyal medya kullanımını azaltmak ve minimum seviyelere indirmektir. Hatta mümkün olursa tamamen kullanımı bırakmak en garanti seçenek olacaktır.
  • Başkalarının mutluluğunda mutsuz olmak yerine kişi, kendi yaşantısındaki detaylara odaklanarak mutluluğu bunlarda bulmalıdır.

Ördek sendromu tedavisi yetişkinlerde kolay olabiliyorken çocuk yaştaki bireylerde süreç biraz daha zor geçebiliyor. Zira hayatlarının en hassas ve kırılgan dönemlerinde olan bu bireyler, doğru davranışları keşfetmekte sorun yaşayabiliyor. Bu noktada ailelere düşen sorumlulukların önemi ortaya çıkıyor. Uzman kişilerden yardım alarak tedaviyi daha sağlıklı kılmak mümkün.

Çocuklar Ördek Sendromu Yaşar mı?

Çok sorulan bu sorunun yanıtı elbette yaşayabilir olacak. Hatta risk grupları arasında en üst sırada çocuklar yer almaktadır. Günümüzde sosyal medya kullanımı artık çok küçük yaşlara düşmüş durumda. Her ne kadar teknoloji çok sayıda avantaj sağlasa da davranışsal bozuklukları da beraberinde getirebiliyor. Bu sebeple ebeveynlere düşen en önemli görev, çocuklarının teknoloji kullanımlarını gözetim altında tutmaktır. Kontrollü kullanım, ördek sendromu ve daha birçok sorunun da önüne geçmek anlamına gelmektedir.

Unutmayın, dünyada 8 milyardan fazla insan var. Bu da 8 milyar farklı hikaye ve duygu anlamına geliyor. Bu sebeple başkalarının mutlulukları ve başarıları ile ilgilenmeyin ve kendi duygularınıza önem verin. Böylece mutluluğu bulmak sanıldığından daha kolay olacak.

İlginizi çekebilir: Kedileri Sakinleştiren Müzikler

Similar Posts