Peygamber Kedisi İsmi, Özellikleri ve Nereden Bulunur?

peygamber-kedisi-3

Yaşadığımız yüzyılda insanlar ile kediler arasındaki ilişki yadsınamaz seviyede. Peygamber kedisi de bu sebeple ilgi görüyor. İslam dininin peygamber olan Hz. Muhammed (s.a.v) yaşadığı dönemde çok sayıda canlıya ilgi gösterdi. Ancak aralarında biri var ki gönlüne taht kurdu. Elbette bu bir kediydi. Hikayesi ise hayli ilginç. Peygamberin çok sevdiği kedisi hakkındaki gerçekleri duyunca çok şaşıracaksınız. Ayrıca bu minik patilere olan sempatiniz ve ilginiz de daha da artacak. İşte detaylar…

Rivayete göre İslam peygamberi Hz. Muhammed, Müezza isimli bir kediyi çok seviyordu. Onunla ilk olarak Uhud savaşına giderken karşılaştı. Ordular ilerlerken yol üzerinde yavrularına emziren bir kedi çıktı. Bu peygamber kedisi özellikleri, tarihi kayıtlara ve hadislere göre siyah beyaz bir Habeş kedisiydi. Orduyu durdurdu ve kedilerin başına bir asker konuşlandırdı. Bu sayede tüm askerler kedileri ezmeden etrafından dolaşmak zorunda kaldı. Bu hadis bile bizlere peygamberin aslında kedilere verdiği önemi büyük ölçüde göstermektedir.

“Kedi sevgisi imandandır.” | Hz. Muhammed (s.a.v)

Peygamberimiz ile kedisi Müezza ile ilgili çok sayıda rivayet ve hadis bulunmaktadır. Bunlardan bir diğer önemli olanı ise bir gün giysisinin ucunda uyuyakalmıştı. Hz. Muhammed de onun uykusunu ve rahatını bölmemek için kıyafetinin ucunu kesti ve oturduğu yerden bu şekilde kalktı. Artık günümüzde peygamberin kedileri ne kadar çok sevdiği net olarak gözler önüne serilmiştir. Aslında bu biz insanlara bir ders olmalı. Bugün çok sayıda muhafazakar birey kedi bakmanın günah olabileceğini düşündüğü için sahiplenmekten vazgeçiyor. Dini doğru yansıtmayan vasıfsız hocaların söylemleri de bunda çok etkili kuşkusuz. Fakat gerçek o anlatılan değil, bahsettiğimiz gibi peygamberin kedisi Müezza’ya olan sevgisidir. Onun sevdiği bir şey ise bizler için sünnettir.

peygamber-kedisi-1
Peygamber Kedisi

Peygamber Kedisinin İsmi

Hz. Muhammed yeryüzündeki hayvanların tamamına sevgi dolu bir yaklaşım sahibiydi. Ancak kedisinin onda yeri çok farklıydı şüphesiz. Ömrü boyunca sahiplendiği tek hayvandır kedi. Bu sebeple peygamber kedisinin ismi nedir? sorusu sıkça karşımıza çıkar. Onun kedisinin adı Müezza idi. Bunu da hadislere göre kendi koydu. Eğer siz de sahiplendiğiniz minik patiye isim koymakta zorlanıyorsanız bunu tercih edebilirsiniz.

Hz. Muhammed’in Kedisinin Adı Nedir?

İslam peygamberi ve Allah’ın elçisi Hz. Muhammed’in kedisinin adı Müezza’dır. Hadis kaynakları bunu doğrular. Rivayete göre bir gün peygamberimiz camiden döndüğünde kedisi önünde eğilmiş. Bunun üzerine Hz. Muhammed de sırtını üç kere okşamış. Bugün kedilerin sırt üstü düşmemesinin sebebi olarak çoğu kişi bu olaya atıf yapıyor. Doğruluğu bilinmez ama O’nun kediye olan sevdası net olandır.

Peygamber Kedisi Müezza

Hz. Muhammed’in bir gün kedisinin su kabından abdest aldığını gören sahabe şöyle söyler: “Ya Resul! O sudan kedi içti.” Bu sözlerin ardından Resul şöyle buyurur: “Onlar en temiz ağza sahiptirler.” Peygamber kedisi ile arasındaki şu özel bağa bakıldığında bugün her Müslümanın gönül rahatlığıyla ve severek kedi sahiplenmesi gerekmez mi? Kesinlikle gerekir. Hatta çoğu İslam düşünürüne göre bu bir sünnettir aynı zamanda.

peygamber-kedisi-2
Peygamber Kedisi

Peygamber Kedisi Cinsi

Artık günümüzde kedilerin insanlar için özellikle de çocuklara bir tür terapi görevinde bulunduğu kesinleşmiş durumda. Hane içerisinde yaşayan bir kedinin evdeki çocuklara çok iyi geldiği bilinmekte. Çocuklarda sorumluluk bilincini arttırıyor bu evcil hayvanlar. Ayrıca sevginin bilincini de çok küçük yaşlarda veriyor onlara. Ebeveynler de sahiplenmeden önce peygamber kedisi cinsi hangisi diye sorgulatıyor. Irk olarak Habeş Kedisi olarak biliniyor. Aslında bir sokak kedisidir. Mekke sokaklarından sahiplenmiştir Hz. Muhammed. Siyah beyaz lekeli renkleri var. Burnunda ise bıyığı andıran minik bir siyah lekesi var. Buna çoğu alim peygamberin mührü demektedir. Günümüzde sadece o ırk kedilerde böyle bir lekenin olması da ilginç bir detay.

Hz. Muhammed’in Kedisi Var Mıydı?

Peygamberin çok sevdiği bir kedisi vardı ve ismi de Müezza olarak biliniyor. Çok sayıda hadiste Hz. Muhammed’in kedisiyle arasındaki olaylar anlatılıyor. Buhari 2161 hadisine göre şöyle der: “Kedi sevmek imandan gelir.” Yine İmam Malik hazretlerine göre peygamber şöyle buyurdu: “Kedi pis değildir etrafınızda serbest dolaşsın.” Buyurdur.

Aslında onun tek bir kedisi yoktu. Çevresinde beslediği çok sayıda kedisi vardı. Hayvanlar arasında kedilere olan sevgisi tüm sahabeler tarafından görülüyordu. Ancak Müezza’ya farklı bir sevgisinin de olduğu iyi biliniyordu. Bu sebeple de günümüzde peygamber kedisi olarak bu Habeş ırkı biliniyor. Oysa sadece bu ırka odaklanmak yanlış. Minik patilerin hepsine aynı sevgi gösterilmesi gerekiyor.

Peygamber Kedisi Cinsi Nereden Bulunur?

Bilindiği üzere Habeş kedileri sıcak iklimlerde var olan canlılar. Mekke ve Medine çevresinde günümüzde çok sayıda görülmektedir. Aslında bir tür sokak kedisidirler. Ülkemizde de bulunsa da çok yaygın olduğunu söylemek güç. Nasıl sahiplenileceğini merak edenler için açıklayalım. Öncelikle elbette ücretsiz sahiplenme yapmalısınız. Ancak bu şekilde sünnete uygun bir davranışta bulunmuş olacaksınız. Bunun da tek yolu sokak kedileri ya da barınaklardır. Bazı barınaklarda Habeş kedisi görülse de bu çok nadir bir durum.

Aslında sokaklardaki tüm bakıma muhtaç kediler peygamber kedisi demek mümkün. Zaten Hz. Muhammed de Müezza’yı sokaktan alıp sahiplendi. Yani ırkın bir özelliği yok. Burada önemli olan insanın içindeki niyet. Sahiplenme yapacağınız zaman ırk ya da cins önemsemeyin. Gerçekten size ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz patiyi sahiplenerek evinize alın.

peygamber-kedisi-4
Peygamber Kedisi

Damağı Mühürlü Kedi Nedir?

Habeş kedilerini diğer türlerden ayıran bir özelliği var. Damaklarının üst kısmı ve burun uçlarında leke bulunuyor. Çoğu islam alimi bunu peygamberin mührü olarak ifade ediyor. Elbette bunun kesin bir konu olduğunu söylemeyiz. Ancak rivayetler bu şekilde. Diğer yandan benekli damaklı kediler olarak da halk arasında bilinir. Yine rivayet odur ki bu kedilere yolu denk düşen ve sahiplenen kimselere büyük şans getirir.

Hz. Muhammed Neden Kedileri Severdi?

Onun kedilere olan sevgisinin altında bir sebep aramanın doğru olmadığını düşünüyoruz. Çünkü Hz. Muhammed yeryüzündeki tüm canlıları eşit mesafede seviyordu. Sadece sürekli olarak çevresinde Müezza olduğu için sahabe böyle bir kanıya vardır ve bu durum günümüze kadar ulaştı. Ayrıca o yıllarda Mekke ve Medine sokaklarında çok sayıda kedi olduğunu da unutmamak lazım. Yani peygamberimiz sürekli olarak bu canlılar ile denk geliyordu.

Hz. Muhammed Kedinin Sırtını Neden Sıvazladı?

Son olarak peygamberimizin kedisi Müezza’nın sırtını neden okşadığını açıklayalım. Evet, bu konu hadislerce onaylanmıştır. Bir gün oturduğu yerden ezan okununca kalkma ister. Fakat Müezza kıyafetinin üzerinde uyuyordur. Onu rahatsız etmemek için kumaşı keser peygamber ve camiye gider. Namaz dönüşü geldiğinde kedisi onu eğilerek karşılar. Peygamber de sırtını 3 defa sıvazlar. Derler ki o gün bu gündür kediler asla sırt üstü düşmez. Bu mistik inanış günümüzde yaygınlığını korumaktadır.

Son olarak ister peygamber kedisi olsun isterse de diğer cins patiler olsun onları sevmeli ve sahiplenmeliyiz. Doğadaki canlıları seven aynı zamanda insanı da seviyor demektir.

 

İlginizi çekebilir: İslam’da Kedinin Yeri Nedir?

Similar Posts