Ragdoll Kedi Özellikleri, Bakımı ve Fiyatları

ragdoll-kedi-2

Ragdoll kedi, ipeksi tüyleri, renkli bakışları ve şirin görünümüyle pati dostlarını kendine hayran bırakıyor. Adeta evlat edinmek isteyeceğiniz bir ırktır bu kediler. Dünya genelinde de son yılların en çok sahiplenilen evcil hayvanları arasında yer alıyor. Karakterlerindeki uysallığın da görüntüsü kadar etkisi var sevilmesinde. Peki bu kediler ne kadar yakından tanıyorsunuz? Özellikleri neler? Fiyatları ne kadar? Nereden sahiplendirilir? Hepsini yanıtlayacağız.

Kişilikleri ve fiziki görünümleriyle diğer cins kedilerden ayrışan Ragdoll kedisi, uysallığıyla herkesi kendine hayran bırakmaya devam ediyor. Sahipleriyle olan sıkı gönül bağları sebebiyle insanlar da onlara karşı derin bir bağ kuruyor. Fakat sahiplenmeyle birlikte çok sayıda sorumluluk alınıyor. Onları yakından tanımadan lütfen sahiplenmeyiniz.

ragdoll-kedi-1
Ragdoll Kedi Özellikleri, Bakımı ve Fiyatları

Ragdoll Kedi Nedir?

Yeni nesil kedi ırkları arasında yer alan Ragdoll’lar, ilk defa 1963 yılının Mart ayında Kaliforniya eyaletinde ortaya çıktı. Daha da geçmiş kökeni hakkında net bir veri yok. Tüylerinin ipeği andırması ve safir mavi gözlere sahip olması sebebiyle kısa sürede dünya genelinde büyük ilgi görmeye başladı. Günümüzde büyük kedi kategorisinde yer almaktadır. Türüne göre ağırlıklarında farklılar görülür. Ancak yetişkin bir kedinin ideal ağırlığı 4 ila 8 kilo olarak kabul görmektedir.

Fiziki şekil olarak İran kedisi ve Angora kedisine benzer. Kuyruklarına dokunulduğunda insana tavşan kürkü hissi verir. En güzel kedi tüyüne sahip olduğu düşünülüyor çok sayıda otoriter tarafından. Genelde tüy uzunluğu orta seviyededir. Ancak sıklıkla uzun yani longhair cinslerinin de olduğunu görmekteyiz.

ragdoll-kedi-3

Ragdoll Kedi Özellikleri

Kendine has çok sayıda özelliği var Ragdoll kedi ırkının. Bunların başında elbette fiziki görünümler gelir. İlk bakışta hayran kalacağınız bir güzelliğe sahip. Tüyleri parlak ve canlıdır. Gözleri ise keskin bir mavi tonuna sahip. Elbette tüy renklerinin değiştiği durumlar oluyor. Ama en sık karşılaşılan renkleri krem, mavi, beyaz, mühür, çikolata ve leylaktır. Bu renkler genelde tekir desenli varyasyonlar ile karşımıza çıkar. Daha yakından tanımak için bu kedilerin özelliklerini detaylı anlatacağız yazının devamında.

Ragdoll Kedi Tüy Döküyor mu?

Her ev hanımı sahipleneceği kedide tüy dökümü sorunu olmasın ister. Aşırı tüy dökülmesi halinde temizliği bir miktar zor olabiliyor çünkü. Ragdoll kedisi tüy döküyor mu? sorusunun da yanıtı orta derece olacak. Yani aşırı bir döküm olmaz. Ama %100’de dökmüyor demek doğru olmaz. Özellikle yaz aylarında bu süreç daha da yoğun bir hale gelir. Elbette özel gıdalar, tüy taraması ve macun gibi uygulamalar ile daha minimum seviyeye indirme şansınız var.

Ragdoll Kedi Kaç Yıl Yaşar?

Kedi sahiplenme, bir süre sonra evlat sahiplenmeye dönüşüyor. İnsan için evlat ne ise bu minik canlılar da öyle bir sevgi ve öneme kavuşuyor. Onlardan ayrılma ihtimali bile yaralar bizleri. Ama ölüm her canlı için var doğada. Kedilerde bu süre insana göre daha erken oluyor ne yazık ki. Eğer bir Ragdoll kedisi sahiplenirseniz ve ona çok iyi bakarsanız maksimum yaşayacağı süre 15 ila 20 yıl olacak. Buna mama kalitesi, sağlık bakımları ve huzur gibi faktörler belirleyicidir. Bilimsel analizler göstermiştir ki mutlu kedilerin ömrü mutsuzlara oranla daha fazla olmaktadır. Zaten bu durum insan için de geçerli değil mi?

Ragdoll Kedisi Hastalıkları Neler?

Bazı kedilerde kalıtsal hastalıklar bulunabiliyor. Ama Ragdoll’da böyle bir sorun yok. Genetiklerinde herhangi bir bozukluk yok bu kedilerin. Zamanla her kedinin başına gelebilecek birtakım hastalıklara yakalanabilirler. İdrar yolu enfeksiyonu, böbrek rahatsızlıklar, şeker hastalığı bunlara örnektir. Düzenli bir veteriner kontrolüne giderseniz her zaman daha iyi bir netice alırsınız.

Ragdoll Kedi Saldırgan mı?

Saldırgan hiçbir emare yok Ragdoll kedilerinde. Gayet sakin, uysal, ince ruhlu ve sevecen ırklardandır. Elbette iç güdülerinde hala vahşi doğa güdüleri var ama bunları zamanla bastırmayı öğrendiler. Özellikle sahiplerine sadakat oranı çok yüksektir. Evdeki diğer bireylere de aynı sevecenlikle yaklaşır. Ancak bu durum eve gelen yabancılar için aynı düzeyde olmayabilir. Kimi zaman yabancıları tehdit görebiliyorlar. Ama saldırganlıktan ziyade kaçıp saklanmayı tercih ediyorlar.

Ragdoll Kedileri Kaç Yavru Doğurur?

Dişi Ragdoll’lar doğurgan canılardır. Eğer kısırlaştırmazsanız belli dönemlerde bu yavrunuzu erkek bir Ragdoll kedi ile çiftleştirmeniz gerekecek. Kaç yavru doğuracağını ise bilemezsiniz. Net bir bilimsel rakam yok. Ama genel ortalamaya bakarsak 3-4 yavru görülüyor. Nadir de olsa 6 yavru ve üzeri ile karşılaşılabiliyor.

ragdoll-kedi-4

Erkek mi Dişi mi Ragdoll Almalıyım?

Erkek ya da dişi olmasının bu kedilerde ekstra bir bakım gerekliliği yoktur. Bazı ufak tefek hususlar var ikisi arasında. Örneğin kısırlaştırılmamış erkek kediler evin bazı bölgelerine sıvı bırakıyor. Bu da insanları rahatsız eden bir kokuya dönüşebiliyor. Dişilerde ise kızan dönemlerinde sürekli miyavlama durumu var. 3-4 gün boyunca devamlı miyavlayarak çevresine çiftleşme isteğini yayıyor. Hangisi size sorun olmayacak ise onu tercih edin. Ya da doğrudan kısırlaştırmayı seçin ve ortada hiçbir sorun kalmasın.

Ragdoll Kedisinin Renkleri

Temelde bu ırk 3 farklı kategoriye ayrılarak renk değerlendirilmesinde bulunulmaktadır. Bunların ilki beyaz eldivenli cinslerdir. Yüz, kulak, kuyruk ve burun kısımları renkli olmaktadır. Patileri ise beyaz olur. Diğer cins de eldivensiz Ragdoll kedileridir. Bu cinsin de patilerine ek olarak bacakları da beyaz oluyor. Son cinse tek renkli Ragdoll denir. Tüy yapılarında tek renk hakimdir. Çikolata, kahve ve lila en çok görülen türlerdir.

Ragdoll Kedi Ne Yer?

Özel bir ırk olsalar da bakımlarında ekstra bir ihtiyacı doğurmazlar sahiplerine, Diğer cins kediler ne yerse Ragdoll’lar da onu yer. Sadece kaliteli kuru mama tercih etmeniz iyi olur. Bünyeleri hassas olduğu için kötü mamalar zarar veriyor ne yazık ki çoğu zaman. N&D, Hill’s, Pro Plan iyi bir tercih. Acana markası da bütçesi yüksek olanlara tavsiye ettiğimiz bir mamadır. Diğer yandan yaş mama ya da ödül ürünlerini de veteriner kontrollerinde verebiliyorsunuz. Yavru ve Yetişkin Kedilerin Yememesi Gereken Yiyecekler yazımızda da detaylıca anlattık bu konuyu.

Ragdoll Kedisi Tuvalet Eğitimi

Evcil oldukları için Ragdoll kedileri tuvalet eğitimi almaktadırlar. Yavruluk dönemlerinde bu eğitimlerini alıyorlar ve evde kum koyduğunuz kap içerisinde tuvalet ihtiyaçlarını giderebiliyorlar. Ama yavruluk döneminde sahiplerin bu konuda anneye yardımcı olması gerekiyor. Kimi zaman anneler tek başlarına eğitim vermekte zorlanabiliyor. Yavrulukta WC eğitimi almamış bir kedi yetişkinlik döneminde buna alışmakta çok zorlanır.

Ragdoll Kedi Sahiplenme

Kedileri sahiplenmeyi günümüzde insanların %80’inden fazlası istiyor. Ama bu oranın tamamı kedi bakmaya yetecek sorumluluğa sahip değil. Öncelikle bir Ragdoll kedi sahiplenme ardından bakamayıp geri vermeye kalkar, ya da sokaklara bırakırsanız o canlılar duygusal açıdan çok büyük yara alır. Deneme yanılma yolu ile gerçekleşebilecek bir olay değildir bu. Kendinize öncelikle şu soruyu sorun: ‘Ben evde yeni bir çocuk ile yaşamaya hazır mıyım?’ evet, kediler bir çocuk sorumluluklarına sahip.

Ücretsiz Ragdoll bulamazsanız mecburen ücretli satın alma yoluna gideceksiniz. Özel ırklarda ücretsiz bulmak zor. Ragdoll satın almak isteyenler internet mecralarını ya da bölgedeki petshopları kullanabilir. Ankara, İzmir, İstanbul ve Denizli bu ırkın en yoğun bulunduğu yerler. Ayrıca Antalya, Bursa ve Aydın’da da çok sayıda Ragdoll sahiplendiriliyor.

Ragdoll Kedi Ücretsiz Sahiplenme

Ücretsiz bir Ragdoll sahiplenmek çok zor. Buna ulaşmak için gerçek bir kedi dostu olan kişiler ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Bazı aileler evlerindeki Ragdoll’lar üreyince yavrularını güvenilir ailelere ücretsiz olarak veriyor. Kimisi de mama karşılığı yavru sahiplendiriyor. İnternette arayarak şansınızı deneyebilirsiniz. Facebook kedi grupları bu işlem için ideal platformdur.

Ragdoll Kedi Yavru Sahiplenme

Kedi sahiplenmesi yavruluk döneminde yapılmalıdır. Doğru olan yöntem budur. Yeni sahiplerine bağlılık duygularının gelişmesi için 2 ya da 3 aylık dönemde sahiplenme yapmanız gerekiyor. Özellikle de çocuklu aileler bu dönemleri tercih ederse, çocuğunuz ile kedinin bağı daha güçlü olacaktır.

Ragdoll Kedisi Çocuklarla Anlaşır mı?

Tam bir çocuk dostu kedidir. Onunla oyunlar oynar, kucağına oturur, birlikte uyur. Lakin asla ona zarar verecek bir saldırganlıkta bulunmaz. Çok nadir de olsa canını istemsiz yaktıklarında minik tepkiler verebilir. Isırır ama dişini geçirmez. Zaten sonrasında gönül almak için hemen ısırdığı yeri yalamaya çalışır. Gönlünüz bu konuda ferah olabilir. Fakat yavru iken sahiplenirseniz bu durumlar geçerlidir. Yetişkinliğe erişmiş bir kedi yeni bir yaşam alanına geldiğinde başta farklı ve saldırgan davranışlarda bulunabilir. Ama bu belli bir zaman sonra aşılacak sorunsaldır.

Ragdoll Kedi Fiyatları

Ücretsiz Ragdoll bulmanız oldukça zor olduğu için satın alma türü hakkında bilgi vereceğiz yazımız bu kısmında. Ragdoll kedisi fiyatları biraz yüksek. Minimum 2.500 TL’den başlar maksimum 6.000 TL’ye kadar yuükselir. Tüy rengine göre fiyatlar her zaman artış göstermektedir. Eldivenli Ragdoll’lar yüksek rakamlı olmaktadır.

ragdoll-kedi-5

Mavi gözlü Ragdoll satın alacaksanız evvela 4.000 TL’yi gözden çıkaracaksınız. İstanbul’da bu rakam 5.000 TL, Ankara’da 4.500 TL İzmir’de ise 4.750 TL oluyor. Şehre göre de rakamlar değişiyor. Çünkü her ilde Ragdoll sayısı aynı değil. Günümüzde Türkiye’de en çok Ragdoll sahiplenen şehir Ankara’dır.

Ragdoll Kedisi Kaç TL?

Özel ırk kediler her zaman için pahalıdır. Ragdoll da özel kedi ırkı kategorisinde yer almaktadır. Aslında doğru olan sokaktan ya da barınaktan hiçbir para ödemeden kedi sahiplenmektir. Ama illa ki ben Ragdoll kedisi istiyorum diyorsanız da bunun bir rakamsal karşılığı olacak. Sadece sahiplenme için ortalama 3.000 TL ödeyeceksiniz. Veteriner kontrolleri ve aşısı için de ortalama 750 TL bir bütçe ayırmalısınız. Mama, tuvalet kabı ve diğer aksesuarlara da başlangıçta 1.000 TL ödüyorsunuz.

2022 yılı için Ragdoll kedisi sahiplenmenin total ücreti 6.000 TL tutmaktadır.

Kedi Sevgisi ailesi olarak her zaman paralı kedi satın almaya karşı olduk. Bu konudaki duruşumuz nettir. Sizi de ücretsiz sahiplenmenin insancıl yönüne davet ediyoruz.

İstanbul’da Ragdoll Kedisi Ücreti Ne Kadar?

Ücretli kedilerin fiyatı en çok İstanbul şehrinde merak ediliyor. Nüfusun yoğun olmasının da payı büyük elbet. Talebin çok olması rakamları da yükseltmektedir haliyle. Başka şehirde 3.000 TL olabilen Ragdoll kedisinin İstanbul’daki ücreti 5.000 TL’nin üzerine çıkıyor. Eğer bunu istiyorsanız rakamları da göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca buna mama, aksesuar ve veteriner ücretlerinin de ekleneceğini bir yere not edin.

Yazının sonuna geldik. Geri bildirimlerinizi Kedi Sevgisi sayfamıza bekliyoruz. Geri bildirimlerinize önem veriyoruz. İyi günler dileriz.

 

İlginizi çekebilir: Siyam Kedisi Fiyatları

Similar Posts