Sağır Kedi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

sagir kedi

Sağır kedi bakımı, işitme engelli kedi sahiplerinin merak ettiği konuların başında geliyor. Sokaktan sahiplenilen ya da yavru olarak sahiplenilen kedilerde bazen sağırlık sorunu görülebiliyor. Sahipleri bu engelli minik patiler ile yaşarken bazı çekincelere sahip oluyor. Bu yazımızda sağır kedi bakımı hakkında detaylı bilgi sunarak sizlerin çekincelerini gidermeyi amaçladık. Keyifli okumalar…

sagir-kedi-bakimi
Sağır kedi bakımı

Bilindiği üzere bazı kediler işitme engelli olarak doğarlar. Bunu çoğu zaman genetik yapıları sebep olur. Mavi renkli göze sahip kedilerde sağırlık riski daha fazladır. Kedilerin işitme engeli gibi bir sağlık sorununda olması, mutluluklarına engel teşkil etmez. Doğru ve sevgiyle bakıldığında sağır kedi bakımı, diğer kediler ile aynıdır. Minik patiler de her zamanki gibi mutlu ve huzurlu bir yaşam sürer. Peki sağır kedi nasıl bakılır? İşte detaylar…

Sağır Kedi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Sağlıklı olan kediler, insanlardan daha iyi duymaz yeteneğine sahiptir. İnsanlar düşük frekanslı sesleri işitirken kediler yüksek frekanstaki sesleri gayet net algılarlar. Ancak yaşlılığa bağlı olarak çoğu zaman işitme kabiliyetlerini yitirirler. Yani sağırlık sadece doğuştan değil, aynı zamanda yaşlılığa bağlı olarak da gelişebilir.  Sağır kedi bakımı için öncelikle sahiplerinin kedilerini iyi anlaması gerekir. Çünkü işitme kaybı yaşayan kediler bu sorunu diğer duyularıyla telafi etmeye çalışırlar.

Kedilerin işitme kaybı yaşaması, onlarla anlaşamayacağımız anlamına gelmez. Görsel ve dokunsal yöntemler kullanarak minik patiler ile iletişim kurmak mümkün. Örneğin el hareketleri ya da lazer ışıkları ile yemek saatinin geldiğine dair eğitim verilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus her zaman için aynı hareketlerin yapılmasıdır. Böylelikle kediniz bu sinyallere daha çabuk adapte olacaktır.

Sağır kedi bakımı ile ilgili bir diğer önemli husus da minik dostlarımızın ses duyamadığı için seveceğimiz zamanlarda irkildiğidir. Bu nedenle sağır kedi sevmeden önce sizi gördüğünden emin olmalısınız. Onu ürkütmeyecek şekilde yavaş hareketler ile yaklaşmalı ve okşamalısınız.

sagır-kedi-bakimi
Sağır kedi bakımı

Sağır Kedi Nasıl Anlaşılır? Sağır Kedi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kediler işitme sorunu yaşadıklarını sahiplerine belli edemezler. Kedi sahiplerinin bu konuda bilgili olması ve bazı belirtiler olması durumunda veterinere götürmesi gerekir. Peki sağır kedi nasıl anlaşılır? Kedilerde işitme engeli belirtilerini birkaç maddede belirtmek mümkün.

  • İşitme engeli yaşayan kediler yüksek sesle miyavlar. Kendi seslerini algılayamadıkları için miyavlamalar normale göre fazla olur.
  • Kedinize ismiyle seslenmenize rağmen tepki vermiyorsa, işitme sorunu yaşıyor olabilir.
  • Daha önceleri ilgisini çeken gürültülü oyuncaklara artık ilgi göstermiyorsa, işitme engeline bir işaret olabilir.
  • Eve girdiğiniz zamanlarda varlığınızı hissedip kapıya gelmiyorsa, sağırlığın belirtisi olabilir.
  • Elinizde başının arkasından şıklatma yapmanıza rağmen kafasını çevirmiyorsa bu da bir belirtidir.

Yukarıdaki belirtileri gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden bir veterinere danışmanızda fayda var. Sağır kedi tespit etmek için en doğru adres veterinerlerdir. Böylelikle doğru tedavi sürecine başlanabilir. Eğer bu yazımızı beğendiyseniz ‘Kedilerde Yüksek Tansiyon’ yazımıza mutlaka göz gezdiriniz. Instagram hesabımızı da takip etmeyi unutmayınız.

Similar Posts