Scottish Fold Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Bilgi!

222

Scottish Fold, sevimli görüntüsü, insan canlısı yapısı ve sahiplerine duydukları sevgisiyle  kedi ırkı, son yıllarda dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de en çok sahiplenilen canlı olma unvanına sahip…

Gri tonda deri ve yuvarlak baş yapısına sahip Scottish kedi ırkı, ilk olarak 1961 yılında İskoçya’da bir çiftçi tarafından fark edilmiştir.

En belirgin özelliği ise kısa ve içe dönük bir kulak yapısına sahip olmasıdır. Uzmanlar tarafından kabul gören ortak görüşe göre kulak yapısındaki bu farklılık, mutasyon sebebiyle meydana gelmiştir.

1- Scottish Fold Özellikleri Neler?

scottish-fold
Scottish Fold

Genel olarak incelendiğinde Scottish Fold kedi ırkının başlıca özelliklerini şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Orijinalinde kısa tüylü yapıya sahiptir. Ancak Scottish Fold Longhair olarak bilinen uzun tüylü bir türü de mevcuttur.
  • En sık görülen rengi gri olsa da krem, beyaz ve portakal rengine de rastlanmaktadır.
  • Farklı göz rengine sahiptirler. Mavi ve yeşil renk, bu kedilerde büyük oranla görülen göz renkleridir.
  • Gövde yapısı orta ölçektedir. Yetişkin bir Scottish Fold ortalama 4 ila 6 kilo arasındadır.

Sakin ve uyumlu bir karaktere sahip olan bu kedilerin ortalama ömrü 11 ila 14 yıl arasındadır. Elbette bu süre, kedinin bakımı, beslenme kalitesi ve yaşadığı ortama göre farklılıklar gösterebilmektedir.

2- Scottish Fold Hastalıkları Neler?

Scottish fold kediler malesef diğer kedilere göre hastalıklara da doğuştan sahiptir. Belirli hastalıklara sahip olan Scottish cinsi kediler için bu hastalıklar hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. İlk defa sahiplenecekler için yavru kediler ve yetişkin olanlar için karar verici bir nitelikte yaratacaktır.

scottish-fold

Bu özel cinsi kediler içe doğru kıvrık kulakları dışında hastalıklarıyla ön plana çıkıyor. Sadece yavru kedi olarak değil yetişkinlikte de hastalıkları ortaya çıkabiliyor. Hastalıkları arasında:

  • Bacaklarında çıkan ağrılar,
  • Böbrek hastalıkları,
  • Kulak enfeksiyonu,
  • Eklem ve kemik sorunları bulunmaktadır. Aslında bu kedilerin yüzündeki ifade de bundan kaynaklanır. Çünkü acı çekerler.

3- Scottish Fold Eğitimi Kolay mı?

Kedilerin eğitimi köpekler kadar kolay olmamaktadır. Scottish kediler, zeki kedilerdir. Aslında ödül maması ve biraz sabır göstererek eğitebilirsiniz. Ancak burada sabrınız çok önemlidir. Çünkü bu kediler çoğu zaman hareket etmeyi sevmez. Keyfine göre davranmakla birlikte özgürlüğüne düşkündür.

4- Scottish Fold Kedi Irkı Hakkında Araştırmalar

Bazı kaynaklara göre British Shorthair cinsi kediden geldiği kabul gören Scottih Fold kediler, ilk defa 1966 senesinde GCCF (Governing Gouncil of the Funcy) kurumu tarafından kayıt altına alınarak resmi olarak tanınmıştır. Ancak kayıt işleminden 10 yıl kadar sonra kabulü reddedilmiştir.

scottish-fold

 

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda Scottish kedi ırkının kulak yapısındaki farklılığın, enfeksiyon ve genetik bozukluktan dolayı oluştuğu anlaşıldı. Bu sebeple üremesinin engellenmesi ve sahiplendirilmemesi gerektiği uzmanların ortak görüşürüz. Ancak buna rağmen günümüzde en çok sahiplenilen kedi olma unvanını hala devam ettiriyor.

5- Scottish Fold Bakımı Nasıl Yapılır?

Scottish Fold bakımı diğer kedi türlerine oranla daha zahmetli ve özen gösterilmesi gereken bir durumdur. Kulak yapısının bir sağlık sorunu olduğu düşünüldüğünde özellikle kulak bakımına özen gösterilmesi gerekir. Veterinerlerde rutin olarak kulak kontrolü yaptırmak bu konuda yeterli olacaktır.

Scottish bakımı hususunda bir diğer önemli konu da beslenme kaliteleridir. Bu kediler beslenme konusunda hayli seçici bir yapıya sahiptirler. Eğer damak zevklerine uygun bir mama verilmediği taktirde aç kalsalar dahi bu mamaları tüketmezler. Ayrıca mamaların lezzeti kadar içeriğindeki protein oranı da bir diğer önemli noktadır.
scottish-fold

6- Scottish Fold Fiyat Ne Kadar? 2022 Scottish Fold Yavru Fiyat

Görünüşü itibariyle çok sevilen bu kedilerin sahiplenmek isteyen dostları da çok oluyor. İlk aşamada internetten fiyatları merak edilmektedir. Ancak günümüzde getirilen kurala göre artık petshoplarda kedi ve köpek dahil olmak üzere hayvan satışı yasaklanmıştır. Bu yüzden internette dahil olmak üzere parayla hayvan sahiplenmemeniz gerekir.

Scottish Fold Ücretsiz Nasıl Sahiplenilir? Scottish Fold Sahiplenme Yolları!

İnternette ya da petshoplarda olmaması kediyi sahipleneyemeceğiniz anlamına gelmiyor! Eğer dilerseniz bu kedileri sahiplenebilirsiniz. Ancak burada bir not düşmek gerekiyor, bu kediler keyfi bir şekilde acılar içerisinde çiftlendirilerek çoğaltılmaktadır. Aslında kedilerin dünyaya gelişi ve ortaya çıkışı bir acıya dayanmaktadır.

scottish-fold

Yine de zor durumda olan kedileri sahiplenmek ve daha yaşanabilir hayat sunmak isterseniz ücretsiz olarak sahiplenmeniz mümkün. Bunun için yapmanız gereken internetteki sahiplendirme sitelerine bakmak olmalıdır. Bahsedilen bu sitelerde kediler ücretsiz bir şekilde kalıcı dostlarını aramaya devam etmektedir.

Veterinerlere de sorarak varsa terk edilmiş ya da sokağa atılmış bu cins kedileri sahiplenebilirsiniz. Genelde sahipleri tarafından ileri yaşta ortaya çıkan hastalıkları ve masrafları dolayısıyla terk edilirler. Eğer siz de masraflarını karşılayamayacağını düşünüyorsanız kesinlikle sahiplenmemelisiniz!

 

Similar Posts