Servet Değerinde Lezzet: Kedi Boku Kahvesi

Kedi Boku Kahvesi

Servet değerinde lezzet olan kedi boku kahvesi, son yıllarda kahve severlerin yoğun ilgi gösterdiği bir konu. Endonezya bölgesinde bulunan Misk kedisi dışkısında elde edilen bu kahve, günümüzde dünyanın en pahalı kahvesi unvanına sahip. Doğru şekilde üretildikten sonra kilosu tam tamına 350 Euro’dan satışa sunuluyor. Peki kedi boku kahvesi nedir? Misk kedisi dışkısı neden bu kadar pahalı? Bu yazımızda konuyu detaylıca ele aldık.

Kedi Boku Kahvesi
Kedi Boku Kahvesi

Kedi Boku Kahvesi Nedir?

Kedi boku kahvesi, gerçek adıyla ‘Kopi Luwak Kahvesi’ olarak biliniyor. Endonezya’da üretilmesinin sebebi, bokun sahibi olan Misk kedisinin bu bölgede yaşıyor olması. Misk kedisi Sumatra adasındaki palmiyelerin meyvesini yiyen minik patinin dışkısı oldukça pahalı değere sahip. Sindirdiği meyveleri sonrasında dışkılıyor. Bu dışkılar özel teknikler ile öğütülerek kahve çekirdeği haline getiriliyor.

Kopi luwak yani kedi boku kahvesi, sadece lezzeti yüzünden değil aynı zamanda çok az üretilmesiyle pahalı değere sahip. Özellikle Bali adasındaki kafelerde çok yüksek ücretlere servis buluyor. Diğer yandan ABD ve diğer Avrupa ülkelerinde de kedi dışkısı kahvesine ilgi oldukça yoğun.

Kedi Boku Kahvesinin Tadı Nasıl?

Kedi boku kahvesi tadı, bu ilginç ve bir o kadar da pahalı olan ürün hakkında en çok merak edilen sorunsal. Kedi boku kahvesinin tadı gerçekten de güzel mi? Kopi Luwak kahvesi, ülkemizde Luwak kahvesi olarak bilinir. Türk kahvesine benzer telveli bir yapısı vardır. Dışarıdan bakıldığında bir ön yargı olsa da kedi boku kahvesini ilk defa deneyimleyenler çok seviyor. Özellikle tadının çikolataya benzediği ifade ediliyor.

Kedi Boku Kahvesi
Kedi Boku Kahvesi

Kedi Kakası Kahvesi Fiyatı

Kedi boku kahvesi günümüzde dünya genelinde en çok sevilen kahveler arasında. Lezzeti kadar üretiliş hikayesi de bu kahveyi ilginç kılıyor. Peki kedi kakası kahve fiyatı ne kadar? Öncelikle bu kahvenin çok az üretime sahip olduğu için pahalı olduğunu belirtmekte fayda var. Çünkü yılda ortalama 380 kilo kadar üretimi var. Bu sebeple kahvenin kilosu yaklaşık 500 dolardan alıcı buluyor.

Kedi Dışkısı Kahvesi Nasıl Yapılır?

Kedi boku kahvesi, Endonezya’da yaşayan Misk kedisi ırkının dışkısında elde edilir. Öncelikle Misk kedisine bölgedeki özel palmiyelerin meyveleri yedirilir. Sonrasında dışkının temizlenme sürecine girilir. Bu süreçte bokun içerisindeki çekirdekler ayıklanır. Devamında süreç standart bir kahvenin üretimi ile aynıdır. Yıkama, kurutma ve kavrulma, kedi boku kahvesi üretiminin aşamalarıdır.

Bu kahve Avrupa’da çok nadir bulunuyor. Özel kafelerde sunum yapılan kedi dışkısı, bir fincanı ortalama 100 dolardan değer görüyor. Ülkemizde de seçkin kafelerde bu kahveye ulaşmak mümkün. Eğer sıkı bir kahve tutkunuysanız kedi boku kahvesi deneyimlemenizi tavsiye ederiz. Eğer bu yazımızı beğendiyseniz Kedi Ölünce Ne Yapılır? konusu ilginizi çekebilir. Ayrıca minik patiler hakkında ilginç bilgiler sunduğumuz Instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Similar Posts