Sfenks Kedisi Neden Tüysüz? 2022 Sfenks Kedisi Fiyatları

sfenks11

Sfenks kedisi, görünümü itibariyle dünyanın en farklı yapıdaki kedi türüdür. Kendine has fiziki yapısı ve antik Mısır’daki kedileri andırması sayesinde kedi severlerin ilgisini çekmeyi bilmiştir. Sfenks kedisi özellikleri ve sfenks kedisi bakımı hakkında detaylı bilgiye bu yazımızda ulaşabilirsiniz…

Sfenks Kedi Irkı Nerede Bulundu?

sfenks-kedisi
Sfenks Kedisi Özellikleri

Sfenks kedisi en çok tüysüz olması ile bilinen bir kedi ırkıdır. Ancak bunun yanında bilinmeyen birçok farklı özelliğe sahiptir. Bunlardan en önemlisi de sahibine olan yakınlığı ve kurduğu bağdır. İlk olarak Kanada’da keşfedilen bu kedi ırkı, Yunan mitolojisinde de birçok kez konu olan canlıdır. Görünüşü birçok kişi için ürkütücü olsa da aslında bu minik patiler tıpkı diğer kediler gibi uysal ve tatlıdırlar.

Sfenks Kedisi Özellikleri Nelerdir?

Sfenks kedi ırkı diğer kediler ile karşılaştırıldığına uysal ve sadık olmaları öne çıkıyor. Sahiplerini her zaman kapıda karşılar ve bir an olsun yanından ayrılmazlar. Bu tutumları sadece sahiplerine değil, diğer tüm misafirlere karşı da aynıdır. Davranış bakımından kesinlikle sahiplenilecek kedi ırkları arasında yer alır.

Gıda tüketimi standart bir kedi ile aynıdır. Kuru mama ile beslenir ve tuvalet alışkanlıkları da mevcuttur. Ayrıca oyuncu bir kişiliğe sahiptirler. Bu özelliğiyle çocuklu aileler için vazgeçilmezdir. Hatta günümüzde psikologlar tarafından Sfenks kedi türleri sıkça önerilmektedir. Zira bireylere ve özellikle çocuklara bir nevi terapi görevi görür.sfenkss333

Sfenks kedisi özellikleri birkaç maddede detaylandırabiliriz:

  • Yetişkin bir Sfenks kedisi ortalama 4 kilo ağırlığındadır.
  • Tüm renklere uygun bir deri yapısı vardır.
  • Deri yapısı tamamen tüysüzdür. Bazı cinslerinde az da olsa tüy görülebilir.
  • Tüy dökme gibi bir sorunu yoktur.
  • Beslenmesi kolaydır. Sıradan bir kedi ile aynı tür gıdaları tüketebilir.

Sfenks Kedisi Bakımı Nasıl Yapılır?

Sfenks kedisi bakımı kolay olsa da diğer türlere oranla biraz daha fazla ilgi ister. Özellikle yağlı bir deri yapısında olmaları nedeniyle belli aralıklar ile banyo ihtiyaçlarını doğurur. Banyo alışkanlığı ise özellikle yavruluk döneminde halledilmelidir. Zira geç kalınması durumunda yetişkin Sfenks kedi türleri banyoya girmek istemez. Diğer yandan banyodan sonra diş bakımı önemlidir. Her gün dişlerini fırçalayarak ağız sağlığının iyi seviyede olması sağlanır.

Sfenks kedisi doğru bakıldığında, asgari ihtiyaçları yeterli oranda karşılandığında ömürleri uzun kedilerdir. Sağlıklı bir Sfenks kedi ırkı yaklaşık 15 yıl yaşamaktadır. Bu yazımızda Sfenks kedisi hakkında bilgi sunduk. sfenks kedisi

Sfenks Kedisi Neden Tüysüz?

Sfenks kedi ırkları ilk görüşte insanlara tuhaf gelmektedir. Alışık olunan kedi tüylerine sahip olmaması ve direkt derilerinin görünmesi kimini hoşuna giderken kimini gitmez. Ancak genel olarak araştırılan konu bu kedilerin neden tüysüz olduğudur. Temelde çok basit bir yanıtı bulunmaktadır.

Bahsedilen bu kedi türleri, özel olarak üretilen kedi ırklarını temsil ederler. Kendileri doğada kendilerince var olmazlar. Aksine insanların farklı kedi ırklarını çiftleştirmesi ile elde edilmiştir. ‘Laboratuvar kedileri’ olarak da adlandırılırlar. Irk kedi olması ve insanların araştırmaları neticesinde ortaya çıktığı için tüysüz olurlar.

Tüylü Sfenks Kedisi Var mı?

Bu özel ırk kedilerde tüy yok denecek kadar azdır. Asla alışılmış kedi görünümünde olmazlar. Tüyleri kimi kedilerde çok çok az bulunur. Yalnız bu klasik kedi kılı gibi değildir. Çok ince durumda ve uzaktan fark edilmeyecek yoğunlukta olmaktadır. Her durumda doğrudan derisi görülür.

sfenks-kedisi

Sfenks Kedisi Sahiplenme Nasıl Yapılır? Türkiye’de Firavun Kedisi Var mı?

Bir diğer ismi firavun kedisi olan bu ırkların sevmeyeni olduğu kadar seveni ve meraklısı da çoktur. Sırf bunun için internet üzerinde araştırmalar ve sahiplendirmelere bakılır. Sfenks kedi ırkı Türkiye’de görülmesi alışık olunan kediler değildir. Ve hatta sahiplendirmesi ücretli yapıldığından çok nadir kişilerde bulunur.

Ücretsiz Sfenks kedi sahiplenme yapmanız mümkün değildir. Her ne kadar ülkemizde kedi satışı yasaklanmaya başlasa ve etik bulunmasa da günümüzde hala el altından satımlar devam etmektedir. Bu kediler de satışta yer alır. Yalnız Türkiye’den ziyade Avrupa ülkelerinde daha sık görülürler.

sfenks-kedisi

2022 Sfenks Kedisi Fiyat Bilgisi

Herkes tarafından bakılması ve sahiplenilmesi sıcak bakılmayan bu kedinin temelde fiyatları da her bütçeye uygun değildir. Özel bir kedi ırkı olmalarından ötürü yüksek fiyatlandırmalarla sahiplerine kavuşturulmaktadır. Ortalama fiyatları ise 3000 TL’den başlayarak 5000 TL’ye kadar varabilmektedir.

Diğer kedi türleri ile alakalı bilgi almak isterseniz ‘Kedi Cinsleri ve Özellikleri’ başlıklı kategorimize göz atabilirsiniz.

Kedilere dair güncel ve detaylı bilgileri ise Kedi Sevgisi hesabımızdan kontrol edebilirsiniz.

Similar Posts