Siyam Kedisi Irkı ve Özellikleri

Siyam Kedisi Irkı ve Özellikleri

Siyam Kedisi ırkı kediler, kedi türleri arasında ilginç bir hikayesi vardır. Tayland’ın Siyam bölgesinde yetiştirilen bu kediler, adını çıktığı bu bölgeden alır. Tayland’da ilahi tapınaklarda besleniyor ve yetiştiriliyor oluşu bu kedilere mistik bir hava da katar. Masmavi gözleri ve büyüleyici zekâsı ile Siyam kedisi ırkı, çok asil bir canlıdır. Bu yazımızda Siyam kedisi özellikleri, bakımı ve bilinmeyen yönlerini detaylandırdık.

Siyam Kedisi Irkı ve Özellikleri
Siyam Kedisi Irkı ve Özellikleri

Siyam Kedisi Özellikleri

Siyam kedisi, insanlarla uyumlu karaktere sahip kediler arasındadır. Dünya genelinde bu hayvanların asil oldukları herkesçe bilinir. Bu sayede sahipleriyle özel ve samimi bir ilişki kurarlar. Siyam kediler çocuklarla ilişkisi, tıpkı diğer kedi ırklarında olduğu gibi harikadır. Günümüzde birçok terapist çocuklu ailelere Siyam kedisi sahiplenme tavsiye ediyor.

Siyam kedisi ırkı dış görünüşü ve özellikleri de hayli merak edilen bir konu. Davranışı gibi fiziki görünümü de özel bir canlı. İşte Siyam kedisi fiziki özellikleri…

  • Karakteri: Siyam Kedileri uysal ve insan dostu canlılardır. Sahiplerini sever ve onları özler. Ayrıca Siyam kedisi çocukları çok sever. Çocuklar ile aralarında özel bir bağ bulunur. Çocuklu aileler gönül rahatlığıyla Siyam tercih edebilirler.
  • Tüy Yapısı: Tüy rengi genellikle kırık beyazdır. Kısa ya da orta uzunlukta tüy yapısına sahip oldukları görülür. Bu nedenle Siyam kedisi tüy az döker. Bu da onu evde beslemek için iyi bir seçenek olarak gösteriyor.
  • Gövde Yapısı: Siyam kedisi ırkı kalın gövdeye sahip, güçlü ve çevik canlılardır. Yetişkinlik dönemlerinde en güçlü vücut yapısına ulaşırlar.
  • Kilo: Yetişkin bir Siyam kedisi ortalama 5 ila 14 kilo aralığında olabilir. Bunun altında ya da üstünde kiloya sahip olmaları, sağlık sorununa işarettir. Böyle bir durumla karşılaşılırsa veterinere gidilmesi gerekir.

Siyam kedileri kendilerine özgü bir tüy rengine sahiptir. Tüy renkleriyle dünyada özel bir yere sahip canlılardır. Fakat yıllar içerisinde farklı renklerde Siyam kedisi üretme çalışmaları olmuştur. Bunun sonucunda Redpoint, Creampoint ve Bluepoint gibi Siyam kediler ortaya çıkmıştır. Hepsinin birbirinden tatlı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Bluepoint Siyam kedisi masmavi gözüyle görenleri kendine hayran bırakıyor.

Siyam Kedisi Bakımı

Siyam kedisi bakımı oldukça kolaydır. Çünkü özellikle kısa tüylü olmaları, onların evcil hayata daha kolay adapte olmasını sağlamıştır. Ayrıca asil canlılar oldukları için insanlarla kolay anlaşıyorlar. Siyam kedileri sadece fazla ilgi ve oyun meraklısı patilerdir. Sevdikleriyle günün büyük bölümünde oyun oynamaktan çok hoşlanır. Eğer bir siyam kedisi sahiplenme yapacaksınız şimdiden yüksek enerjiye hazır olun…

Siyam kedisi bakımı diğer kedilerle farklılık göstermez. Düzenli veteriner kontrollerine gidilmeli. Tırnakları hızlı uzuyor. Bu nedenle 2 hafta bir tırnaklarını kesmenizde fayda var. Aksi halde istemeden de olsa oyun sırasında çizilmeler yaşanabilir.

Siyam Kedisi Irkı ve Özellikleri
Siyam Kedisi Irkı ve Özellikleri

Sıkça Sorulan Sorular

Siyam kediler günümüzde en çok sahiplenilen kedi ırklarından biri. Gündelik yaşamımıza bu kadar çok sirayet etmiş olmaları haliyle birçok soruyu da beraberinde getiriyor. Siyam kedileri hakkında en çok merak edilen soruları sizler için derledik.

Siyam Kedisi Kaç Para?

Siyam kedisi kaç tl? gibi sorular, ücretli sahiplenmek isteyenlerin gündeminde. Bu özel ırk kedinin sokaktan sahiplenilemeyeceği düşünüldüğünde haklı bir soru. Siyam kedisi 2022 fiyatları ortalama 1500 TL ile 4500 TL aralığında değişiyor. Bu özel ırk kedileri sahiplenmek için önce barınaklarda araştırmanızı öneriyoruz. Bulamadığınız durumlarda Siyam kedisi ücretli sahiplenme yapınız.

Siyam Kedisi Irkı Ve Özellikleri
Siyam Kedisi Irkı Ve Özellikleri

Siyam Kedileri Çok Tüy Döker mi?

Tüy dökme sorunu, tüm kedi sahiplerinin en büyük çekincesi. Siyam kedileri için de durum aynıdır. Fakat belirtmeliyiz ki Siyam kedisi ırkı çok tüylü yapıda değiller. Bu sayede tüy dökümü minimum seviyede gerçekleşir. Yani bir British Longhair kediye göre çok az seviye tüy döker.

Siyam Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Siyam kedisi ömrü, her kedide görüleceği üzere farklılıklar gösterir. Bakım şekli, beslenme düzeni, sağlığına verilen önem ve kedinin yapısı, Siyam Kedisi ne kadar yaşar sorusunun yanıtını belirler. Ancak yapılan araştırmalara göre Siyam kedisinin ömrü ortalama 8 ila 15 yıl olarak belirtilmiştir. Bu yazımızı beğendiyseniz British Shorthair Kedi Irkı ve Özellikleri konusu ilginizi çekebilir. Ayrıca Instagram hesabımıza davetlisiniz.

Similar Posts