Tekir Kedisi Özellikleri ve Bakımı

tekir-kedisi-ozellikleri-3

Tekir kedisi özellikleri hepimizin merak ettiği bir durum. Zira günümüzde hemen her sokakta onlarca minik patiye denk geliriz. Aslında hayatımızın birer komşusudur onlar. Zira onlara sık sık mama bırakır, suyunu verir hatta kış aylarında minik bir ev yaparız. Bu da aramızda sıkı bir bağ oluşmasını sağlar. Peki Tekir kedileri ne kadar iyi tanıyoruz? Özellikleri hakkında ne kadar bilgiye sahibiz. Bu yazı Tekirleri iyi anlamak için hazırlandı…

Tekir kedisi ırkı, dünya genelinde sokakta yaşayan kediler arasında en çok bulunan kedilerdir. Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre sokaktaki kedilerin %80’lik kısmını Tekirler kapsıyor. Bu oran oldukça büyük bir seviyede. Peki Tekir Kedisi nedir? Gelin bu minik dostlarımızı yakından tanıyalım.

tekir-kedisi-ozellikleri-1
Tekir Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Tekir Kedisi Nedir?

Tekir kedisi özellikleri itibariyle farklı ve ilginç bir ırka mahsustur. Vahşi ve yırtıcı genlere sahiptir. Fakat yüzyıllar içerisinde insanlar ile iç içe yaşayarak evcilleştiler. Mahalli Vahşi Kedisi ve Afrika Vahşi kedisi çiftleşmesi sonucu oluşmuş melez bir ırka mahsustur. Kürk rengi genel olarak beyaz, sarı, siyah ya da gridir.

Tekir kelimesi, Latincedeki “Tigris” kelimesinin bir karşılığıdır. Dilimizde ise kaplan anlamına gelir. Kürkleri kaplanlar gibi yumuşak ve parlak olduğu için bu ismi almıştır.

Tekir Kedisi Özellikleri

Tekir kedisi özellikleri, kendi içerisinde de farklılıklara bölünmüştür. Çizgi, renk ve desene göre farklı türde Tekir görmek mümkün. Fakat temel olarak bu canlıların boyun altında siyah bir çizgi bulunur. Bu işaret onun ırkının karakteristik bir özelliğidir. Gözleri ise yeşil ya da sarı olarak gözlemlenmektedir. Fakat bir de aralarında çok nadir bir cins olan 3 renkli Tekirler vardır. Kromozom yapıları X-X olduğu için üç farklı renge sahip olurlar.

İnsanoğlunun tarih sahnesindeki varlığı boyunca Tekir kediler genellikle uğur getirdiklerine inanıldı. Bunda şüphesiz kürklerindeki renkli yapının etkisi büyük. Bir de mavi gözlü tekirler var. Bunlar dünya üzerindeki en nadir kedi ırklarından birisidir. Zira yeryüzünde günümüzde sadece 1000 tane mavi gözlü Tekir olduğu tahmin ediliyor.

Karakterleri de cinsine ve yetiştirilme yöntemine göre farklılık göstermektedir. Kimi kedi utangaç olabilirken bazıları da dinamik ve oyun sever olabiliyor. Sokaktaki kedilerden bazıları ise kötü yaşam koşulları sebebiyle hırçın karaktere sahip olabiliyor. Fakat bulundukları her ortama kolayca ayak uydurabiliyorlar. Örneğin sokaktan hırçın bir Tekir kedi sahiplendiğinizde kısa sürede sizi sever, bağ kurar ve gayet sakin bir kedi halline dönüşür.

Tekir Kedisi Bakımı

Tekir Kedisi özellikleri itibariyle diğer kedilerden farklı değildir. Bakımı gayet kolay ve güvenlidir. Çok kısa sürede tuvalet eğitimini kavrarlar. Birkaç defa kumunu göstermeniz yeterli olacaktır. Süt verilmesi önerilmez. Zira bağırsak ve mide hastalıklarına sebep olabiliyor. Yoğurt ise faydalıdır. Boğazına kaçan tüyleri temizlemede yardımcı olur.

Bu minik dostlarımızın bakımında önemli bir husus da beslenmedir. Ömürlerini kuru mama ve yaş mama ile geçirebilirler. Fakat günlük alması gereken besin değerlerinin karşılanması için iyi marka mamalar tercih edilmelidir. Aksi halde uzun vadede kalıcı hastalıklar yaşanabilir. Bu konuda veterinerinizden daha fazla bilgi isteyebilirsiniz.

Tekir Kedisi Nasıl Eğitilir?

Tekir kedisi eğitimleri, evde başka bir kedi olmadığında daha kolay hal alır. Zira bu patiler sahiplerini çok fazla sahiplenirler ve aynı zamanda kıskanırlar. Tuvalet en önemli unsur. Fakat kediler daha doğuştan tuvalet eğitimlerine sahiptir. Sadece sahiplerinin birkaç kez yön göstermelerine ihtiyaç duyarlar. Eğer kediniz kumun dışına tuvalet yapıyorsa alıştırmak için birkaç defa tuvaletine bırakın ve patileriyle eşeleyin.

tekir-kedisi-ozellikleri-2
Tekir Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Tekir Kedisi Kaç Yıl Yaşar?

Kedilerin yaşam süreleri insanlar tarafından sık merak ediliyor. Zira onlar gibi biz de sıkı bir bağ kuruyoruz ve ömrümüzün sonuna kadar yanımızda kalsın istiyoruz. Tekir kedisi özellikleri bakımından uzun süreli yaşayan türlerdendir. Ortalama 15 ila 20 yıl arasında değişen ömür süreleri var. Elbette bu durum bakım kalitesine göre de farklılık gösterebilir. Beslenme kalitesi, düzenli sağlık kontrolleri ve gösterilen sevginin payı bunda büyüktür.

Tekir kedisi özellikleri ve bakımı hakkında sizlere detaylı bilgi sunduk. Bu yazımızı beğendiyseniz Kediler Günde Kaç Saat Uyur? konusu ilginizi çekebilir. Instagram hesabımıza da davetlisiniz.

Similar Posts