Yaş Küçültme Davası Açmak | Gerekli Delil ve Sebepler

yas-kucultme-davasi-1

Yaş küçültme davası, kimlik bilgilerinde yazan doğum tarihi kısmının haklı gerekçeler gösterilmesi halinde aşağıya çekilme durumudur. Ortada objektif bir sebep olması halinde bu tür davalara başvurulabiliyor. Her isteyen yaşını küçültme talebinde bulunamaz. Sadece dava yöntemi ile bu işleme başvurulabilir. Noter ya da nüfus müdürlüklerine başvurulmaz.

Neden yaş küçültülür? Birçok sebep bulabilir birey bunun için. Askerlik ve memuriyet sorumluluklarının yerine getirileceği zamanlarda dava açılır. Keyfi sebeplerden ötürü açılan yaş küçültme davası sonucu her zaman mahkemece ret yer. Yani bir insan ‘kendimi olduğum yaştan çok daha genç hissediyorum’ diyerek kimlikteki doğum tarihinde herhangi bir değişiklik hak iddia edemez. Daha fazla merak edilen konuları yazının devamında anlattık. Nedir? Nasıl dava açılır? Dilekçe örneğinde neler yazar? İşte detaylar…

yas-kucultme-davasi-2
Yaş Küçültme Davası

Yaş Küçültme Davası Nedir?

Haklı sebeplerden dolayı kimlik bilgisinde yer alan doğum tarihinde değişiklik yapma başvurusuna yaş küçültme davası denir. İhtiyacı olan kişi sadece kendisi doğrudan mahkemeye başvuru yapabilir. Kimse bir başkası için dava açamaz. Kanunen tanınan haklarını bireyler bu dava yöntemiyle kazanabiliyor. Gerçekçi bir sebebiniz olması gerekir. Yaşı küçültmeye neden sayılabilecek unsurları birkaç maddede listeleyelim.

Yaş küçültme davasını açmak için geçerli olan sebepler listesi:

  • Askerlik ile alakalı durumlarda yaş küçültme yapılır,
  • Memur olmak için yaş küçültme davası açılır,
  • Belli bir yaş sınırı olan durumlarda,
  • Sınava giriş hakkı için yaş küçültme davası,
  • Nüsuf kayıtta yapılan bir hatayı düzeltme talebi.

Halk arasında yaş küçültme denilse de hukuktaki ismi yaş düzeltme davasıdır. Nüfus kağıdınızdaki doğum tarihi hanesinde güncelleme yapılır. Doğal olarak da yaşınızda küçülme meydana gelir. Sadece küçültmek için değil büyütmek için de bu yönteme başvurulabilir.

Yaş Küçültme Davası Açmak

Kanunen bir hakkı olduğunu düşünen herkes eğer 18 yaşından büyükse yaş küçültmek için mahkemeye dava açabiliyor. Burada karşı taraf devlet olmaktadır. Yani açtığınız davanın muhatabı devlet kurumlarıdır. Öncelikle bir dilekçe düzenlenir. Bunu yaş küçültme avukatları hazırlar ve mahkemeye sunar. Herkes bu başvuru hakkına sahip. Ama onaylanıp onaylanmayacağı re’sen bir kavuşturma sonucunda belirlenir.

Subjektif nedenlere dayandırılarak bir hak talebinde bulundurulamaz. İsim değiştirmede bu geçerlidir ama yaş düzeltmede geçerli olmaz. %100 gerçekçi ve somut delillere ihtiyacınız olacak. Süreçte avukata ihtiyacınız var. Hem delilleri mahkemeye doğru bir şekilde sunmak hem de davanın açılması için sözleşme hazırlamak başlıca yardımcı olunan konular.

Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır?

Yaşın küçültülmesi için açılacak davalarda ilk adım olarak bir sözleşme düzenlenmesi gerekiyor. Sözleşmenin doğru, esaslara uygun, kapsamlı ve delillendirilmiş bir şekilde hazırlanması bu konuda en önemli olan detay. Eksik sözleşmelerin mahkemece reddedilmesi kaçınılmaz bir son olacaktır.

yas-kucultme-davasi-3

Yaş Küçültme Davası Hangi Mahkemede Görülür?

Yaş küçültme davalarının dilekçesi bulunulan bölgedeki asliye hukuk mahkemesine verilmektedir. Başvurunun kabul edilmesi durumunda dava yine bu mahkemelerce görülür. İkametgahınız neredeyse o bölgedeki asliye hukuka başvurmalısınız. Yetkili mahkeme buralardır.

Yaş Küçültme Davası Nasıl Kabul Edilir?

Öncelikle her yaş küçültme davasını kesin olarak kabul edilmeyeceğini belirtelim. Ayrıca kazanmanız için sadece haklı olmanız yetmez. Aynı zamanda bu haklılıktan dolayı bir mağduriyetinizin olması gerekir. Örneğin nüfusta yanlış işlem yapılmış olması bir hak sahipliği yaratır ama tek başına yeterli olmaz. Bunun yanına bir de sınava giriş, memuriyet ya da askerlik gibi gerekçelerinizin olması gerekiyor. Dava kabulüne ilişkin bazı esasları birkaç maddede belirtelim.

Yaş küçültme davasının kabul edilmesi için gereken delil ve sebepler:

  • Doğumun hastane gibi resmi bir kurumda yapılmamış olması gerekir.
  • Yaş küçültmede görünüşün talep edilen yaşa uygun olması istenir.
  • Talep edilen yaşta bir kardeşin olmaması gerekiyor.
  • Mahkemenin talep ettiği kemik yaşı testinden geçerli sonuç elde edilmelidir.

Yaş küçültme davalarında kemik ölçümü çok önemlidir. Dava sonucuna doğrudan etki edebilecek bir güce sahiptir. Bu yüzden başvuru yapacağınız zaman mahkemenin sizden kemik testi isteyebileceğini unutmayın. Ayrıca tanık da talep edebilirsiniz. %100 etkisi olmasa da mahkeme için büyük ölçüde bir fikir oluşturmaktadır yaş küçültme tanıklıkları.

Yaş Küçültme Davasına Kimler Tanık Gösterilebilir?

Bu davalarda tanık dinletebiliyorsunuz mahkeme heyetine. Etkisi de hayli büyüktür. Ama tek başına yeterli bir delil niteliği oluşturmaz. Baba, anne, kardeş, doğumu yapan doktor ya da ebe, doğuma şahit olan diğer görgü tanıkları davada tanık sıfatıyla konuşma yapabilir.

Yaş Küçültme Davası Ne Kadar Sürer?

Davalar minimum 6 ay sürmektedir. Ama bu çok iyimser bir süreç. Çünkü günümüz yargı dünyasında bu süreler çok daha uzun sürüyor. Özellikle de delillerde yetersizlik varsa ve mahkeme kemik testi ve diğer uygulamaların yapılmasına karar verirse, bu defa dava 3-4 yıl kadar sürüyor. İyi bir avukatınız olursa zamandan büyük oranda tasarruf edersiniz.

Yaş Küçültme Davası Dilekçe Örneği

Yaş küçültme herkesin her zaman isteyeceği bir durum değil. Ama bazen memuriyet, askerlik ve sınava giriş gibi konularda insanlar için zorunluluk hali yaratabiliyor. Başvurular ise dilekçe ile oluyor. Yaş küçültme davası dilekçe örneği üzerinden kendi bilgilerinizi güncelleyerek mahkemeye sunum yapabilirsiniz. Peki dilekçe örneği nasıl bulunur? Sizler için hazırladık ve sunduk. Aşağıdaki linke tıklayarak indirebilirsiniz.

Yaş küçültmek için mahkemeye sunulacak dilekçenin örneği >>

yas-kucultme-davasi-4
Yaş Küçültme Davası Dilekçe Örneği

Yaş Küçültme Davası Ücreti

Yaş küçültme hukuki süreçleri genelde 2 ay ile 1 sene içerisinde tamamlanan nitelikteki davalardır. Davacılara çok fazla maddi bir külfiyeti bulunmaz. Sadece bir başvuru harcı ödemesi yapmanız gerekiyor. Bu yaş küçültme dava harcının 2021 fiyatı 54,40 TL’ydi. 2022 yılında bu rakam 75,40 TL oldu. 2023 yılı için de harç ücretinin 98 TL olması bekleniyor. Size ekstra bir maliyet sadece avukatlık ücreti çıkarabilir. Bu konuda da hizmet fiyatları 4.000 TL’den başlıyor ve 10.000 TL’ye kadar varıyor. Sürece dahil olmadan önce böyle bir maliyet ile karşılaşacağınızı göz önünde bulundurunuz.

Yaş küçültme davasını başlatmak için illa bir avukat tutma zorunluluğunuz yok. Hakkınızı kendiniz de mahkeme huzurunda savunabiliyorsunuz. Eğer bunu yapabileceğinizi inanıyorsanız ekstra bir avukat ücretinden feragat etmiş olursunuz. Sadece başvuru harcını ödersiniz.

Yaş Küçültme Davası Avukat Ücreti

Hukuk bürolarında yer alan avukatlar yaş küçültme talepleri için hukuki danışmanlık sağlıyor. Bu tür özel davalarda devlet size savunma hakkınız için bir avukat temin etmez. Ya kendiniz savunma yaparsınız ya da özel bir avukat tutarsınız. Günümüzde bu alandaki avukatların ücreti ise minimum 4.000 TL’dir. Dava durumunuzu göz önünde bulundurarak bir fiyat verirler size.

Son olarak bu tür davalarda kazanma ihtimalinizin kesin olmadığını belirtelim. Şansınız yükseltmek için kesinlikle sıkı ve sağlam deliller sunmalısınız mahkemeye. Ayrıca tanık beyanlarınızla da süreci lehinize iyice pekiştirebilirsiniz. Elbette en başta haklı bir gerekçenizin olması gerektiğini de unutmamalısınız. Tüm bu unsurlar bir araya gelirse hayal ettiğiniz sonuca ulaşmanız çok da güç olmayacaktır. İyi günler dileriz.

 

İlginizi çekebilir: Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi 2022

Similar Posts