Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

wc12

Yavru kedi tuvalet eğitimi nasıl verilir? Yavru kedilerde tuvalet eğitimi için hangi yollar izlenmeli?

Kediler genetik yapıları dolayısıyla kumlu zeminle tuvalet yapma eğilimleri gösterirler. Her doğan kedi bu zeka kodlaması ile dünyaya gelir. Ancak günümüzde doğal yaşamlarından uzaklaştıkları için birtakım desteklere ihtiyaç duyarlar.

Özellikle küçük yaştaki kedilere tuvalet eğitimi verilmesi şarttır. Böylelikle tuvalet konusunda yetişkinlik dönemlerini sorunsuz bir şekilde geçirirler. Bizler de bu yazımızda yavru kedi tuvalet eğitimi nasıl verilir sorusunun yanıtını tüm detaylarıyla sizlere sunduk…

Kedilere Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilir?

kedi-tuvalet-egitimi
Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi

Yavru kediler dünyaya geldikleri andan sonraki ilk 25 – 30 günlük süreçte tuvaletlerini yaşadıkları alana yaparlar. Herhangi bir eğitimleri bu dönemde yoktur. Anneleri ise yavrularının dışkılarını dilleriyle temizler.

Fakat 25 – 30 günlük sürecin ardından anneler yavrularına yavaş yavaş tuvalet eğitimi vermeye başlarlar. Çoğu bunda başarılı olsa da bazı durumlarda yavru kedilerin tuvalet eğitimi başarısız olabilmektedir. İşte tam da bu noktada yavru kedi tuvalet eğitimi için bireylerin desteğine ihtiyaç duyulur.

Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Yavru kedilere tuvalet eğitimi vermek için öncelikle mutlaka 1 ayı geçmiş olmaları gerekir. 1 ayın altındaki kedilere tuvalet eğitimi vermek mümkün olmayacağı gibi aynı zamanda da kedinin psikolojik yönden zarar görmesine sebep olabilir. Ayrıca zaten bu 1 aylık süreçte tüm tuvalet ihtiyaçları anneleri tarafından karşılanmaktadır.

Yavru kedi tuvalet eğitimi verebilmek için öncelikli olarak yapılması gereken, minik canlının ihtiyaçlarına uygun bir tuvalet ortamının hazırlanmasıdır. Günümüzde bu iş için üretilen birçok çeşit tuvalet kabı bulunuyor. Fakat kediler henüz yavru oldukları için büyük ve derin ölçekte kap kullanılmaması önemlidir. İçerisine rahat girip çıkabileceği ölçekte bir kap satın almak en doğru tercih olacaktır.

kedi-tuvalet-egitimi

Yavru kedi tuvalet eğitimi konusunda bir diğer önemli husus da hijyendir. Kediler çok bilinmese de temizliğe oldukça fazla önem veren canlılardır. Evinizde 1 kedi bulunuyorsa 1 tuvalet kabı yeterli olacaktır. Ancak birden fazla kedi bulunması durumunda tek kap yetersiz kalır. Çünkü çoğu zaman kediler başkalarının tuvaletini yaptığı kumu kullanmak istemez.

Tuvalet kabının konulacağı alan da yavru kedi tuvalet eğitimi sürecini olumlu yönde etkileyen bir unsurdur. Tuvalet kapları kedilerin ulaşabileceği bir yakınlıkta olmalıdır, fakat kesinlikle yemek kaplarının çok yakınında olmamalıdır. Çünkü mamalar kediler için dikkat dağıtıcı bir özelliğe sahiptir ve bu dikkat dağınıklığı sebebiyle tuvalete odaklanamazlar.

Buna ek olarak yavru kedi tuvalet eğitimi konusunda etkili olan yöntem de bireylerin fiziksel müdahalesidir. Bireyler ilk birkaç günlük dönemde kedilerin ön ayaklarını kuma sürtmelidir. Böylelikle kedilerin kumu kavraması daha hızlı olur.

A- Annesiz Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi Verilebilir mi?

Annesi olmayan bir yavru kedi sahiplendiyseniz kediniz tuvalet eğitimine uygun olabilir. Başında annesi olması tuvalet eğitimi alması için engel değildir. Eğer yetişkin bir kediye sahipseniz işiniz biraz daha zorlanabilir. Dikkat etmeniz gereken asıl nokta kedinizin yaşı olacaktır. En az 1 aylık bir kedi sahibi iseniz işiniz daha kolay olacaktır.

B- 1 Aylık Kedi Tuvalet Eğitimi için Uygun mu?

kedi-tuvalet-egitimi

Yavru kediler tuvalet eğitimi için belirli bir dönemden sonra uygun hale gelir. Kedinize özel kedi kumu aldığınız ve sabırlı olduğunuz takdirde eğitimi kolay bir şekilde atlatabilirsiniz. 1 aylık olan bir kedi rahatlıkla tuvalet eğitimi alabilir. 1 ay üzerinde işler daha kolaylaşacaktır. Fakat 1 aylık kediler tuvalet eğitimi için eğitilebilir.

C- 3 Aylık Kedi Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Sabır ve kedi kumları hazır ise üç aylık bir kedi için tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz. 3 aylık bir kediniz için tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz. Yalnız bir kedinin eğitim süresi kapsamında net bilgi vermek çok zordur. Kedinin yapısı, hazır oluşu, sizin sabrınız ve davranışınıza bağlı olarak süre değişebilir.

‘Kedime Tuvalet Eğitimi Veremiyorum’ Tuvalet Eğitimi Başarısız Olursa Ne Yapılmalı?

kedi-tuvalet-egitimi

Yavru kedi tuvalet eğitimi sürecini bazı durumlarda başarısızlıkla sonuçlanabilir. Böyle anlarda bireyler pes etmemeli ve yukarıda belirttiğimiz uygulamaları tekrar gözden geçirmelidir. Tuvaletin kabı ve kullanılan kumun markaları değiştirilebilir. Ayrıca kedinin tuvalette daha fazla vakit geçirmesi sağlanabilir. Böylelikle tuvalete adaptasyonu daha kolay olacaktır.

Tüm çabalara rağmen tuvalet eğitiminde başarı sağlanamıyorsa bu bir sağlık sorununa işaret edebilir. Parazit ve idrar yolu enfeksiyonu gibi bazı sağlık sorunları kedilerin tuvalet eğitimi almasına engel olabiliyor. Bu sorunlar hakkında en doğru bilgi ve tedavi süreci veterinerler tarafından sağlanır.

Yetişkin Kedi Tuvalet Eğitimi Değişiklik Gösterir mi?

Yetişkin kedilerde tuvalet eğitimi yavrulara göre değişiklik göstermez. Aynı adımları izleyerek hareket etmek gerekir. Yalnız, yetişkin kedi eğitiminde farklılık oluşan bir nokta vardır. O da bu kedilerin yıllardır eğitimi olmadığı için eğitimi kabul etmesi, davranışlarını değiştirmesi yavrulara göre daha zor olacaktır.

Yavru kedi tuvalet eğitimi hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz ‘Kedi Tuvalet Eğitimi’ kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yavru kedi dahil olmak üzere yetişkin kediler için de tuvalet başta olmak üzere tüm bakımlarına dair bilgi öğrenmek için Kedi Sevgisi İnstagram hesabımıza göz atabilirsiniz.

Similar Posts