1 Aylık Yavru Kedi Yoğurt Yer mi?

yogurt22

Yavru kedi yoğurt yer mi? Yavru kediler yoğurt tüketebilir mi? 1 aylık yavru kedi yoğurt yer mi ne kadar tüketmeli?

Kedilerin yavruluk döneminde beslenme alışkanlığı ile alakalı bireylerin aklında birçok sorunsal belirir. Bunlardan biri de yavru kediler yoğurt yer mi sorusudur. Öncelikle kedilerin bünyesinde laktoz intoleransı olduğundan dolayı yüksek miktarlarda yoğurt verilmesi veterinerlerce tavsiye edilmez. Ancak protein ihtiyaçlarına takviye amacıyla belli oranlarda verilebilir. Fakat yavru kedilerde yaşları itibariyle henüz laktoz intolerans gelişmediği için yoğurt verilebilir. Yavru kedi yoğurt yer mi, nasıl tüketmeli konusunu bu yazımızda detaylandırdık.

Yavru Kedi Yoğurt Yer mi? Scottish Fold Yoğurt Yer mi?

yavru-kedi-yogurt-yer-mi
Yavru Kedi Yoğurt Yer mi?

Kedilerin yaşamındaki her evrede farklı besin düzeni vardır. Bir dönemlerinde kullandıkları besin başka bir evrelerinde sağlıklarına tehdit oluşturabilir. Peki yavru kedi yoğurt yer mi? Yoğurt da bunlardan birisidir. Özellikle anne sütünden erken dönemde ayrılan kedilerin proteine ihtiyacı olduğu için yoğurt verilmesi doğru bir tercih olacaktır.

Anne sütü ile alamadıkları besin değerlerini yoğurt sayesinde karşılamak mümkün. Fakat yetişkin kediler için bu durum geçerli değildir. Kullandıkları kuru mamalar ile tüm besin değerlerini eksiksiz olarak karşılarlar. Böylelikle yavru kedilere yoğurt verilir mi sorusunu cevaplamış olduk.

1 Aylık Yavru Kediye Yoğurt Verilir mi?

Yavru kedi yoğurt yer mi sorusuna her ne kadar olumlu yanıt verilse de yavru kedilerin de yoğurt yemesi için belirli bir süreye ihtiyaçları vardır. Yeni doğmuş ve yavru kedilerin sindirim sistemleri yetişkinler kadar iyi değildir. 1 ay altında bulunan kedilere yoğurt yedirilmesi bu yüzden önerilmez. Fakat 1 aylık ve üstü kedilerde çok sık olmadığı müddetçe az miktarda yoğurt yedirilebilir.

Kediler Yoğurtlu Ekmek Yer mi?

Kedilere yoğurdun yanı sıra yoğurtlu ekmek verilmektedir. Yoğurtlu ekmek tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler mevcuttur. Özellikle dışarıda yer alan kedilerin bu tarz yemekleri yediği görülür. Ev kedilerinde ise durum farklıdır. Zorunlu olmadıkça yoğurtlu ekmek kedilere verilmemeli. Yetişkin kediler için zaten yoğurt tavsiye edilmez işin içine ekmek girdiğinde de bu yavru kediler için uygun olmaz.

Kedilerde Yoğurt İshal Yapar mı?

Yavru kedi yoğurt yer mi, ishal yapar mı? Kediler dahil olmak üzere tüm canlılarda belirli besinler yan etki yaratabilmektedir. Fazla tüketime bağlı olmakla birlikte yoğurt kimi kedilerde ishal sorunu yaratabilmektedir. Kedinizin yoğurda karşı vereceği tepki değişiklik gösterebilir. Bu aşamada dikkatli olmak da fayda var.  Özellikle yavru kediler  katı gıdaya geçiş yapacak durumda olmadığı için ishali geçirmek zor olabilir.

yavru-kediler-yogurt-yer-mi

Kediye Peynir Verilir mi? Yavru Kediye Peynir Verilir mi?

Kediler sadece yoğurt değil yoğurt ürünlerine karşı da merak duyar. Kediler yoğurt kadar peynir de yiyebilirler. Ancak uzmanların özellikle yetişkin kediler için bu tarz gıdaları tüketmesi uygun bulunmaz. Peynirden alacağı vitaminleri içeren mamaları tüketmeleri daha doğru bulunur. Çok nadir olmakla birlikte eğer kedinizin ilgisi varsa verebilirsiniz. Yavru kediler peynir tüketiminde ise katı/sert peynirler değil daha yumuşak peynirler verilmelidir.

Yavru Kediler için Yoğurdun Faydaları Neler? Kediler Yoğurt Yerse Ne Olur?

Yavru kedilere ya da yetişkin kedilere yoğurt verilirken dikkat edilmesi gereken husus, yoğurdun sadece yapıda olmasıdır. İçerisinde şurup ve tatlandırıcı gibi katkı maddeleri bulunan yoğurtlar kedi sağlığını tehdit eder. Yine de yavru kediye yoğurt verme konusunda en doğru bilgi veteriner tarafından söylenebilir. Peki yavru kediler için yoğurdun faydaları nelerdir? Bunu birkaç maddede belirtmek mümkün:

  • Kedilerde ishal ve sindirim sistemi sorunu görülmesi durumunda yoğurt yedirmek, bu sorunlara karşı fayda gösterir.
  • Yoğurdun içerisinde bulunan zengin protein sayesinde kedilerin mideleri rahatlar ve iştahları açılır. Zayıflama gösteren kedilere veteriner kontrolünde yoğurt takviyesi yapılabilir.
  • Az miktarlarda verildiği taktirde yavru kediler için oldukça faydalı bir besin türüdür.

Yavru kedilere yoğurt haftada bir kaşık seviyesinde olmalıdır. Fazlası kedi için zararlıdır. Ayrıca sadece yoğurdun içerisinde sindirim sistemine iyi gelen birçok bakteri bulunduğu için bu seçilmelidir. Tatlandırıcılı yoğurtları kediler sevse de sağlıkları açısından risk oluşturur. Ayrıca sağlıklı yöntemler ile yoğurtları tatlandırmak ve lezzetlendirmek mümkün. Yoğurdun içerisine yaban mersini ya da muz dilimleyebilirsiniz. Kediniz bu karışıma bayılacaktır. Ancak bu tarif veterinere danışılmadan kullanılmamalıdır. Çünkü her kedinin bünyesi farklıdır.

yavru-kedi-yogurt-yer-mi
Yavru Kedi Yoğurt Yer mi?

Yavru Kedilere Kalsiyum Takviyesi Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere süt ürünlerinin tercih edilme sebebi, kedilerin kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamaktır. Fakat bazı durumlarda kedilere yoğurt verilmesi tavsiye edilmez. Bu gibi durumlarda kalsiyum ihtiyacı farklı yöntemler ile karşılanabilir. Bu yöntemler veterinerler tarafından belirlenir. Günümüzde içeriğinde yüksek oranda kalsiyum bulunan mamalar mevcut. Bu mamalar kediler için ideal kalsiyum oranına sahiptir. Eğer bu yöntem de yetersiz kalıyorsa veterinerler kalsiyum takviyesi için ilaç tedavisi uygulayabilir.

Görüldüğü üzere yoğurt özellikle yavru kediler için önemli bir besin kaynağıdır. Yetişkinler de ise önerilmez.

Yavru Kedi Ne Yer?

Yavru kedi ilk doğduğu zamandan 2-3 aylık olana kadar anne sütü ile beslenmelidir. Her ne kadar yavru kedi yoğurt yer mi araştırması yapılsa da belirli bir döneme kadar vitamin değerlerini anne sütünden almasında fayda vardır. 1,5-2 aylık olduktan sonra yoğurt ve peynir verebilirsiniz. 2-3 aylık olduktan sonra ise yavru kedi maması tüketiminde bulunabilirler. Ev yemekleri ve çok küçük yaşlarda katı gıda beslemesi yapılmamalıdır.

Bu yazımızı beğendiyseniz ‘Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler’ başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

Kedi Sevgisi sosyal medya hesabımızdan günlük paylaşımlara göz atarak kedileriniz hakkında bilgi toplayabilirsiniz.

Similar Posts