Yavru Kediler Neden Isırır?

Yavru Kediler Neden Isırır?

Yavru kediler neden ısırır? Konusu kedisini daha küçük yaşta sahiplenen bireylerin sıkça gündemine geliyor. Minik patiler kol ve parmakları daha yavruyken ısırmaya başlıyor. Öncelikle kedi ısırmaları art niyetle ya da kızgınlıkla gerçekleştirilmiş bir hareket değil. Bunun birçok sebebi var. Eğer siz de ‘kedim durup dururken ısırıyor’ diyorsanız bu yazımız ilginizi çekecek.

Yavru kediler sahiplerini çoğu zaman nazikçe ısırır. Bu tür sevecen eylemler sahipleri tarafından sinir, asabi ya da öfke gibi yanlış anlaşılabilir. Fakat yavru kediler sevgi göstergesi için ısırır. Eğer bu ısırığın şiddeti biraz fazlaysa kediniz size farklı bir mesaj vermeye çalışıyor demektir. Yavru kediler neden ısırır? Sorusunun görüleceği üzere birden fazla yanıtı var.

Yavru Kediler Neden Isırır?
Yavru Kediler Neden Isırır?

Kediler Neden Isırır?

Yavru kediler genellikle sevgilerini göstermek için nazikçe ısırır. Isırmanın ardından ise hemen o bölgeyi yalar. Bazen de bu yöntemi size bir mesaj vermek için kullanırlar. Eğer onun hoşuna gitmeyen ve güvende olma hissini tehlikeye atan bir davranış sergiliyorsanız, bundan vazgeçmeniz için ısırıkla sizi uyarır. Yavru kediler neden ısırır sorusunun doğru cevabı, kedinizin davranışlarını iyi bilmenizle orantılıdır.

Kedi ısırmaya başladığında ani tepkiler vermek, minik patilerde travmatik olaylara sebep olabilir. Kediler ne kadar evcilleştirilmiş olsalar da hala genlerinde vahşi doğanın kırıntıları var. Bu nedenle yapılmamasını düşündüğünüz bir davranış sergilediklerinde bunun doğru olmadığını minik patilere öğretmelisiniz. Yavru kediler ısırır ama bu çözülemeyecek bir sorun değil. Peki kedi neden ısırıyor? İşte detaylar…

  • Kediniz bir tehlike sezinlediğinde ısırma eylemine yönelebilir. Özellikle kedi ısırık sonrası geri çekilmeyi tercih etmiyorsa sorun kesinlikle budur.
  • Psikolojilerindeki bir anıdan dolayı ısırabilirler. Geçmişteki bir sorunlarını ısırarak çözdülerse bunu tekrarlamaları mümkün.
  • Kediler ısırmayı bir iletişim yöntemi olarak görebilirler. Size olan sevgilerini bu şekilde ifade edebilirler.
  • Doğalarında yırtıcılık olduğu için refleks olarak ısırabilmeleri mümkün.
  • Kediler her ne kadar harika canlılar olsalar da sağlık problemlerini söyleyemezler. Özellikle diş ağrılarını ifade etmek için kolunuzu ısırabilirler.
  • Son olarak kediler sinirlendiğinde ısırır. Tıpkı biz insanlar gibi…
Yavru Kediler Neden Isırır?
Yavru Kediler Neden Isırır?

Kedi Isırması Nasıl Önlenir?

Yavru kediler neden ısır? sorusu kadar bu sorunsalın nasıl çözüleceği de önemli. İlk olarak kedi davranışı hakkında doğru bilgiye ulaşmak için veteriner ile temas kurulmalı. Onun yönlendirmelerine ek olarak aşağıda belirttiğimiz kedi ısırmasını engelleme önerileri uygulanabilir.

  • Kedinizin tehdit altında olmadığını hissettirmeniz gerekiyor. Kedi ısırsa bile sakince onu sevmeyi sürdürün. Böylelikle kediniz ısırmaktan vazgeçecek.
  • Yavru kedilerin eliniz ile oynamasına fazla müsaade etmeyin. Çünkü kediler bir süre sonra buraları oyuncak sanıyor ve ısırabiliyor.
  • Doğasındaki ısırma alışkanlığını gidermesi için ona özel olarak üretilen kedi ısırma oyuncağı alın.
  • Eğer kediniz çok ısırır ise elinizi ani hareketle ağzından çekmeyin. Bu durum onu daha da teşvikler.

Sıkça Sorulan Sorular

Yavru kediler neden ısırır? Sorusuna ek olarak ısırma alışkanlığı ile ilgili birçok soru mevcut. Kedi Sevgisi platformu olarak kedi ısırma huyu ile alakalı çok sorulan konulara değindik.

Kediler Isırma Huyunu Nasıl Bırakır?

Yavru kediler nazikçe ısırma huyu edindiyse de bu davranışa uzun süreli müsaade edilmemesi önemli. Alışkanlık haline geldiğinde yetişkinlik döneminde sorunlar çıkar. Bu neden el ve parmak ısırmayı teşvik eden oyunlardan özellikle yavru kedi döneminde uzak durulmalı.

Kedi Isırınca Ne Yapmak Lazım?

Eğer bir kedi sizi ısırırsa elinizi ağzından ani bir hareketle çekmemelisiniz. Yavaşça kendinizi geriye doğru çekmelisiniz. Ani hareketler kedi ısırmalarını daha da teşvikler ve eliniz zarar görür. Elinizin yaralanması durumunda ise ilk yardım yaparak bir hekime gitmelisiniz. Kedi ısırınca oluşan yara mikrop kapabilir. Kediler hakkında detaylı bilgiye erişmek için Instagram hesabımızı inceleyebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Kedi Tırmığı Hastalığı

Similar Posts