2 Aylık Scottish Fold Yavru Kediler Üşür mü?

Yavru kediler üşür mü?

Yavru kediler üşür mü?’ sorusu kedi sahiplerinin sıkça gündemine geliyor. Öncelikle bu soruya kesinlikle evet demek mümkün. Yavru kediler belli oda sıcaklığında yaşamazlar ise üşürler.

Ayrıca üşümelerinin neticesinde birçok sağlık sorunu da tetiklenebilir. Hipotermi bunların en önemlisidir. Bu yazımızda yavru kediler üşür mü ve üşüyen yavru kediler nasıl ısıtılır gibi sorulara detaylıca yanıt verdik.

Yeni Doğan Kediler Üşür mü? Yavru Kediler Üşür mü?

yavru-kediler-usur-mu
Yavru Kediler Üşür mü?

Yavru kediler gözlerini dünyaya ilk açtığı anlarda anneleri ile aynı vücut sıcaklığına sahip olurlar. Fakat doğumun ardından bir süre sonra vücut sıcaklıkları düşmeye başlar. Uzmanlara göre vücut sıcaklığının düşüş süresi, doğumdan sonraki ilk 30 dakikalık periyotta gerçekleşiyor. Bu da yavru kediler üşür mü sorusunun aslında yanıtı niteliğinde.

Yavru kedilerin doğumdan sonraki ilk 3 haftası çok önemlidir. Zira bu dönemde kediler kendi vücut sıcaklıklarını koruyabilecek becerilere sahip değildir. Annelerinin yardımına muhtaçtır. Buradan sorumluluğun tamamen anneye ait olduğu anlamı çıkmasın. Çünkü bazı durumlarda anne bütün yavrularını ısıtamayabilir.

İşte tam da bu noktada kedi sahiplerinin yapacakları öne çıkıyor. Sahipler yeni doğan yavruların ilk 3-4 haftalık süreçte 35 ila 37 derece arasında olmasına dikkat etmelidir. Bu nedenle ‘yavru kediler üşür mü?’ sorusu hakkında tüm kedi sahiplerinin bilgi sahibi olması gerekir.

2 Aylık Kedi Üşür mü?

2 aylık kedi dünyaya henüz yeni geldiği için üşüme olasılığı en yüksek yaşlar arasında bulunmaktadır. 2 aylık kedi yavaş yavaş dünyaya adapte olmaktadır. Bu adapte sürecinde en çok zorlandığı durumlardan birisi de soğuk havalardır. Hele bir de mama temin edeceği yer yok ve annesinden ayrıysa bu kediler hipotermi ile karşı karşıya kalır.

Sokak Kedileri Üşür mü?

Keşke bu sorunun cevabına hayır denilebilseydi. Ancak ne yazık ki sokak kedileri üşürler. Özellikle kış aylarının yaklaşması ile birlikte hayvanseverler tarafından beslenme ve korunma alanı oluşturma çabaları artmaktadır. Çünkü kış ayında donarak ölme olasılıkları yüksektir.

yavru-kediler-usur-mu

Scottish Fold Kediler Üşür mü?

Cins kediler üşümez diye bir kaide yoktur. Her kedi cinsinde olduğu gibi Scottish kedilerde de üşüme en sık görülen durumlardan birisidir. Scottish yavru kediler üşür mü sorusu ise yetişkinlere göre daha keskin bir eveti içerir. Yavru Scottish’e sahipseniz ısıtmak için elinizden geleni yapmalısınız.

Yetişkin Kediler Üşür mü?

Yavru kediler kadar yetişkin kediler üşür mü sorusu da hayli merak ediliyor. Zira soğuk kış günlerinde sokakta kedileri gördükçe bu soruyu sormamak neredeyse imkânsız. Öncelikle belirtmekte fayda var ki yetişkin kediler kendi vücut sıcaklıklarını koruyabilecek yeteneğe sahiptirler. Fakat bu onların üşümeyeceği anlamına gelmez. Örneğin soğuk bir kış gecesi kendini koruyacak bir alan bulamayan bir kedi, haliyle vücut ısısını koruyamaz ve üşür.

Sokak kedilerinin üşümemesi için belediyeler belli noktalara kedi evi koyarlar. Ancak çoğu zaman bu yetersiz kalır. Bu nedenle kapınızın önüne koyacağınız bir koli bile yetişkin kedilerin üşümemesini sağlayacaktır. Unutulmamalıdır ki yetişkin kediler üşür mü sorusu kadar, yapılacak önlemleri de bilmek gerekir.

Kediler Soğuk Evde Üşür mü?

Genelde yavru kediler üşür mü sorusu sokak kedileri için araştırılmaktadır. Halbuki evdeki kedilerin de üşüme olasılıkları bulunur. Her ne kadar ev dışarıya göre korunaklı olsa da evdeki kedilerin de üşüme olasılığı vardır. Bu yüzden evin ısınını belirli bir ortalama da tutmanızda kış aylarında fayda vardır.

yavru-kediler-usur-mu

Kediler Kaç Derecede Üşür? Yavru Kediler Ne Kadar Soğuğa Dayanır?

Kediler genel olarak insana göre daha yüksek vücut ısısına sahiptir. 38-39.5 derece vücut sıcaklığına sahip kediler en çok sıfır derecesine kadar bir şekilde dayanır. Ancak sıfırın altında eksili hava sıcaklığı onlar ciddi bir sorun yaratacaktır. Ortam en azından 20’li derecelerde bulunursa iyidir.

Yavru Kedilerde Hipotermi Nedir?

Vücut sıcaklığı hızlı bir şekilde 35 derecenin altına düşen yavru kedilerde hipotermi sağlık sorunu yaşanır. Kolay önlenebilir gibi görünür, ancak vakit kaybedildiğinde kedilerde büyük hasar bırakabilir. Hatta ölümle sonuçlanabilir. Yeni doğan kedileri anneleri çoğu zaman vücutlarıyla ısıtır. Eğer çok fazla yavrulu bir doğum gerçekleştiyse anne bazen tüm yavrularını ısıtmayı başaramaz. Sonrasında ise hipotermi kaçınılmaz olur.

Yavru kedilerde hipotermi ile alakalı bir önemli husus, sıcak bir evde doğan kedilerin de hipotermi riskini taşıdığıdır. Zira insana göre sıcak olan bir yaşam alanı, yavru kediler için soğuk olabilir. Eğer hipotermi geçiren bir kediniz var ise vakit kaybetmeden veteriner ile iletişime geçmelisiniz.

Üşüyen Yavru Kedi Nasıl Isıtılır?

yavru-kediler-usur-mu
Yavru kediler üşür mü?

Yavru kedilerin sağlıklı büyümeleri için birtakım temel ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Bunların arasında en önemli faktörlerden birisi de ısınma ihtiyacıdır. Yavru kediler üşür mü sorusunun daha önce yanıtını vermiştik.

Evet, yavru kediler üşür! Bunun için kedi sahiplerinin yapması gereken birtakım sorumlulukları bulunur. Bunları sizler için listeledik. İşte üşüyen kediyi ısıtma yöntemleri…

  • Yeni doğan kedi ıslak olur. Temiz ve kuru bir bez ile kediler kurulanmalıdır.
  • Pati ve kulak bölgeleri, vücut sıcaklığını belli eder. Eğer normalin altındaysa veteriner ile iletişime geçilmelidir.
  • Yavru kedileri ısıtmak için vücut sıcaklığınızı kullanabilirsiniz. Çıplak el ya da göğüs ile sıcaklığınızı onlara iletebilirsiniz.
  • Yavru kedilerin uyudukları alanların sıcaklığı muhafaza edecek şekilde tasarlanması gerekir. Özellikle zeminin yünlü bir kumaş ile örtülmesi önemlidir.
  • Son olarak beslenmelerine dikkat etmek, yavru kedilerin üşümelerini engelleyecek bir faktördür.

Kediler Uyurken Üstü Örtülür mü? Kedilerin Üstü Örtülür mü?

Kedilerin üşürken üşüyeceği düşüncesi yaygın olarak bulunur. Bu yüzden uyurken üstünü örtme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Eğer yaz mevsimindeyseniz buna hiç gerek yoktur. Ancak kış mevsiminde özellikle yavru kedilerde çok kalın olmamak şartıyla orta kalınlıkta bir küçük parça ile üstünü örtebilirsiniz.

‘Yavru kediler üşür mü?’ sorusunu yukarıda detaylı bir şekilde yanıtladık. Yazımızı beğendiyseniz ‘24 Saat İçinde Kediler Kaç Saat Uyur?’ başlıklı yazımız ilginizi çekebilir. Ayrıca Instagram Kedi Sevgisi hesabımızı takip etmeyi unutmayınız.

 

 

 

Similar Posts