Yavru Kedilerde Ağız Kokusu Nedenleri: 3 Temel Sebep

yavru-kedilerde-agiz-kokusu-nedenleri

Yavru kedilerde ağız kokusu nedenleri, minik patilerin kimi zaman rahatsız edici düzeye ulaşabilen ağzı kokularından mağdur olan bireyler için oldukça önemli bir konu. Çünkü bu dostlarımızı öylesine çok severiz ki çoğu zaman severken ağız bölgesini öper, hatta hafifçe ısırırız. Böyle anlarda burnumuza hoş olmayan bir koku gelebilir. Bu kokuyu tetikleyen birçok faktör mevcut. Bu yazımızda yavru kedilerin ağzı neden kokar? sorusunu tüm yönleriyle ele aldık…

Yavru kedilerde ağız kokusu belli dönemlerde yaşanabilir. Örneğin yediği mamadan dolayı bir kokuya sebebiyet verilebilir. Bu gayet doğaldır. Ancak ağız kokusu kedide süreklilik kazanmaya başladıysa sağlık sorununa işaret olabilir. Böyle bir durum ile karşılaşırsanız konuyu ciddiye almalı ve bir veterinere danışmalısınız. Her zaman için ciddi sorunlar yaşatmasa da uzun vadede istenmeyen durumlara sebebiyet verebilir.

yavru-kedilerde-agiz-kokusu-nedenleri
Yavru Kedinin Ağzı Neden Kokar?

Yavru Kedilerin Ağzı Neden Kokar?

Yavru kedilerde ağız kokusu nedenleri birçok farklı şekilde açıklanabilir. Ağız bakımının ihmal edilmesi, kalitesiz beslenme ve cilt hastalıkları buna örnek olarak gösterilebilir. Bunların yanı sıra daha fazla sebep göstermek mümkün. Ancak unutulmamalıdır ki her zaman için en doğru tanı veterinerler tarafından konulabilir. Aşağıda belirteceğimiz yavru kedideki ağız kokusu sebepleri genel olarak görülebilen sebeplerdir…

Diş ve Diş Eti Hastalıkları

Tıpkı insanlarda olduğu gibi yavru kedilerde ağız kokusu durumunu tetikleyen en belirgin faktör, diş ve diş eti hastalıklarıdır. Bu durum genellikle kedilerin ağız bakımı ihmal edildiğinde ortaya çıkar. Diş etlerinde ortaya çıkan tartar maddesi diş etlerini tahriş eder ve kokuya sebep olur. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız, önlem almak için mini dostunuzu muayene ettirmeli, veterinerin yönlendirmelerine uymalısınız. Diş fırçalama ve diş silme bu yönlendirmelerden en önemlisi olacaktır.

Böbrek Hastalıkları

Yavru kedilerin ağzı neden kokar? sorusuyla karşı karşıyaysanız bunun görünmeyen bir sebebi olabilir. O da böbrek hastalıklarıdır. Özellikle nefesinde amonyak gibi bir kokuyu hissediyorsanız ciddi derecede böbrek rahatsızlığına işarettir. 8 yaşın üzerindeki kediler en büyük risk faktöründedirler. Ağız kokusunun yanında sık su içme, sık idrara çıkma, kilo kaybı ve huzursuzluk gibi durumlar da varsa vakit kaybetmeden bir veterinere gitmenizde fayda var. Kedilerde Böbrek Yetmezliği yazımızda bu konuyu detaylıca ele aldık…

Karaciğer Hastalığı

Karaciğer hastalıkları, yavru kedilerde ağız kokusu sebeplerinden birisidir. Tek başına ağız kokusundan bu hastalığın varsayımını çıkarmak güç. Ancak kokuya ek olarak göz, kulak ve diş eti bölgelerinde sararmalar yaşanıyorsa minik pati ciddi bir karaciğer hastalığı risk grubundadır. Veterinere gitmek iyi bir tercih olacaktır.

Görüleceği üzere yavru kedilerin ağzı neden kokar? sorusunun birçok sebebi mevcut. Genel olarak yanlış mama kullanımının tetiklediğini söyleyebiliriz. Eğer sebebi buysa veterinerinizin önereceği mamayı kullanarak sorunu giderebilirsiniz.

yavru-kedilerde-agiz-kokusu-nedenleri
Yavru Kedimin Ağzı Kokuyor

Kedimin Ağzı Kokuyor Ne Yapmalıyım?

Ağız kokusuyla karşılaşan sahipler sıklıkla ‘kedimin ağzı kokuyor ne yapmalıyım?’ arayışına giriyor. Bu konuda veterinerin yönlendirmelerinin dışında yapılacak bazı basit uygulamalar mevcut. Onlardan birkaçını sizler için listeledik.

  • Eğer diş sağlığından kaynaklanıyorsa veterinerin önerdiği ağız bakımı ürünlerini kullanabilirsiniz. Ayrıca dişlerini sıklıkla fırçalamanızda fayda var.
  • Mamasını değiştirmekle işe başlayabilirsiniz.
  • İç ve dış parazitlerini kesinlikle aksatmayın.
  • Kediler ne kadar çok dişlerini kullanırlarsa o kadar sağlıklı dişe sahip olurlar. Bu sebeple çiğneme oyunları tercih edebilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz Instagram hesabımızı takip ederek güncel kedi paylaşımlarına ulaşabilirsiniz.

Similar Posts