Yavru Kedilerde İshal Neden Olur? Kedi İshali Nasıl Geçer?

wcc33

Yavru kedilerde ishal neden olur sorusu, yeni kedi sahiplenenlerin en sık karşılaştığı sorunlardan birisi olarak öne çıkıyor. Bilindiği üzere yavru kediler, tıpkı diğer canlılarda da olduğu üzere gastrointestinal rahatsızlıklar yaşayabilmektedir.

Gastrointestinal rahatsızlıklar da zaman içerisinde kedinin ishal problemini tetikleyebilir. Veterinerlerin ortak görüşüne göre yavru kedilerde ishal sorusu ciddiye alınması gereken bir semptomdur. Bu sebeple yazımızda yavru kedilerde ishal neden olur sorusunun yanıtını sizlere sunduk…

Yavru Kedi Sarı İshal Neden Olur? Kedi İshali Nedenleri Neler?

Kediler dışarıdan bakıldığından her ne kadar güçlü canlılar olarak görünseler de aslına bakılacak olursa bünyeleri hayli zayıftır. Özellikle yavru kedilerde bu zayıflık daha çok hissedilir.

Bağırsak yapıları birçok dış faktörden olumsuz yönde etkilenebilir. Alerji, stres ya da kullanılan ilaç bu faktörlere örnek olarak gösterilebilir. Bu nedenle yavru kedilerde ishal neden olur sorusundan önce, eğer bir kedide ishal görülüyorsa kesinlikle veterinere götürülmeli ve muayene edilmelidir.

yavru-kedilerde-ishal
Yavru Kedilerde İshal Neden Olur?

Bilimsel araştırmalar göz önünde bulundurulduğunda yavru kedilerde ishal neden olur sorusunu birkaç başlık altında cevaplayabiliriz:

  • Beslenme Değişiklikleri: Temel besin kaynaklarında gidilen değişiklikler, yavru kedilerde ishal sorununu tetikleyebilir. Ödül maması, farklı marka mama ve yaş mamalar ishalin yaşanması için başlıca unsurlardandır.
  • İlaçların Yan Etkisi: Kedilerin yavruluk döneminde birçok farklı sağlık sorunu görülebilir ve buna bağlı olarak veterinerler birtakım ilaç tedavisine yönelebilir. Bu ilaçlar çoğu zaman kedilerde ishale sebep olmaktadır.
  • İç Parazitler: İç parazitler direkt olarak bağırsakta konumlandıkları için çoğu zaman ishal sorunuyla karşılaşmalarına sebep olmaktadır.
  • Stres: Kediler yapıları gereği sıklıkla strese girebilen canlılardır. Stres ise özellikle yavru kedilerde ishale sebep olur.

Yavru Kedilerde İshal Belirtileri Neler?

yavru-kedilerde-ishal

Yavru kedilerde ishal belirtileri gözle görülebilecek düzeydedir. Genellikle dışkıları açık kahverengi ya da sarımsı şekilde olur. Ayrıca tıpkı insanlarda olduğu gibi sulu kıvamda gerçekleşir.

Bu tür ishaller genellikle kendiliğinden geçer ve herhangi bir veteriner müdahalesine gerek duyulmaz. Anca bazı ishal belirtileri vardır ki mutlaka uzman bir veteriner ile temasa geçme zorunluluğu doğurur.

Yavru kedilerde ishal durumu bazen kanlı olabilmektedir. Buna ek olarak kedide ateş, iştah kaybı ve huzursuzluk gibi semptomlar da görülebilir. Eğer böyle bir ishal sorunu yaşanıyorsa durum ciddiye alınmalı ve hiç vakit kaybetmeden en yakın veterinere gidilmelidir.

Kedi İshali Kaç Günde Geçer? Kedilerde İshal Ne Kadar Sürer?

Normal şartlarda kedi ishali yalnızda 24 saat ile sınırlıdır. Eğer bir gün içerisinde kedinizin tuvaleti eskiye dönerse endişelenmenize gerek olmayacaktır. Fakat, ishalin süresi dönem dönem tekrar ediyorsa ve 24 saati aşıyorsa veterinere gitmeniz gerecektir.

Yavru Kedilerde İshal Tedavisi Nasıl Olur?

Yavru kedilerde ishal nasıl geçer?’ sorusu, bu problemi yaşayan kedi sahiplerinin sıkça karşılaştığı sorunsallardan birisidir. Fakat belirtmeliyiz ki ishal sorunun tedavi süreci için öncelikle bu soruna sebep olan unsurun belirlenmesi şarttır. Bu da ancak veteriner tarafından mümkün olunabilir.

yavru-kedilerde-ishal

İshal durumunda bir veterinere götürüp basit bir muayene ile sorun tespit edilebilir. Eğer hekim tedavinin evde devam edebileceğine karar verirse süreç evde devam edebilir. Ayrıca bazı durumlarda veterinerler ilaç tedavisine de gerek duyar. İlaç yazılması durumunda bu ilaçlar zamanında kedilere verilmeli ve ihmal edilmemelidir. Unutulmamalıdır ki kediler savunmasız canlılardır ve tamamen sahiplerinin ilgisine göre iyileşirler.

Yavru Kedi İshal İlacı Nasıl Kullanılır? Yavru Kedilerde İshal İlacı Kullanımı

Veteriner tarafından yavru kedi ishal ilacı kullanımı hakkında size bilgi verilecektir. Genelde doğrudan içirmeniz ya da hapsa yutturmanız zor olacaktır. Bu noktada maması içerisinde parçalayarak atmanız işe yarayabilir.

Yavru Kedi İshal Evde Tedavi Mümkün mü?

Evde kedi ishali için yapacaklarınız kısıtlıdır. İlk defa ishal ile karşılaşıyorsanız yapmanız gereken gözlem yapmaktır. Kedinizde halsizlik, enerjisizlik varsa hazırlıklı olmalısınız. Eğer ishal durumu 24 saati de aşıyorsa veterinere gitmek de fayda var.

Ancak ishal durumu ilk defa yediği bir şeye karşı gelişiyorsa ya da o dönem çok yediği bir yiyecek varsa bu gıdayı vermemekle işe başlayabilirsiniz. Kedinizin sıvı kaybı da ishal döneminde artacaktır suyunu sık sık değiştirmelisiniz.

yavru-kedilerde-ishal

Yavru Kedilerde İshale Ne İyi Gelir? Kedilerde İshali Ne Keser?

Belirli gıdaları tüketmesi yetişkin kedilerde işe yarayacaktır. Haşlanmış, tuzsuz tavuk ya da haşlanmış pirinç yedirebilirsiniz. Fakat yavru kedilerde bu gıdalar kaç aylık olduğuna bağlı olarak verilmelidir. 2-3 aylık bir kediyse çok küçük parçalarla verilebilir. 2 aylıktan küçük bir kediniz varsa vermemeli, veterinere gitmelisiniz.

‘Kedim İshal Ama Halsiz Değil’ Ne Yapmalıyım?

Halsiz olmaması kedinizin bir sorunu ya da hastalığı olmadığı anlamına gelmez. Genellikle kedilerin ilk hastalık belirtileri arasında halsizlik olsa da kediniz de bunu görmeyebilirsiniz. Bir diğer açıdan bakıldığında ise kedinizin halsiz dönemine denk gelmemiş de olabilirsiniz. Veterinere her halukarda başvurmalısınız.

İlginizi Çekebilir: Yavru Kediler Yoğurt Yer mi?

Kedi hastalıkları, psikolojisi ve diğer konulara dair tüm bilgiler için Kedi Sevgisi adresine bekleniyorsunuz!

 

Similar Posts