Yetişkin ve Yavru Kedinin Gözü Neden Akar? 5 Temel Sebep

kedinin-kuyruk-hareketleri-3

Yavru ve yetişkin kedinin gözü neden akar? sorusuyla karşılaştıysanız, muhtemelen panik yapıyorsunuzdur. Konu hakkında bilgi sahibi olmayan bireyler için bu ciddi bir sağlık sorunu belirtisi olabilir. Genelde bu normal bir durum olarak görülür. Kedilerdeki göz akıntısı, aslında onların göz sağlığını korumada bir kalkan görevi görmektedir. Tıp literatüründe buna göz yaşı filmi ismi verilir. Dış etkenlerden yani, enfeksiyonel oluşumlardan gözü korumak için vücut kendisi üretir bu sıvıyı. Fakat buraya bir ‘ama’ eklemek gerekiyor. Neden olduğunu da yazının devamında açıklayacağız.

kedinin-kuyruk-hareketleri-1
Kedinin Gözü Neden Akar?

Kediler ile birlikte yaşadığımız zaman zarfı boyunca, sürekli onlarda farklı davranışlar, durumlar ve hareketler gözlemliyoruz. Her biri olayı ile ayrı bir yorumu barındırıyor bu minik patiler. Fakat onların sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşama kavuşabilmesi için, iyi bir gözlemci olmalıyız. Kedilerde göz akıntısı da bunlardan birisidir. Göz bölgesinde sulanma gördüğümüzde ‘kedimin gözü akıyor ve kapanıyor’ diyerek ne yapacağımızı araştırırız. Merak ettiğiniz her bilgiye yazının devamında ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar.

Kedilerdeki göz akıntısının muhtemel sebepleri:

  • Gözlerini enfeksiyondan korumak için doğal bir durum olabilir.
  • Yabancı cisimlerin batması da bunu tetikliyor.
  • Kediler de grip olabilir. Bu da gözlerde ıslanmaya sebep olur.
  • Sık görülen kedi göz ülseri, akıntının kaynağı ihtimali dahilindedir.
  • Epifora hastalığı da buna neden oluyor. Dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.
  • Son olarak alerjik reaksiyonlar da sıklıkla göz akıntısı oluşturuyor.

Kedinin Gözü Neden Akar?

Sağlıklı bir kedinin gözleri her zaman için net ve parlak olması gerekmektedir. Veterinerlere göre bir miktar da ıslaklık olması gerekiyor. Çünkü bu bir koruma kalkanı oluşturuyor onlar için. İnsanlar gibi kupkuru bir göze sahip olmaz patiler. Her zaman nemlidir. Ama bu ıslaklığın oranı da çok önemlidir. Aşırı kedi gözü sulanmaları bir sağlık problemi olarak görülür ve kedinin yaşam kalitesini bir anda altüst eder. Kedinin gözü neden akar? sorusunu iki yönlü ele almak gerekiyor. Bunlardan ilki doğal yani koruma amaçlı oluşan gözyaşı, diğeri ise sağlık problemine dayalı gözyaşı. Kendi içlerinde de 5 faktöre ayrılmaktadır. Hepsini tek tek detaylı ele alıyoruz.

kedinin-kuyruk-hareketleri-2
Kedinin Gözü Neden Akar?

Kedinin Gözü Yabancı Cisim Batmasıyla Akar

Kediler günün belli saatlerinde çok hareketli canlılar. Sürekli olarak sağa sola koşturur ve buldukları eşyaları tırmalar. Özellikle de ot ve bitkiler ile haşır neşir olmayı çok severler. Ancak bu muziplik dönemlerinde sıklıkla yabancı cisimler vücutlarına sebep olabiliyor. Özellikle de göze yabancı cisim batmasının gerçekleşme oranı hayli yoğun. Hemen gözde akıntı başlar. İnsanlar da ‘kedinin tek gözü sulanıyor ne yapmalıyım?’ düşüncesiyle telaş eder haliyle. Öncelikle sakinliğinizi koruyun. Bu aslında vücudun kendini korumak için yaptığı bir yöntemdir. Anca batan cismin çıkarılması gerekebilir. Veterinere giderek korneanın zarar görmediğinden lütfen emin olun.

Kedi Gribi Göz Akıntısını Tetikler

Kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı kedi gribi adı verilen bir rahatsızlık görülebiliyor. Bunun %90 sebebi ise fHV yani kedi Herpes virüsüdür. Belirtileri arasında gözde akıntı görülmektedir. Eğer kedinin gözü neden akar? sorusuyla sık karşılaşıyorsanız onu bir hekime muayene ettirmeye götürmelisiniz. Özellikle de akıntının yanında ateş, bulantı ve halsizlik de görülüyorsa hiç vakit kaybetmemenizi öneriyoruz.

Kedilerde Göz Ülseri Akıntıya Sebep Olur

Kedinin gözü neden akar? sorusunun bir diğer yanıtı da ülser olabilir. Işığa aşırı duyarlılık ve şaşılık gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkar göz ülseri. Ayrıca sürekli gözlerini ovma eğiliminde olurlar minik patiler. Ciddiye alınması gerekiyor. Bir veterinere danışmalısınız.

Epifora Hastalığı Kedilerde Göz Akıntısını Yaratır

Gözyaşı drenajının tıkanmasına Epifora hastalığı denir. Kedilerde sıklıkla görülen bir sağlık sorunudur. Aşırı gözyaşı üretimi sebebiyle meydana gelir. Gözyaşı kanalları tıkanınca şişmeler meydana gelebilir. Ayrıca yüzde lekelenmelere de yol açar. Bazı cins kedilerde daha sık yaşanmaktadır. İran kedisi bunların başında geliyor. İlerleyen evrelerinde kornea iltihaplarına yol açar ki bu tehlikeli bir belirtidir.

Alerji Kedilerde Göz Akıntısının Bir Sebebidir

Kedinin gözü neden akar? konusunda alerji unsurunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Her ne kadar doğal ve dirençli canlılar olsalar da bazı dış faktörlerden dolayı zarar görebiliyorlar. Polen, toz ve kir gibi unsurlar çok kolay alerjik reaksiyon vermesine sebep oluyor. Ayrıca günümüzde bazı yiyecek ve içecekler de alerjiyi tetiklemektedir. Bu durumlar göz akıntısını yaratıyor çoğu zaman. Farkı anlamak için de hapşırma refleksinin olup olmadığı kontrol edilebilir. Bu belirti de var ise veterinere gidilmelidir.

Kedi Göz Akıntısı Tedavi Yöntemleri

Kedinin gözü neden akar? sorusunun yanıtını bulduktan sonra, eğer bir rahatsızlık sebebiyle yaşanıyorsa tedavisinin de bilinmesi gerekiyor. Bunun için de veterinerler tarafından tanı koyulmalı. Öncelikle belirtelim ki bu akıntıya sebep olan her hastalığın tedavisi yok. Ancak geriletmek açısında mutlaka tedaviye başlanmalıdır.

kedinin-kuyruk-hareketleri-4
Kedinin Gözü Neden Akar?

Kedinin Göz Akıntısını İyileştiren Damla

Bu yazıyı okuduğuna göre muhtemelen kedinin göz sulanmasına ne iyi gelir diye merak ediyorsunuz. Bu konuda çok etkili ilaçlar var. Özellikle damla formundaki ilaçların kullanımı yaygın. Ancak reçete ile satılıyor ve kullanılabiliyor. Gelişigüzel temin edebileceğiniz ürünler değil. Zaten böyle bir satın almayı da yapmamalısınız. Hatalı damla kullanımından kör olma ihtimalini ortaya çıkarırsınız.

Kedide Kana Benzer Göz Sulanması Neden Olur?

Çok nadir görülen bu durum, koyu renkte bir gözyaşı sebebiyle meydana gelir. Kan ile karıştıran bireyler oldukça panik yaşar. Aslında bu iltihabın rengidir. Muhtemelen patinin gözleri enfeksiyon kapmış olacaktır. Veterinerler böyle anlarda durumun ciddiye alınması gerektiğini söylüyor.

Kedinin Göz Akıntısı Bulaşıcı mı?

Ortaya çıkma sebebine göre değişiklik göstermekle birlikte kedinin göz akıntısı bulaşıcıdır. Evde var ise farklı bir evcil hayvana ya da insanlara bulaşma riski taşır. Eğer evinizdeki kedinizin sürekli olarak gözlerinde akıntı geliyorsa ve kedinin gözü neden akar? sorusunun yanıtını tam olarak bilmiyorsanız dikkat etmelisiniz. Gözlerine temas ettikten sonra muhakkak ellerinizi yıkamalı ve hijyeni sağlamalısınız. Aynı durum çocuklar için de geçerli elbette. Ayrıca evde başka bir kedi varsa da onu bu kedinizden ayırmalısınız. Mama kabı, tuvalet, su bakı ve ortak alanlarını mutlaka farklılaştırın. Aksi halde ona da bulaşması kaçınılmaz bir sondur.

Göz Akıntısı Olan Kedi Ne Zaman Veterinere Götürülmeli?

Bireyler bu aşamayı çoğu kez karıştırıyor. Evet, kedinin göz sulanmaları normal bir sebepten olabileceği gibi hastalık kaynaklı da olabilir. Buradaki seviyeyi sizin gözlemlemeleriniz belirleyecek. Çok yoğun ve sürekli bir akıntı durumunda kedinizi veterinere götürebilirsiniz. Nadir ve dönemsel ise bu sulanmalar o zaman telaşe etmenize hiç gerek yok. Aslında bu onun sağlıklı olduğunun da bir işaretidir.

Yazımızı sonlandırmadan önce bu göz sulanmaların genel olarak normal karşılandığını belirtelim. Eğer sulanma durumu aşırı bir düzeyde gerçekleşmiyorsa panik olmanızı gerektirecek bir durum yok. Yukarıda belirttiğimiz diğer unsurlar olursa o zaman veteriner aşamasına geçilmesi gerekecektir.

 

İlginizi çekebilir: Kediler Neden Saklanır? Kediler Neden Koltuk Altına Saklanır?

Similar Posts